۰۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷

گام بلند زنان برای فتح کرسی‌های نمایندگی

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری قرار است رنگ وبوی تازه‌ای به خود بگیرد زیرا زنان به عنوان نیمی‌از جمعیت ایران برای ورود به این عرصه، خود را مهیای رقابت کرده‌ان

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، عکسی از آزمون اجتهاد داوطلبان میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و حضور یک زن از حوزه انتخابیه استان فارس در میان صندلی‌های مردانه آزمون که این روزها در فضا و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد، گویای این مطلب است که دیگر جنسیت برای حضور در عرصه‌های سیاسی معنایی ندارد حتی اگر محال ترین کار ممکن باشد.

زنانی که حضور خود را در ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی‌هم به خوبی نشان دادند و با تمامی‌مشکلات و دغدغه‌های روزمره زندگی، فضای سیاسی را هم فراموش نکردند و نشان دادند تلاش‌های چهل ساله انقلاب اسلامی‌برای هویت آفرینی زنان به ثمر نشسته و فضای جدیدی پیش روی آنان برای حضور در عرصه‌های مختلف زندگی جمعی و حضور و مشارکت در انتخابات و کسب کرسی‌های آن گشوده شده است.

چنانچه براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران، همه مردم، اعم از زن و مـرد به طور مساوی حق شرکت در انتخابـات را دارنـد و هـیچ تفـاوتی بـرای رای دادن، نامزد و انتخاب شدن بین زن و مرد وجود ندارد.

نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی‌ایران در سال ۱۳۵۸ به شکل یک نظام قـانونگذاری تک مجلسی تشکیل شد.

در قانون انتخاباتی مجلس شورای اسلامی‌شـرط جنسیت درنظر گرفته نشده و در مـتن قـوانین انتخابـاتی مجلـس شـورای اسـلامی‌و آیین نامه‌های اجرایی نشات گرفته از قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران، هیچگونـه نابرابری جنسیتی مشاهده نمی‌شود و جمهوری اسلامی‌حق رای دادن و انتخاب شدن و عضویت در هیات رئیسه مجلس را برای زنـان بـه رسـمیت شـناخته اسـت.

آمارها و بررسی‌ها هم نشان می‌دهند بعد از انقلاب اسلامی، از دوره‌ اول مجلس شورای اسلامی، زنان حضور داشتند.

چنانچه بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در دوره‌ اول مجلس شورای اسلامی، از ۲۳۱ نماینده، چهار زن به عنوان نماینده در مجلس حضور داشتند.

این تعداد در دوره‌ دوم، باز همان چهار نفر، در دوره‌ سوم به پنج نفر، در دوره‌ چهارم به ۱۱ نفر، در دوره‌ پنجم به ۱۴ نفر، در دوره‌ ششم به ۱۱ نفر، در دوره‌ هفتم به ۱۲ نفر، در دوره‌ هشتم به هشت نفر و در دوره‌ نهم به ۹ نفر و در دوره دهم به ۱۷ نفر رسید.

در مجموع ۱۰ دوره‌ مجلس شورای اسلامی، فقط ۹۱ نفر آنان را زنان تشکیل می‌دادند؛ یعنی، سهم زنان از کرسی‌های مجلس، کمتر از سه درصد بوده است.

در مجلس خبرگان رهبری هم به جز مجلس اول خبرگان تا به حال هیچ زنی در این مجلس حضور نداشته است. اولین و آخرین زن حاضر در خبرگان «منیره گرجی» است که در مجلس خبرگان قانون اساسی شرکت داشت.

می‌توان گفت مشارکت زنان در ایران به طور عمده به حضور در پـای صـندوق‌های رای کـه از کـم هزینـه تـرین اشـکال مشارکت است محدود مانده و تعداد نمایندگان زن در نهاد قانونگـذاری جمهوری اسـلامی‌ایـران همـواره محدود و انگشت شمار بوده است.

موضوعی که خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا را بر آن داشت تا با «فاطمه راکعی» نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان و مشاور شهردار تهران در امور بانوان درباره چرایی این حضور کمرنگ به گفت وگو بنشیند.

راکعی با بیان اینکه برای حضور پررنگ تر زنان در عرصه انتخابات هم به لحاظ ثبت نام و هم مشارکت در انتخاب افراد شایسته، تلاش‌های بیشتری نسبت به دوره‌های قبل صورت گرفته تا شاهد حضور زنان و مردانی لایق و توانمند در مجلس باشیم، چیزی که سال‌ها است که کشورهای توسعه یافته از آن بهره می‌گیرند، گفت: علیرغم تمام تلاش‌های خوب زنان برای حضور در همه زمینه‌ها اعم از سازمان‌های مردم نهاد، خدمت به محرومان، تولید، کشاورزی، مدیریتی و غیره که متعهدانه و مسئولانه فعالیت دارند، حضور سیاسی آنان به دلایل مختلفی همچنان کمرنگ است.

وی خاطرنشان کرد: هزینه‌هایی که چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در کشور داده اند هزینه‌های کمی‌نیست و زنان به همین دلیل و گاه مخالفت خانواده از بار این هزینه شانه خالی می‌کنند و عطا را به لقای آن می‌بخشند.

راکعی یکی دیگر از دلایل حضور کمرنگ زنان در عرصه‌های سیاسی و انتخابات را خود زنان عنوان کرد و گفت: یکی از بزرگترین دغدغه‌های زنان ایرانی خانواده و فرزندان آنها است، نگران هستند که نتوانند در تربیت فرزندان و امور خانه به نحو احسنت به کارها برسند. اگر بخواهند وقت کافی بگذارند هم باید چندین برابر کار کنند به همین دلیل سعی می‌کنند کمتر به مواردی وقت گیر همچون نمایندگی بیاندیشند.

این نماینده پیشین مجلس یادآور شد: برخورد سیاسی با افراد و چهره‌های شناخته شده که در چارچوب قانون فعالیت می‌کنند نیز از موانع حضور زنان در این میدان است.

وی افزود: ضمن اینکه به دلیل دیگر و مواردی که قابل کنترل نیست و از کانال‌های رسمی‌فراتر می‌رود، ثبت نام کنندگان تایید صلاحیت نمی‌شوند. این پرونده سازی‌ها و عدم تایید صلاحیت‌ها برای زنانی که در عرصه‌های اجتماعی فعال هستند مانعی پیش روی آنان می‌گذارد تا از حضور در عرصه‌های سیاسی پا پس بزنند.

راکعی خاطرنشان کرد: آزار و اذیت‌هایی که گاه در شهرهای کوچ رخ می‌دهد بخصوص وقتی رقبایی از مردان آن خطه وجود داشته باشند؛ مردانی که ذی نفوذ در جناح‌های سیاسی هستند و زدو بندهایی دارند که زنان نه بلد هستند و نه به سراغ این موارد می‌روند و فقط با تکیه بر توان خود و تعهد سالم می‌خواهند وارد عرصه انتخابات شوند. اینها مواردی است که زنان علیرغم همه تلاش‌ها و رغبت، به دنبالش نمی‌روند و ثبت نام نمی‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه زنان باید بیایند زیرا معتقدیم اصلاحات فرایندی است که زود نتیجه نمی‌دهد اما باید استمرار پیدا کند تا به نتیجه برسد، تصریح کرد: باید نیروهای تازه نفس و معتقد بیایند و به عنوان اعضای شورای عالی اصلاح‌طلبان، فهرست خوبی از انسان‌های متفکر، متعهد، پاکدست و توانمند ارائه خواهیم داد تا تفکرات غیرقانونی را کنار بزنیم و به پالایش خطرات و گرد و غبارهایی که چهره نظام را کدر کرده بپردازیم.

عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان ضمن دعوت مردم برای شرکت در انتخابات و برگزاری انتخاباتی پرشور خاطرنشان کرد: از مسئولان هم می‌خواهیم که از این حرکت حمایت کنند. از مردم هم انتظار داریم به زنان اعتماد کنند و هر چه بیشتر به زنان توانمند رای بدهند تا مجلسی سالم پویا داشته باشیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments