۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹

کلاهبرداری ۳۰ میلیاردی به بهانه فروش اقساطی خودرو

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری ۵ تن از اعضای شرکت دروغین، خبر داد که به بهانه فروش اقساطی خودرو از ۸۰ تن از شهروندان مبلغ ۳۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، سرهنگ کارآگاه “جهانگیر تقی پور” گفت: دوم شهریور ماه امسال شکایتی با عنوان کلاهبرداری از طریق فروش اقساطی خودرو از مرجع قضائی به منظور رسیدگی تخصصی به اداره چهاردهم پلیس آگاهی ارجاع شد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت با بیان اینکه در هنگام تحقیقات پلیسی، پرونده‌های مشابهی دیگر به این معاونت ارجاع شد، ابراز داشت: تحقیقات پلیسی حکایت از این داشت که اعضای سه شرکت به بهانه فروش خودروهای اقساطی مبالغی را از مال باختگان تحویل ولی از تحویل خودروها در سر مواعد تعیین شده خودداری کرده اند و با بستن دفتر شرکت از محل گریخته اند.

وی عنوان داشت: در گام بعدی از تحقیقات پلیسی مشخص شد که اعضای این سه شرکت یکسان هستند و این فراد با انتخاب عناوین مختلف و ثبت آن در سازمان ثت و اسناد واملاک کشور از شهروندان کلاهبردای کرده اند.

این مقام پلیسی تصریح کرد: کارآگاهان موفق شدند مخفیگاه متهمان شده را شناسایی و در عملیات‌هایی منسجم هر ۵ تن اعضای این شرکت را به نام‌های بیتا و ناهید هر دو ۲۸ ساله، حسام ۳۰ساله، حمید ۴۰ساله و حامد ۳۶ ساله دستگیر و به اداره چهاردهم پلیس آگاهی انتقال دهند.

تقی پور عنوان کرد: پس از انتقال متهمان به پلیس آگاهی حسام که مدیر عامل شرکت محسوب می‌شد، در تشریح شیوه و شگرد کلاهبرداری خود گفت: ایده این کار را از یکی از دوستانم گرفتم که خودش به دلیل کلاهبرداری در حال حاضر در زندان بسر می‌برد. کار ما به این صورت بود که از طریق درج آگاهی در سایت‌های اینترنتی واسطه فروش افراد را با وعده فروش فوری خودرو اقساطی فریب داده و با بازگو کردن این نکته که از ثبت شرکت‌ها استعلام بگیرید ما مجوز داریم اعتماد مشتریان را جلب می‌کردیم.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی اعلام داشت : متهم در مورد نحوه دریافت و استفاده از پول مال باختگان گفت: پس از اخذ مبالغی از ۱۸ میلیون تا ۶۰میلیون تومان زمانی را برای تحویل خودرو اعلام می‌کردیم. وقتی زمان تحویل فرا رسید به بهانه‌های مختلف مدام کار را به تعویق می‌انداختیم تا جایی که مشتری به دلیل سرگردانی، از خرید خودرو منصرف می‌شد و ما با کسر درصدی از پول این بار به او چک‌های مدت دار می‌دادیم و با پول مشتری‌ها جواب قبلی‌ها را می‌دادیم و به همین ترتیب با پول دریافتی از مردم تجارت می‌کردیم و درآمد داشتیم تا وقتی که دیگر مشتری مراجعه نکند و آن موقع بود که قبل از اینکه شاکی‌ها به سمت دفاتر ما سرازیر شوند محل‌های کار خود را تخلیه می‌کردیم.

ابن مقام انتظامی‌با بیان اینکه متهمان تحت پوشش نام سه شرکت از شهروندان بالغ بر ۳۰میلیارد ریال کلاهبرداری کرده اند، گفت: تاکنون تن از مال باختگان شناسایی شده اند.

وی افزود: هر ۵ متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی با دستور بازپرس شعبه ۳دادسرای ناحیه ۱۸ تهران در اختیار اداره چهاردهم پلیس آگاهی پایتخت قرار دارند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی پایتخت به شهروندان توصیه کرد: ملاک برای صحت عمل یک شرکت مجوز ثبت شرکتها نیست. هر فردی می‌تواند اقدام به ثبت شرکت کند. در حال حاضر تنها ۳۷ شرکت مجوز فروش خودرو دارند و افرادی که قصد خرید از شرکت‌های لیزینگ را دارند باید با مراجعه به سایت بانک مرکزی لیست شرکت‌هایی که مجوز فروش دارند را مشاهده کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments