۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
عضو کمیسیون عمران مجلس خبرداد:

کمبود نیم میلیونی عرضه مسکن در کشور

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: براساس آمار و ارقام دولت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد مسکونی در سال ساخته می‌شود که همین الان هم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در بازار کمبود وجود دارد.

منصور آرامی، نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی‌آباد، بندرخمیر و ابوموسی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ با بیان اینکه بازار مسکن وضعیت خوبی ندارد و قیمت‌ها به گونه‌ای نیست که بتواند نیاز مردم به‌ویژه قشر جوان به مسکن را تامین کند، افزود: رصد و نظارت بر طرح مسکن ملی یکی از کارهایی است که در مجلس پیگیر آن هستیم و در این باره هم جلساتی را با مسئولان وزارت راه و شهرسازی داشتیم؛ کارهایی را شروع شده ولی هنوز تاثیر خودش را در بازار مسکن نگذاشته است.

وی ادامه داد: دلیل آن این است که چون هنوز نتایج لازم را به‌دنبال نداشته و پروژه‌ها به حدی نرسیده که قابل استفاده باشد و وارد بازار شود. در ضمن، بحث جهش تولید مسکن را در کمیسیون عمران شروع کردیم که این طرح آماده و به صحن آمده و بخشی از آن هم مصوب شده ولی به دلیل اولویت رسیدگی به لایحه بودجه فعلا مسکوت مانده است.

آرامی اظهار کرد: به‌نظر می‌رسد اگر بتوانیم بحث جهش تولید مسکن را در کنار طرح اقدام ملی مسکن دنبال کنیم و از سال آینده پروژه‌ها شروع به کار کنند و بتوانیم سالانه یک میلیون واحد مسکونی را با تعهدات و کمک دولت بسازیم حتما تاثیرگذار خواهد بود و با این کار اقشار متوسط به پایین هم می‌توانند از این طرح استفاده کنند و مهمترین بخش هم همین است.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وگرنه گران‌شدن یک واحد مسکونی برای کسی که درآمدهای بالای ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان دارد اگر راحت نباشد خیلی هم سخت نیست و می‌تواند در بخش‌های مرکزی شهرواحدی تهیه کند ولی برای اقشار متوسط، ازجمله کارمند و کارگرانی که مشاغلی با درآمدهای دو یا سه میلیون تومانی دارند کار سختی خواهد بود.

وی ادامه داد: بنابراین چاره‌ای جز افزایش تولید مسکن را نداریم، در طرح جهش تولید دولت را موظف کردیم که برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال کمک کند و براساس آمار و ارقام دولت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد مسکونی در سال ساخته می‌شود که همین الان هم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در بازار کمبود وجود دارد، اگر واقعا بتوانیم کمک کنیم انبوه‌سازان، تعاونی‌ها، بخش‌های دولتی، نیروهای نظامی و … وارد کار شوند و از تسهیلات لازم استفاده کنند یا شهرداری‌ها هم در صدور پروانه همراهی کنند،‌ همچنین دولت زمین در اختیار سازندگان قرار دهد، مطمئن هستیم که می‌توانیم شاهد این باشیم که سال آینده این طرح عملیاتی شود.

آرامی افزود: ما هم بر این موضوع رصد و نظارت می‌کنیم. فرقی هم نمی‌کند در این دولت یا دولت آینده باشد چراکه ما دولت‌ها را موظف کرده‌ایم اگر بتوانند ساخت یک میلیون واحد مسکونی را شروع و تمام کنند می‌تواند تاثیر خوبی در بازار داشته باشد وگرنه الان شرایط خوبی نیست و من هم تایید می‌کنم.

خبرنگار:محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x