۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲

کووید «دوجهشی» هند از «انواع نگران‌کننده جهانی» است

سازمان جهانی بهداشت نسبت به نوع جهش یافته ویروس کرونا در هند ابراز نگرانی کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری سلامت به نقل از رویترز،سازمان جهانی بهداشت نوعی از ویروس کرونا را که نخستین بار در هند کشف شد، در رده «انواع نگران‌کننده جهانی» قرار داد. بر اساس برخی بررسی‌های اولیه، این ویروس مسری‌تر و در برابر واکسن‌ها، مقاوم‌تر است.

ویروس نوع ب.۱. ۶۱۷ که نخستین بار در هند کشف شد، چهارمین نوعی است که سازمان جهانی بهداشت در رده نگران‌کننده جهانی قرار داده است. انواع دیگر که در این رده قرار داشتند، آن‌هایی بودند که در بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل کشف شدند.

دکتر ماریا فان کرکهوف، مدیر فنی بخش کووید-۱۹سازمان جهانی بهداشت، روز دوشنبه گفت: «این نوع را در رده نگران‌کننده جهانی قرار می‌دهیم و بر اساس برخی اطلاعات موجود، سرایت‌پذیری این نوع افزایش یافته است.»

او افزود: «به اطلاعات بسیار بیشتری از این خانواده از ویروس‌ها نیاز داریم؛ بنابراین باید دنباله‌یابی هدف‌مند بیشتری انجام دهیم و از هند و جاهای دیگر اطلاعاتی دریافت کنیم تا بفهمیم میزان انتشار این ویروس چقدر بوده است.»

دکتر فان کرکهوف گوشزد کرد که باید اطلاعات بیشتری از بررسی‌های در دست انجام حاصل شود و گفت: «تاکنون بنا بر اطلاعاتی که داریم، اقدامات اجتماعی و بهداشت عمومی کارساز بوده است اما برای مهار هر نوع ویروسی که سرایت‌پذیری آن افزایش یافته باشد، باید خیلی بیشتر زحمت کشید.»

سومیا سوامیناتان، محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت هم روز یکشنبه گفت که نوع در حال انتشار کووید-۱۹ در هند، «مسری‌تر» است و سبب به وجود آمدن موج خطرناک و فاجعه‌بار دوم کووید-۱۹ در هند شده است.

به گفته ماریا فان کرکهوف ویروس نوع ب.۱. ۶۱۷ کووید-۱۹ که نخستین بار در هند کشف شده است در رده انواع مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته… و این ویروس چندجهشی… می‌تواند باعث افزایش سرایت‌پذیری و همچنین کاهش خنثی‌سازی شود.

خانم سوامیناتان در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه هشدار داد: «بر اساس مشخصه‌های همه‌گیرشناسی که اکنون در هند مشاهده می‌کنیم، سرعت انتشار این نوع ویروس خیلی زیاد است». بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، ویروس نوع ب.۱. ۶۱۷  کووید-۱۹ در دسامبر ۲۰۲۰ شناسایی شده است اما نوع قبلی آن در اکتبر ۲۰۲۰ شناسایی شده بود.

سازمان جهانی بهداشت نوع سه‌جهشی کووید-۱۹ در هند را در رده تهدیدکننده بهداشت جهانی قرار داده است. بنا بررسی‌های اولیه، این نوع آسانتر از نوع اصلی ویروس کرونا منتشر می‌شود و شاید در برابر واکسن‌ها مقاوم باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments