۰۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶

کووید-۱۹: پنج دلیلی که باید با احتیاط امیدوار باشیم

محققان در تلاش‌اند تا بیماری جدید ویروس‌کرونا را درک کرده، درمان کنند و از آن جلوگیری کنند. ما نگاهی به برخی از نتایج آنها می‌اندازیم.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از medicalnewstoday، آمار تلفات کووید-۱۹ رو به افزایش بوده و تعداد کل افراد مبتلا نیز زیاد شده است. در زمینه این بیماری همه‌گیر جهانی، احساس غرق شدن در اطلاعات منفی یک واکنش طبیعی است. اما محققان نیز در تلاشند تا درمان این بیماری را پیدا کنند.

شواهد در حال ظهور ممکن است با توجه به معالجه و پیشگیری از بیماری، نتایج امیدوارکننده‌ای داشته باشد. از روز‌های گذشته تعداد تلفات جانیِ کووید-۱۹ در سراسر جهان از ده‌هزار نفر فراتر رفته است. این آمارها می‌توانند تنش و نگرانی‌ای در مردم القا کند.

در اهمیت استفاده از اقدامات احتیاطی و ایمن ماندن در طول همه‌گیری جهانی نمی‌توان اغراق کرد اما می‌توان به برخی تحقیقات نوظهور که می‌توانند راه را برای معالجه و پیشگیری در آینده را فراهم کنند نیز اشاره کرد.

در این مقاله، برخی از این شواهد را که اخیرا در اخبار پزشکی امروز ارائه شده است، گردآوری می‌کنیم.

اقدامات کنترل عفونت موثر هستند

محققان در هنگ کنگ تأثیر شیوع این بیماری در چهل‌وسه بیمارستان عمومی آنجا را ارزیابی کرده‌اند.

این موارد دلگرم کننده هستند: در شش هفته اول از آغاز شیوع بیماری، چهارصد و سیزده کارمند بهداشت و درمان به چهل و دو مورد تأیید شده از کووید-۱۹ رسیدگی کرده‌اند. از این تعداد کارمندان، تنها یازده نفر درمعرض ویروس جدید قرار گرفتند.

در نتیجه اجرای بهترین روش‌های کنترل عفونت، هیچ یک از کارکنان بهداشت و درمان در طی دوره مطالعه به ویروس مبتلا نشده‌اند. علاوه بر این، هیچ عفونتِ ایجاد شده توسط بیمارستان رخ نداد.

مبتلا شدن به این ویروس ممکن است از عفونت مجدد جلوگیری کند

مطالعه‌ای انجام شده نشان می‌دهد که مبتلا شدن به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث کووید-۱۹ می‌شود، از عفونت مجدد در آینده جلوگیری می‌کند. دانشمندان دوتا از چهار میمون مبتلا به این ویروس را بیست‌وهشت روز بعد پس از بهبودی، دوباره عفونی کردند.

محققان گزارش داده اند که آزمایش های آنها منفی درآمد.

واکسن تحت آزمایش قرارگرفته است

در حال حاضر یک آزمایش برای آزمایش واکسن بالقوه SARS-CoV-2 برای اولین بار بر روی انسان انجام خواهد شد.

موسسه ملی بهداشت(NIH) این محاکمه را که در موسسه تحقیقاتی بهداشت واشنگتن در سیاتل برگزار می‌شود، تأمین کرده است.

در این کارآزمایی، ۴۵ داوطلب سالم واکسن دریافت می‌کنند که حاوی بخشی از کد ژنتیکی است که از SARS-Cov-2 کپی شده است. از آنجا که واکسن در واقع SARS-CoV-2 نیست، شرکت کنندگان COVID-19 را در بدن خود گسترش نمی‌دهند.

مقامات دولتی هشدار داده‌اند که ممکن است دوازده تا هجده ماه طول می‌کشد تا واکسن به بازار برسد و توضیح می‌دهند که هدف اصلی این کار آزمایی این است که مطمئن شویم که هیچ‌گونه عوارض جانبی جدی‌ای نداشته باشد.

با این حال، تلاش‌های زیادی برای تهیه واکسن‌های جدید در حال انجام است. در این مقاله، چندین پروژه را که اهداف بالقوه واکسن و درمانی را برای SARS-CoV-2 مشخص می‌کند، گردآوری شده است.

یک روش قدیمی ممکن است با COVID-19 مبارزه کند

پزشکان ممکن است بتوانند از یک روشی قدیمی که تحت عنوان آنتی بادی ضد انفعالی است برای معالجه COVID-19 استفاده کنند.

این روش شامل جمع‌آوری خون از شخصی است که ویروس داشته و از آن بهبود یافته است. با استفاده از سرم(بخشی که حاوی آنتی بادی‌های ضد عفونی است) محققان امیدوارند که بتوانند با تزریق به  فرد دیگری از این ویروس جلوگیری کنند و یا برای مقابله با آن کمک کنند.

سیستم ایمنی بدن ما می‌تواند ویروس را از بین ببرد

یک مطالعه‌ی جدید، پرونده بیماری مبتلا به کووید-۱۹ را که طی روزهای متوالی از این بیماری بهبود یافته است، مستند تحت بررسی قرار می‌دهند.

این بیمار خانمی ۴۷ ساله بود که در ووهان چین به ویروس مبتلا شده بود و محققان پاسخ ایمنی وی را در تلاش برای فهم بهبودی وی بررسی کردند.

پروفسور‌ها و همکارانش افزایش ایمونوگلوبولین جی(شایع ترین نوع آنتی بادی)را در نمونه‌های خون خانم مشاهده کردند. آنها علاوه بر این، افزایش ایمونوگلوبولین ام را نیز یافتند.

دانشمندان همچنین هفت تا نه روز پس از شروع علائم تعداد زیادی سلول ایمنی مهم مانند سلول‌های تی کمکی، سلول‌های تی مبارز و سلول‌های بی را کشف کردند.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x