Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
بازدید: 537

کنترل سلامت چشم‌های افراد مبتلا به دیابت با هوش مصنوعی

به‌تازگی محققان آمریکایی نوعی هوش مصنوعی به نام «آی‌آرت، Eye Art» تولید کرده‌اند که می‌تواند وضعیت چشم‌های افراد مبتلا به دیابتی را بدون نیاز به چشم‌پزشک بررسی کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بررسی نوعی هوش مصنوعی خودکار نشان می‌دهد، این ابزار می‌تواند ۹۵,۵ درصد وضعیت رتینوپاتی بیماران مبتلا به دیابت را به‌درستی نشان دهد. رتینوپاتی یا شبکیه‌رنجوری به اختلالاتی که موجب آسیب به شبکیه (رتین) چشم می‌شود، می‌گویند.

این سیستم هوشمند، به وجود چشم‌پزشک نیازی ندارد و می‌تواند در مدت فقط ۶۰ ثانیه،‌ وضعیت چشم بیماران دیابتی را بررسی کرده و مشکلات احتمالی را نشان دهد.

ساخت این هوش مصنوعی، پیشرفت بسیار خوبی برای میلیون‌ها فردی به حساب می‌آید که به بیماری دیابت مبتلا هستند. آنها باید هر سال برای بررسی صدمات احتمالی شبکیه چشم‌شان به دلیل دیابت کنترل شوند.

این روزها افراد بیشتری بیش از گذشته گرفتار دیابت می‌شوند و تقریبا از هر چهار نفر، ۱ نفر به رتینوپاتی دیابتی مبتلا می شود که آن یکی از اصلی‌ترین عوامل نابینایی در افراد در سن کار است.

صدمه به شبکیه چشم ناشی از دیابت به مرور زمان رخ می‌دهد و به‌ویژه در افرادی پیش می‌آید که قند خون‌شان را به خوبی کنترل نمی‌کنند.

قند بالای خون به رگ‌های ریز پشت چشم صدمه می‌زند و حتی گاهی‌اوقات در این رگ‌های خونی برآمدگی‌های ریزی دیده می‌شود که می‌توانند مایع و خون را به درون شبکیه نشت دهند. در نتیجه، خون و مایع، منطقه‌ای از شبکیه  که موجب دید واضح ما از اطراف هست را دچار ادم یا تورم می‌کند.

رتینوپاتی دیابتی، در مراحل اولیه علایمی ندارد و کوچکترین مشکلی در دید به‌وجود نمی‌آورد. اما در نهایت با پیشرفت بیماری، فرد را نابینا می‌کند.

چشم‌پزشک‌ها برای رتینوپاتی دیابتی درمان‌های کارآمدی دارند اما این درمان‌ها زمانی موثر واقع می‌شوند که بیماری در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود.

محققان برای اطمینان از عملکرد این هوش مصنوعی، بیش از ۸۹۳ بیمار مبتلا به دیابت از مراکز درمانی مختلف انتخاب و آنها را بررسی کردند. سپس نتایج کار این هوش مصنوعی را با استانداردهای مربوط به ارزیابی سلامت چشم‌های افراد مبتلا به دیابت مقایسه کردند.

این بررسی نشان داد که هوش مصنوعی آی‌آرت می‌تواند با دقت بالای ۹۵,۵ درصد، رتینوپاتی دیابتی را تشخیص دهد.

به گزارش طبنا، محققان قصد دارند به زودی هوش مصنوعی آی‌آرت را در اختیار مراکز درمانی قرار دهند.

مترجم‌: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of