۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۹
یک نماینده مجلس:

کنش گری جمهوری اسلامی در حوزه قفقاز به نفع استراتژی های کشور

یک نماینده مجلس گفت: با توجه به رصد و پایشی که در حال انجام است دچار تغییر و تحول خاص اقتصادی نخواهیم بود و به طور قطع کنش گری جمهوری اسلامی در حوزه قفقاز در حالت فعلی، قطع به یقین به نفع استراتژی های کشور ما خواهد بود.

عادل نجف زاده، نماینده مردم خوی و چایپاره در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره رویکرد ایران در مناقشه قره باغ اظهار کرد: استراتژی نظام جمهوری اسلامی متبلور در منویات مقام معظم رهبری بر دفاع از تمامیت کشورهای اسلامی بویژه تشیع در جهان است.

وی ادامه داد: روی این موضوع نظام جهت گیری خود را در دفاع از آذربایجان با لحاظ بازپسگیری مناطق اشغالی که در حقیقت منطقه قره باغ کوهستانی متعلق به سرزمین خاک آذربایجان است، اعلام کرد.

نجف زاده اضافه کرد: تا این لحظه براساس اتفاقاتی که افتاده بازگشت این شهرها در توافقنامه ای که رخ داد عملا نشان می دهد که طرف ارمنستان باور به این موضوع دارد که این سرزمین ها به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. الان با توجه به تغییراتی که با توافقنامه روسیه اتفاق افتاده است که البته من محور اصلی را روسیه می دانم که در حقیقت فرآیند را در منطقه مدیریت کرد استراتژی نظام و جمهوری اسلامی عدم تغییر جغرافیای ژئوپولیتیکی منطقه بود.

این نماینده مجلس گفت: با توجه به کریدوری که از سمت نخجوان ارمنستان داده شده و اینکه این کریدور ۵ کیلومتری در اختیار و تحت کنترل روسیه اما خاک متعلق به ارمنستان است، به نظرم این معبر قطعا اجازه دخل و تصرف یا اجازه ورود و خروج جریان های تکفیری به شمال کشور را نخواهد داد.

وی تصریح کرد: نظام هم در کمیسیون امنیت ملی و دولت وضعیت را رصد می کند و تا این لحظه تغییرات و تحولات نقش بسیار اساسی در تغییر جغرافیای منطقه نداشته و صرفا بازگشت حقانیت سرزمینی جغرافیایی آذربایجان به خاک این کشور بوده است.

نجف زاده معتقد است: با استقرار نیروهای نظامی کشور در شمال غرب و با توجه به رصد و پایشی که در حال انجام است دچار تغییر و تحول خاص اقتصادی نخواهیم بود و به طور قطع کنش گری جمهوری اسلامی در حوزه قفقاز در حالت فعلی، قطع به یقین به نفع استراتژی های کشور ما خواهد بود.

نماینده مردم خوی و چایپار در پاسخ به این سوال که با توجه به حمایت ایران از آذربایجان، این حمایت تاثیری در روابط ایران و ارمنستان خواهد داشت، اظهار کرد: حمایت ایران از آذربایجان براساس یک ایدوئولوژی قدرتمندی است که مقام معظم رهبری سالیان قبل اعلام کردند که قره باغ خاک اسلام است و باید به پیکر جهان اسلام برگردد. نظام جمهوری اسلامی هیچ تعارفی در اعلام مواضع خودش ندارد و این حمایت؛ حمایت غیرحقانیت نبوده است بلکه بر اساس حقانیت تعلق جغرافیایی قره باغ کوهستانی به آذربایجان بوده است.

وی معتقد است: روابط ما با ارمنستان هم بر پایه یکسری منافع مشترک تنظیم شده و مرزهای ما پایدار و مستقل هستند و الان از مرز نوردوز با ارمنستان ارتباط داریم و هیچ مشکلی در این مرز برای ترددهای ما وجود ندارد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x