۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱

گرگرفتگی روی حافظه اثر منفی می‌گذارد

بنا بر بررسی‌های محققان انجمن پزشکی آمریکای شمالی، گرگرفتگی که یکی از عوارض یائسگی در زن‌هاست می‌تواند موجب کاهش حافظه شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، اگر هنگام گفتگو، کلمات مناسب را فراموش می‌کنید و نمی‌توانید حرف‌هایتان را به‌راحتی بیان کنید یا در به یاد آوردن کامل موضوعی، دچار مشکل شده‌اید، احتمال دارد دچار عوارض گرگرفتگی ناشی از یائسگی شده باشید.

محققان آمریکایی در بررسی‌های خود متوجه شدند، تغییرات فیزیولوژیکی بدن زنان ناشی از گرگرفتگی می‌تواند روی حافظه کلامی آنها اثر منفی بگذارد. در واقع هنگام رمزگذاری و بازیابی خاطرات، به‌ویژه در بخش هیپوکامپوس و قشر پیش‌پیشانی مغز، تغییراتی در عملکرد مغز به وجود می‌آید.

در تحقیقات گذشته مشخص شده بود، زنان هنگام یائسگی دچار کاهش حافظه در بخش مواد کلامی، مانند به خاطر آوردن کلمات و موضوعات مختلف، می‌شوند. در این بررسی جدید که محققان با استفاده از دستگاه MRI، وضعیت فیزیولوژیکی زنان را هنگام گرگرفتگی بررسی کردند دریافتند، این شرایط فیزیکی روی عملکرد هیپوکامپوس و قشر پیش‌پیشانی مغز آنها هنگام رمزگذاری و وضعیت تشخیص وظایف حافظه، اثر منفی می‌گذارد.

نقطه قوت این تحقیق در این است که استفاده از بررسی وضعیت فیزیولوژیکی افراد مبتلا به گرگرفتگی با استفاده از دستگاه‌های MRI توانسته است تمام تغییرات رخ‌ داده در مغز را هنگام انجام آزمون حافظه و در زمان واقعی خود نشان دهد.

اگرچه آزمایش‌های بیشتری برای ارزیابی کامل ارتباط بین گرگرفتگی و تغییر در عملکرد مغز لازم است، تحقیق فعلی روی آن نواحی خاص از مغز که مرتبط با حافظه است انجام شده و نشان می‌دهد، گرگرفتگی عملکرد این نواحی از مغز را تغییر می‌دهد.

گرگرفتگی از حس گرما در قسمت فوقانی بدن شروع شده و باعث عرق کردن و در نهایت سرد و خیس شدن بدن می‌شود. این حالت معمولا بین ۳ ثانیه تا ۵ دقیقه طول می‌کشد. گرما ممکن است با علایم آزاردهنده‌ای مانند بالا رفتن شدت ضربان قلب، احساس فشار در سر یا سرگیجه و حتی ضعف همراه باشد. اختلال در خواب، کج‌خلقی و مشکلات حافظه از دیگر علایم آن است.

به گزارش طبنا، محققان آمریکایی می‌گویند، آنها اکنون قصد دارند بررسی کنند که آیا می‌توان با درمان گرگرفتگی، تغییرات مغزی را متوقف کرد یا وضعیت حافظه را به حالت عادی برگرداند. در این‌صورت می‌توان از عوارض ناشی از گرگرفتگی دوران یائسگی تا حد زیادی کاست.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of