۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس یازدهم:

کوتاهی دولت در مورد خوزستان قابل قبول نیست/ ۳۰ تا ۴۰ درصد آمار مبتلایان به کرونا خوزستانی‌ها هستند

افزایش آمار مبتلایان به کووید 19 در مناطق جنوبی بویژه شهر اهواز و کمبود امکانات بهداشتی و درمانی باعث خستگی کادر درمان و مردم شده و نگرانی‌های زیادی را دامن زده است.

محمدسیاح: افزایش میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کل کشور بویژه مناطق جنوبی یعنی خوزستان، اهواز، آبادان، سیستان و بلوچستان، کردستان و … به شدت افزایش یافته است. این رشد ناگهانی و ادامه‌دار مبتلایان به کووید ۱۹ در نبود امکانات بهداشتی و درمانی کافی هم برای مردم و هم برای کادر درمانی باعث فرسوده و خسته شدن کادر درمان شده است. نقص در تامین امکانات بهداشتی و درمانی جزو گلایه‌های همیشگی مردم این مناطق بوده است. خبرگزاری سلامت گفتگو با قاسم ساعدی، نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس یازدهم درباره علل افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ و وضعیت امکانات بهداشتی و درمانی شهر اهواز داشته که در ادامه می‌خوانید.

براساس آمارهای وزارت بهداشت شمار مبتلایان در حال افزایش است، مناطق جنوبی بویژه اهواز در شرایط قرمز قرار دارند، چه اتفاقی در این شهرها افتاده است؟

در استان خوزستان و استان‌های همجوار مانند بوشهر و هرمزگان و استانهای جنوبی کشور باتوجه به اینکه زیرساخت‌های بهداشت و درمان منطقه غیرقابل قبول و محروم یا متناسب با پیشرفت وضعیت بهداشت و درمان کشور نیست. با توجه به شیوع ویروس کرونا با زخوزستان ۵ میلیون نفری درگیر این موضوع شد علی رغم اینکه دمای هوا هم خیلی بالاست و نسبت به سایر استان‌ها هم گرمتر است ولی متاسفانه گرما نه تنها حرکت شیوع را کند، کرد بلکه این گرما زمینه را برای شیوع بیشتر فراهم کرد. این اتفاق برخلاف تحلیل کارشناسان بهداشت و درمان کشور است که در ابتدا گفته بودند که نهایتا تا خرداد شیوع کرونا را خواهیم داشت و گرمای هوا باعث ویروس کرونا از بین می‌رود. این یکی از نظرات غیرعلمی‌کارشناسان بهداشت و درمان است.

کمبود امکانات بهداشتی و درمانی چه تاثیری بر روند فعلی گذاشت؟

با توجه به عدم وجود بیمارستان‌های مجهز و مراکز درمانی نگهدارنده مثل بخش‌های قرنطینه باعث شده تا بیماران را به دلیل نداشتن جایی برای بستری به قرنطینه خانگی بفرستند. با توجه به احساس مسوولیت خانواده نسبت به بیمار باعث می‌شود که کل خانواده به این بیماری مبتلا شوند. بنابراین این اتفاق ناشی از عدم وجود ظرفیت‌های کافی نگهداری یا قرنطینه بیماران کرونایی است که هر فرد ممکن است کل اعضای خانواده و خانواده در تماس با همسایگان و آشنایان، آنها را مبتلا کنند و امروز به همین دلیل خوزستان در شرایط قرمز قرار گرفته است و ۳۰ الی ۴۰ درصد آمار کرونایی کشور را بیماران کرونایی تشکیل می‌دهد. این را جایز نمی‌بینم که دولت خوزستان را به حال خودش رها کند حداقل باید ظرفیت‌های خودشان را بسیج می‌کردند. مثلا مامورتی را به کل صنایع نفتی و پتروشیمی‌که در خوزستان فعالیت می‌کنند و سال‌ها به عنوان صنایع مولد کشور فعالیت می‌کنند را بسیج می‌کرد تا به داد مردم برسند و شرکت‌های مستقر در خوزستان را ملزم به تهیه برخی از لوازم بهداشت و درمان هم برای مردم و هم برای کادر درمانی می‌کرد.

کوتاهی دولت در مورد خوزستان قابل قبول نیست

دولت چه اقداماتی برای مدیریت کردن بیماری کرونا در خوزستان کرده است؟

متاسفانه تا این لحظه دولت تدبیری را برای خوزستان اتخاذ نکرده است و فقط بیهوده دل مردم را به وعده و شعارهایشان خوش می‌کنند. اینکه می‌گویند فلان معاون وزیر و فلان مسوول چند بار به خوزستان سر زده است باید این را هم بگویند که ماحصل این سفرها چه بوده است، آیا توانستند تغییری در توسعه بخش‌ها، تجهیر لوازم تشخیصی و جبران کمبود نیروی درمانی متخصص درمان در خوزستان کار انجام دهند؟ یقینا جواب خیر است. نیاز نداریم کسی از تهران به خوزستان بیاید، در فرودگاه آبادان پیاده شود و از فرودگاه اهواز هم برگردد! مردم نیازی به این نمایش‌ها ندارند. کسی را نیاز داریم که همدرد مردم باشد و دست آنها را بگیرد و تحولی را در بهداشت و درمان خوزستان رقم بزند. لوازم تشخیصی، آزمایشگاه‌ها، کیت‌ها و حداقل ان چیزی که امروز برای مبارزه با کرونا به عنوان نیاز اولیه از آن یاد می‌شود، باید برای کادر درمانی فراهم شود.

با این شرایط فکر نمی‌کنید کادر درمانی هم دچار فرسایش می‌شوند؟

نیروهای خدماتی ما جرات ندارند بهصورت مستمر بالای سر بیمار در بخش کرونا حضور داشته باشند چون می‌ترسند. حداقل لوازمی‌ایمنی بهداشتی مانند گان، دستکش و ماسک و … که می‌تواند از بیمار شدن کادر درمان جلوگیری کند هم در بیمارستان‌ها وجود ندارد. کادر درمان حق دارد که بترسد چون بحث مرگ و زندگی مطرح است. اگر نیروهای خدماتی و درمان را اگر از دست بدهیم وضعیت بدتر خواهد شد. ما هر چه می‌توانیم باید روحیه آنها را حفظ کنیم اما امروز خوزستان، دشت آزادگان، هویزه، خرمشهر و آبادان از بدیهی‌ترین تجهیزات مبارزه با ویروس کرونا و همچنین نیروی انسانی متخصص محروم است. این نیروها بدون تعطیلی دو ماه است که در بیمارستان‌ها حضور دارند و در حال فرسوده شدن هستند. مگر این مناطق چند متخصص بیماری‌های واگیردار، کارشناس آموزش و کارشناس بهداشت محیط دارند؟ امیدوارم این سوالات را خود وزیر بهداشت جواب بدهند تا مردم درباره آن قضاوت کنند.

این وضعیت چه تاثیری بر مردم گذاشته است؟

وضعیت موجود در خوزستان واقعا روحیه امید به زندگی را از مردم گرفته است، متاسفانه مردم در اوج بلاتکلیفی قرار دارند و نمی‌دانم دولت چه زمانی وظیفه اش را در قبال ملت انجام خواهد داد و آقایان دولت مرد که در مرکز نشسته و با ویدیوکنفرانس حرف و حدیث‌های جالبی می‌زنند که بر آلام مردم اضافه می‌کند! اگر اینها دلشان به حال مردم می‌سوزد به خوزستان بیایند و به صورت میدانی بازرسی کنند و با خانواده‌ها و بیماران را ببینند. ما از این ویدیوکنفرانس و صحبت کردن‌ها و بویژه شعاردادن‌ها مردم خسته و مایوس شده‌اند.

با توجه به اینکه دولت اقدامی‌برای کاهش آلام مردم نمی‌کند، چگونه باید برای بهبود شرایط اقدام کرد؟

آنچه که امروز مهم تلقی می‌شود حرکت جهادی است. مقام معظم رهبری همیشه نسبت به این امر متذکر شدند برای رفع بحران کشور در هر بخشی نیاز به نیرو و حرکت جهادی است. اگر این حرکت جهادی را از وزارتخانه‌هاو مسوولان کشوری که تصمیم گیرنده اصلی کشور هستند مردم ببینند حداقل روحیه مردم را قویتر می‌کند و مرحمی‌بر آلام آنها خواهد بود. ولی اگر قرار باشد دولت فقط شعار بدهد و در کنفرانس‌ها حرف بزند به درد مردم افزوده می‌شود. زمان شعار دادن گذشته است.

کوتاهی دولت در مورد خوزستان قابل قبول نیست

شما به عنوان نماینده مردم چه کاری خواهید کرد؟

من به عنوان نماینده مردم از آقای رئیس جمهور می‌خواهم به خوزستان بیاید و مشکلات و معضلات زیرساختی بهداشت و درمان این شهر را ببیند و از شهرهای محروم، مرزی و مرکزیت استان بازدید کند. ستاد ملی مبارزه با کرونا باید با تمام تجهیزات خود دو تا سه هفته باید در خوزستان مستقر شود تا بتواند از شیوع شدید کرونا جلوگیری کند. اگر به این شکل ادامه یابد باید خود دولت مردان و ستاد کرونای کشور و در راس آنها خود رئیس جمهور باید پاسخگوی مشکلات آینده خوزستان باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments