۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
«اکرم مهدوی»کارگردان مجموعه عروسکی «راز و جانایش» در گفت و گو با خبرگزاری سلامت:

کودکان را از تکنولوژی دور نکنیم؛ برایشان محتوا تولید کنیم

اکرم مهدوی : می‌توان به جای دور کردن کودکان از تکنولوژی با استفاده از آن برای کودکان محتوا تولید کرد. کودک امروز در دنیای مجازی می‌چرخد و چه بهتر که در این فضا تولیدات خودمان را ببیند.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، اکرم مهدوی بازیگر تئاتر و تلویزیون و از هنرمندان استان گیلان است که در زمینه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. مخاطب تلویزیون او را با بازی در نقش «شیرین» در سریال خاطره‌انگیز «پس از باران» می‌شناسد. «راز و جانایش» عنوان مجموعه فیلم‌های کوتاه عروسکی و از جدیدترین فعالیت‌های این هنرمند است که با استفاده نمایش، مفاهیم تربیتی را به کودک آموزش می‌دهد.

مهدوی در این خصوص توضیح داد: چند وقتی است که من در خانه کارهای کوتاه عروسکی می‌سازم که حاوی پیام‌های است. همیشه فکر می‌کردم یک روزی بلاخره جهان به سمتی می‌رود که نمایش‌ها هم مجازی و الکترونیکی بشوند. امروز شرایط به گونه‌ای پیش رفته که بیشتر کودکان تلفن همراه دارند.‌ به نظر من فرصت خوبی است که هنرمندان کارهای کوتاه بسازند و در فضای مجازی منتشر کنند. من کودکان و نوجوانان بسیاری را می‌بینم که موسیقی‌ها و برنامه‌های خارجی را دنبال می‌کنند. چه بهتر که ما هم محتوا تولید کنیم. من در این جهت تلاش می‌کنم که کارهایی برای بچه‌ها بسازم تا به جای گذراندن وقت‌شان در بازی‌های آنلاین و  فضای مجازی، ویدیوهای مفید ببینند.

او افزود: می‌توان به جای دور کردن کودکان از تکنولوژی با استفاده از آن برای کودکان محتوا تولید کرد. من اعتقاد دارم که این اتفاق باید بیافتد. کودک امروز در دنیای مجازی می‌چرخد و چه بهتر که در این فضا تولیدات خودمان را ببیند. البته نمی‌گویم که تماشای تولیدات خارجی بد است بلکه می‌گویم هر چیزی خوب و آموزنده‌ای را چه در ایران و چه هر کشور دیگری باید دید و دنبال کرد.

نویسنده و بازیگر تئاتر کودکان از دیگر فعالیت‌های خود گفت: در حال تمرین تئاتری برای کودکان با موضوع کرونا و مراقبت از کودکان در این شرایط هستیم. البته با ماسک و در فضای باز و رعایت فاصله تمرین می‌کنیم. همچنین از این فرصت پیش آمده استفاده می‌کنم و نمایشنامه و فیلم‌نامه برای فیلم کوتاه می‌نویسم تا انشالله بعد از کرونا اجرا شوند.

اکرم مهدوی که نمایش‌هایی با مضمون حفظ محیط زیست در کارنامه کاری خود دارد در این زمینه عنوان کرد: من به شدت محیط زیستی هستم و تا بتوانم در این زمینه فعالیت می‌کنم. همیشه کیسه‌ای پارچه‌ای برای خرید همراه دارم و پلاستیک نمی‌گیرم. به کودکان و نوجوانانی که با من در زمینه تئاتر کودک فعالیت می‌کنند، این موضوع را آموزش می‌دهم و می‌گویم که به محیط زیست احترام بگذارند. هنرمندان چون بیشتر دیده می‌شوند، می‌توانند در این زمینه الگو باشند.

گفت و گو: پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments