۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
خبرگزاری سلامت گزارش می دهد؛

گرد کرونا روی نفس کودکان زباله گرد/ وظایفی که فراموش شده‌اند

در دوران کرونا همه سعی دارند تا به نوعی و با رعایت پروتکل های بهداشتی خود و خانوادشان را از بیماری محفوظ بدارند، اما در این میان عده‌ای هستند که کسی نگرانشان نیست و آن هم کودکان خیابانی و زباله گردند!

محمدسیاح: به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت؛ کودکان خیابانی در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند که می‌تواند جان آنها را در خطر قرار دهد از طرفی هیچ گونه آماری برای نشان دادن تعداد این کودکان وجود نداشته و ندارد و هیچ سازمانی هم نمی تواند مسئولیت همه آنها را قبول کند. این کودکان از کمترین سن تا ۱۳ تا ۱۴ سالگی مجبورند برای تامین معاش والدین یا کسانی که آنها را اجاره کرده اند در خیابان ها پرسه بزنند، وارد سطل های زباله شوند و کودکیشان را خرج کنند تا زنده بمانند.

در این میان بسیاری از این کودکان بدون داشتن هیچگونه وسایل بهداشتی و ایمنی در معرض انواع بیماری‌ها قرار دارند، حضور همیشگی این کودکان در خیابان‌ها و معابر آن هم در دوران کرونا خطر بسیاری جدی ای است.

در این میان کودکان زباله‌گرد که تعدادشان هم کم نیست و هر روز می توان آنها را در گوشه و کنار خیابان ها و شهرها دید، در خطر بیشتری قرار دارند. این کودکان که معمولا یا همیشه از سطل های زباله اقدام به جمع آوری پلاستیک، کاغذ و هر نوع مواد بازیافتی و قابل فروش اقدام می‌کنند، نظافتی ندارند و رعایت نکات بهداشتی برای آنها بی معناست، از این رو خطرات بسیار زیادی آنها را تهدید می‌کند.

از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد بسیاری از کارشناسان بهداشتی و درمانی در کنار نگرانی هایی که از ابتلای معتادان متجاهر به دلیل کارتن خوابی داشتند، نگرانی هایی را درباره کودکان خیابانی و زباله گرد را هم مطرح کرده بودند، با این حال تا امروز هیچ نوع تمهیداتی برای تامین بهداشت ایمنی این کودکان اندیشیده نشده است.

کودکان زباله گرد

همین موضوع باعث شده تا امروز نگرانی ها در مورد این کودکان بیشتر از قبل باشد، به گفته برخی کارشناسان بهداشتی شتاب ۱۰ برابری شیوع ویروس کرونا نسبت به قبل، باعث شده تا افراد بیشتری در معرض خطر ابتلا به کووید۱۹ قرار بگیرند و این در حالی است که شاید امروز هم بسیاری از این کودکان آلوده شده باشند، اما با وجود اینکه نه توانایی مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی دارند و نه هیچ سازمان و نهاد بهداشتی و درمانی به سراغ آنها رفته است تا از آنها تست کرونا بگیرد، مشخص نیست که چه تعداد از این کودکان مبتلا شده یا حتی جان خودشان را از دست داده‌اند.

بنابراین می‌توان گفت بی‌توجهی یا کم‌توجهی سازمان‌ها و نهادهای مسئول در این زمینه به ویژه در این دوران، می تواند خطر جدی برای کودکان خیابانی و زباله گرد ایجاد کند. اگر این کودکان ناقل بیماری باشند می توانند افراد بیشتری را دچار آسیب و بیماری کنند. در کنار این موضوع عدم توجه به بهداشت و پروتکل های بهداشتی به دلیل برخی مسائل مالی و اقتصادی در بین کودکان موضوعی کاملا جدی است و بهره کشی از کودکان و اجبار آنها به جمع آوری زباله برای کارفرمایانی که هیچگاه صورتشان را کسی ندیده است همچنان ادامه دارد و هیچ گاه کمتر از قبل هم نشده است.

بدتر شدن شرایط اقتصادی شدت فعالیت کودکان زباله گرد را هم بیشتر کرده و به راحتی می توان آثار حضور این کودکان را در خیابان ها دید. با وجود اینکه سازمان ها و نهادهای مختلفی در این جریان وظایف تعریف شده دارند ولی هر بار موضوع ساماندهی و جمع آوری کودکان خیابانی به میان می آید، همه آنها به دنبال مقصر می گردند تا اینکه بخواهند کاری جدی انجام دهند.

در این شرایط، این مردم هستند که با افزایش نگرانی از شیوع بیشتر بیماری کووید۱۹ به فکر افتاده و برای اینکه اتفاقی بیفتد دست به دامن شهرداری تهران شده اند تا بلکه آنها کاری انجام دهند.

کودکان زباله گرد

براساس اعلام محمدرضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اعلام کرده تماس‌های مردمی درباره ساماندهی کودکان زباله گرد با سامانه ۱۳۷ به شدت افزایش داشته است. او گفته است: «شهردار تهران در راستای ممنوعیت کار کودکان بخشنامه‌ای را به مناطق ۲۲ گانه، حراست و بازرسی شهرداری ابلاغ کردند که براساس آن استفاده از کودکان در زباله گردی ممنوع بود.»

یگانه با بیان این که از مردم خواستیم که در صورت مشاهده زباله گردی کودکان موضوع را به سامانه ۱۳۷ اطلاع دهند، ادامه داد: «در این ابلاغیه شیوه جدیدی استفاده شده است، به گونه‌ای که در صورت تماس مردمی با ۱۳۷ موضوع از طریق نهادهای بازرسی پیگیری می‌شود و به شهردار منطقه به دلیل این که پیمانکارش از کودک استفاده کرده تذکر داده می‌شود و این شهرداری منطقه است که باید پیمانکارش را مجاب کند که از نیروی کار کودک استفاده نکند.»

با این حال حساسیت مردم نسبت به کودکان خیابانی نشاندهنده این است که آنها یا از بیمار شدن این کودکان نگران هستند یا از ناقل بودنشان، به هر حال کودکان خیابانی و زباله گرد هم بخشی از جامعه ایرانی هستند و به نظر می‌رسد سازمان‌های مسئول در این زمینه مدت‌ها است که وظایف خود را رها کرده‌اند.

 

خبرنگار: سید علیرضا ریاض

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments