۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۸

کودکانی که دیر زبان باز می‌کنند، کج خلق‌ترند

بنابر بررسی محققان دانشگاه نورث‌وسترن در آمریکا، دیر زبان باز کردن کودکان با کج‌خلقی‌های آنها ارتباط مستقیمی دارد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، در بررسی جدید محققان دانشگاه نورث‌وسترن روی ۲۰۰۰ شرکت‌کننده کودک، مشخص شد، کودکان نوپایی که دیر زبان باز می کنند و کلمات کمتری را برای گفتگو یاد گرفته‌اند در مقایسه با همسالان خود که از مهارت‌های زبانی خوبی برخوردار شده‌اند، کج‌خلقی‌های بیشتری دارند.

این اولین بررسی در زمینه ارتباط تاخیر در یادگیری مهارت‌های زبانی و یادگیری واژگان با خلق‌وخوی بد کودکان است. در این بررسی، کودکان ۱۲ ماهه مورد آزمایش قرار گرفتند و مشخص شد آن دسته از کودکانی که به مهارت‌های زبانی خوبی دست نیافته بودند، رفتارهای پردردسر داشتند.

این محققان می‌گویند، بدخلق شدن کودکان نوپا هنگام خستگی یا ناراحتی کاملا طبیعی است اما بیشتر والدین نمی‌دانند که برخی از انواع کج‌خلقی‌های این کودکان می‌تواند علامت ابتلا به مشکلات ذهنی، مانند اضطراب، افسردگی، اختلال عدم توجه و تمرز و همچنین مشکلات رفتاری در آینده باشد.

همچنین زودرنجی و تاخیر در یادگیری مهارت‌های زبانی، علایم پرخطری هستند که نشان می‌دهند، این کودکان احتمال دارد در آینده به اختلال‌های زبانی و یادگیری مبتلا شوند. حدود ۴۰درصد از کودکانی که دیر زبان باز می‌کنند، در آینده مشکلات زبانی دایمی خواهند داشت که روی تحصیلات آکادمیک آنها، اثرات منفی می‌گذارد.

این بررسی نشان می‌دهد مشکلات زبانی می‌تواند روی سلامت ذهنی کودکان اثر منفی بگذارد و تشخیص زودهنگام این مشکل می‌تواند جلوی اختلال‌های ناشی از مشکلات ذهنی کودک را بگیرد.

این محققان می‌گویند، آنها در بررسی‌های گذشته دریافته بودند که مشکلات زبانی و ذهنی در برخی از کودکان بزرگتر بیشتر مواقع همزمان رخ می‌دهد و تاکنون علت این موضوع و شروع بسیار زودهنگام آن را نمی‌دانستند.

محققان دانشگاه نورث‌وسترن، این تحقیق را روی ۲۰۰۰ کودک نوپای بین ۱۲ تا ۳۸ ماهه انجام دادند و سپس آنها به بررسی تعداد واژه‌های یادگرفته و خلق‌وخوی این کودکان پرداختند.

در این بررسی کودکان ۲ ساله‌ای که کمتر از ۵۰ کلمه بلد بودند، در گروه کودکانی قرار گرفتند که دیر زبان باز کرده‌اند. در بررسی‌های بیشتر مشخص شد این کودکان در مقایسه با کودکان دیگر بدخلق‌تر هستند و برای یادگیری مهارت‌های کنترل خود باید به آنها کمک شود.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، وقتی کودک نمی‌تواند به خوبی صحبت کند و در نتیجه آن بدخلق می‌شود، این دو حالت به مرور زمان یکدیگر را تشدید می‌کنند و شرایط چنان بد می‌شود که او را به مشکلات ذهنی هم گرفتار می‌کند. بنابراین والدین و متخصصان باید توجه ویژه‌ای به این کودکان داشته باشند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of