۰۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶

کمبود ویتامین و آنتی‌اکسیدان موجب ضعف افراد مسن می‌شود

بنابر بررسی‌های طولی محققان کالج ترینیتی دوبلین در ایرلند، مشخص شده که مقدار پایین ویتامین‌ و آنتی‌اکسیدان در بدن افراد مسن، آنها را به ضعف و بی‌حالی مبتلا می‌کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از آیریش‌هلث،‌ از هر ۴ فرد بزرگسال بالای ۶۵ سال، یک نفر به ضعف و بی‌حالی مبتلاست و نیمی از افراد مبتلا، بیش از ۸۰ سال سن دارند. این ضعف با کاهش کلی فعالیت‌های فیزیکی و از دست دادن توانایی واکنش سریع هنگام رخ دادن حوادث استرس‌آور، مانند زمین خوردن، ابتلا به بیماری عفونی یا جراحی، خود را نشان می‌دهد.

ضعف و بی‌حالی موجب کاهش سلامت، از جمله سلامت ذهنی، ناتوانی و در نهایت مرگ می‌شود. اما این وضعیت قابل پیشگیری، به تاخیر انداختن یا حتی قابل برگشت است.

از علایم اصلی بی‌حالی این افراد، ضعف در ماهیچه‌های آنهاست. اگر آن در مراحل اولیه‌اش، تشخیص داده شود، به سرعت درمان می‌شود. اما اگر دیرتر تشخیص داده شود، درمان هم طولانی‌تر می‌شود و ضعف و خستگی فرد بیشتر و بدتر می‌شود.

در این بررسی محققان کالج ترینیتی دوبلین به بررسی اثر مقدار ویتامین B12، فولات، ویتامین D، لوتئین و زآگزانتین پرداختند.

ویتامین‌های ‌B (B12 و فولات) برای انجام چندین فرایند سلولی در سراسر بدن، از جمله اصلاح DNA و متابولیسم انرژی مهم هستند. ویتامین D برای متابولیسم استخوان، قدرت ماهیچه‌ای و حال روحی ضروری است. لوتئین و زآگزانتین هم آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که ویژگی‌های ضدالتهابی داشته و برای سلامت چشم و مغز مهم‌اند. محققان ایرلندی با بررسی داوطلبان سالمند ۵۰ سال به بالای ایرلند، متوجه شدند که مقدار این ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌ها در این افراد کم است.

این محققان در این بررسی متوجه شدند که مقدار کم آنتی‌اکسیدان‌های لوتئین، زآگزانتین و ویتامین D فرد را در مراحل اولیه بروز بی‌حالی و همچنین ضعف قرار می‌دهد. کمبود ویتامین‌های ‌B و ریزمغذی‌ها، مثلا کمبود بیش از یک ریزمغذی در بدن، موجب پیشرفت ضعف و بی‌حالی در فرد مسن شده و او را وارد مراحل شدید این مشکل می‌کند و در نتیجه در خطر مرگ زودهنگام قرار می‌دهد.

این داده‌های به‌دست آمده از بررسی محققان ایرلندی، نقش مکمل‌های رژیمی را مورد بررسی قرار می‌دهد. محققان می‌گویند برای پیشگیری و همچنین درمان به موقع افراد مبتلا به ضعف و بی‌حالی باید از رژیم غذایی مناسب و در عین حال مکمل‌های رژیمی استفاده کرد.

کمبود این ریزمغذی‌های ضروری بدن در افرادی که جراحی‌های سنگین داشته یا تحت درمان سرطان بوده‌اند و همچنین افرادی که عفونت‌های شدید دارند هم دیده می‌شود.

به گزارش طبنا، محققان ایرلندی می‌گویند، با مصرف ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری بدن می‌توان از ضعف و بی‌حالی افراد مسن پیشگیری یا این شرایط را درمان کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of