۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹

کلاهبرداری با سوء استفاده از کرونا!

کرونا ویروس باعث تغیرات رفتاری بسیاری در جامعه شده است، رونق گرفتن خرید اینترنتی یا استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص بانکی و پزشکی باعث شده تا کلاهبرداری ها افزایش یابد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ کلاهبرداری اینترنتی و استفاده از بدافزار نمونه‌ای از چندین راهکار هکر‌ها در ایام قرنطینه به شمار می‌آید؛ تورج کاظمی رئیس پلیس فتای پایتخت در این مورد اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید وزارت بهداشت به خانه ماندن تعداد کاربران فضای مجازی و استفاده ازخرید اینترنتی بیش از پیش بیشتر شده است.

وی افزود: با افزایش کاربران اینترنتی در ایام کرونایی  طبیعتا میزان جرایم در فضای سایبری نیز افزایش خواهد داشت.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ بیان کرد: البته با توجه رعایت شهروندان و اجرای طرح رمزهای یکبار مصرف، نسبت به پارسال شاهد کاهش پرونده‌ها بودیم ولی در زمینه کلاهبرداری اینترنتی به دلیل شیوع کرونا شاهد افزایش بودیم.

کاظمی بیان کرد: بسیاری با ایجاد سایت مجازی اقدام به فروش  داروهای تقلبی می‌کردند که طبق رصد پلیس فتا در حال رسیدگی به آنها هستیم البته برخی از آنها خارج کشور هستند که دسترسی به آنها سخت تر است.

مجرمان سایبری روش‌ها و اقدامات زیادی را در راستایی دستبرد به مردم انجام می‌دهند که در ادامه با چند روش آنها آشنا می‌شوید:

در فضای مجازی مجرمان و کلاهبرداران اینترنتی به دنبال جمع‌آوری اطلاعات افراد برای کلاهبرداری از مدارک هویتی و سوءاستفاده از اطلاعات خصوصی آنان هستند. این کلاهبرداران با روش‌های مختلفی اقدام به کلاهبرداری می ‌کنند.

در یکی از روش‌ها افراد را به صفحات جعلی یا پیشین، هدایت کرده و اطلاعات کارت بانکی و اطلاعات بانکی افراد را سرقت ‌می‌کنند تا در فرصت بهتر یا در همان بازه زمانی با توجه به اینکه رمز پویا نیز فعال شده، اقدام به برداشت پول از حساب افراد فریب‌خورده کنند.

کلاهبرداران با تبلیغات گسترده و نمایش تصاویر دلخراش در شبکه‌های اجتماعی از احساسات مردم سوءاستفاده کرده و اقدام به معرفی شماره حساب برای کمک به بیماران کرونایی و یا تهیه لوازم بهداشتی می‌کنند.چنانچه افراد قصد کمک انسان دوستانه را دارند، با مراجعه به سایت‌های معتبر این کار را انجام دهند. افراد می‌توانند کمک‌های خود را از طریق شماره حساب‌هایی که از سوی رسانه و خبرگزاری‌های رسمی و معتبر اطلاع رسانی می‌شود  واریز کنند.

هرگونه تبلیغ و فروش دارو تحت عنوان درمان کرونا ویروس منوط به تأیید و اظهار نظر رسمی مسئولان و کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و فروش دارو نیز در فضای مجازی جرم تلقی می‌شود. مراقب تبلیغات جعلی کلاهبرداران در فضای مجازی باشید.

مجرمان سایبری با درج تصاویر غیر واقعی از نیازمندان در کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی از احساسات شهروندان سوء استفاده کرده و تقاضای مبالغی برای کمک به نیازمندان می‌نمایند و در مواردی نیز به منظور پرداخت کمک‌های مالی شهروندان، آنها را به صفحات و درگاه‌های جعلی بانکی (فیشینگ) هدایت می‌ کنند. شهروندان در صورت کمک به نیازمندان حتما باید از طریق مراکز معتبر از قبیل کمیته امداد امام خمینی (ره) و یا جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند و هرگز فریب اینگونه صفحات و گروه‌های جعلی را نخورند و از پرداخت مبالغ به حساب این گونه افراد خودداری کنند.

کلاهبرداری با سوء استفاده از کرونا!

کلاهبرداران با درج ‌آگهی‌هایی تحت عنوان کار در منزل، کسب درآمد در منزل، در خانه میلیونر شوید از طریق سایت‌های کاریابی و یا سایت‌های آگهی محور از شهروندان مبالغی را هرچند اندک بعنوان ثبت نام و ارسال مواد اولیه، دریافت و پس از واریز پول از طرف قربانی به حساب کلاهبرداران، دیگر پاسخگوی تماس‌ها و پیام‌های آنها نمی‌شوند.

این روش که جزو قدیمی‌ترین روش‌های کلاهبرداری است، هنوز هم قربانیان زیادی را می‌گیرد. در این روش کلاهبرداران سایت‌های قرعه‌کشی راه‌اندازی کرده و هر فردی را که به این سایت مراجعه کند، به عنوان برنده اعلام می‌کنند. سپس کلاهبرداران در تماس با قربانی خود مدعی می‌شوند او برنده صدها هزار تومان پول نقد در قرعه‌کشی شده و با گرفتن شماره کارت مدعی می‌شوند پول به حساب فرد واریز می‌شود. شیادان اینترنتی پس از چند روز با قربانی تماس گرفته و مدعی می‌شوند پول به حساب آنها واریز شده و در صورتی که پول در حساب نیست طعمه با آنها تماس گرفته تا مشکل رفع شود.

هنگامی که قربانی برای بررسی حساب مراجعه می‌کند، متوجه می‌شود پولی در حسابش نیست و با کلاهبرداران تماس می‌گیرد. در این لحظه متهمان با چرب‌زبانی طعمه خود را پای دستگاه خودپرداز کشانده و به جای واریز پول به حسابشان از حساب آنها برداشت می‌کنند.

منبع: آنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments