۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵

گزارش‌های فرونشست زمین در برنامه ریزی‌ها لحاظ نمی‌شود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:گزارش هایی که هر سال می دهند که زمین چه مقدار فرونشست کرده خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد و در برنامه ریزی ها لحاظ نمی شود.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی درخصوص فرونشست زمین در تهران گفت: با توجه به بازدیدی که ما از دشت های اطراف تهران داشتیم، بهتر است که برداشت از سفره های آب زیرزمینی در همین اندازه بماند و افزایش پیدا نکند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه با مجوزهایی که دوره های قبل مجلس داده بود، این برداشت ها تا عمق ۲۰۰ متر هم رسیده است که علاوه بر این، قنوات هم خشک شده اند و ساخت و سازهایی در مسیر همین آب ها ایجاد شده و متاسفانه همچنان کشاورزی ما به صورت سنتی بوده که همگی عاملی برای فرونشست زمین است.

وی در ادامه گفت: در این بازدید که از دشت های شهریار انجام شد به ما عکس های چند سال گذشته را نشان دادند و شکاف هایی که دیدیم قابل توجه بود و حتی این ترک ها در دیوارهای جاده اصلی دیده می شد که این برش ها به سطح دیوار رسیده بود که باید قبل از رسیدن به این مرحله به آن توجه می شد، اما گزارش هایی که هر سال می دهند که زمین چه مقدار فرونشست کرده خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد و در برنامه ریزی ها لحاظ نمی شود.

عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس  شورای اسلامی تصریح کرد: این اتفاق نه تنها در دشت که در مناطق مسکونی هم می افتد و فرونشست برج آزادی باعث تخریب سازه های درونی برج می شود که یک تهدید است. در دشت شهریار عده ای معتقد بودند که فرونشست نیست و قنات است که خشک شده است چرا که به محض اعلام فرونشست، کار کشاورزی و سکونت مورد تهدید قرار می گیرد و می گویند باید تعطیل شود.

سیاوشی خاطرنشان کرد: ما در این بازدید به این فکر می کردیم که ای کاش بشود این مجوز برداشت از سفره های آب زیرزمینی را لغو کرد چراکه احیای این آب های زیرزمینی به حل این موضوع کمک می کند، اما سازمان نقشه برداری هم به لحاظ بودجه و امکانات و لوازم در مضیقه است که باید نوسازی شود که ما مسائل را در بودجه امسال لحاظ می کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments