۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴

کشف ویروس جدیدی در خوک دانشمندان را شگفت زده کرد

محققان موفق به کشف نوعی ویروس جدید در مدفوع خوک شده اند که برای بازتکثیر و انتشار از شیوه ای کاملا متفاوت بهره می گیرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، تمامی ویروس ها برای تداوم حیات و بازتکثیر و انتقال خود نیاز به یافتن یک میزبان دارند. اما محققان نوعی ویروس را در مدفوع خوک شناسایی کرده اند که به هیچ وجه از توانایی لازم برای نفوذ به سلول میزان برخوردار نیست.

بررسی یادشده که توسط گروهی از پژوهشگران ژاپنی انجام شده، نشان می دهد ویروس یادشده از ابزاری به منظور آلوده کردن ارگانیسم های مختلف و تکثیر خود بدین شیوه برخوردار نیست. آنان می گویند ویروس های نوترکیب مذکور این امکان را دارند که به روشی جدید با میزبان خود ارتباط برقرار کنند.

ویروس تازه شناسایی شده که فعلا EV-G نام گرفته، متعلق به خانواده ای از ویروس ها موسوم به Picornaviridae است و به جای نفوذ مستقل به درون سلول میزبان برای اقامت و تکثیر، با یک ویروس کمکی دیگر برای دسترسی به سلول میزبان همدست می شود. هنوز به طور دقیق مشخص نیست چه شرایطی موجب می شود تا دو ویروس برای نفوذ به سلول میزان با هم همکاری کنند.

کشف این سیستم جدید دانشمندان را شگفت زده کرده و آنها می گویند با بررسی عملکرد این ویروس شاید بتوان در آینده به راز وقوع برخی عفونت ها و بیماری ها در انسان ها و حیوانات پی برد.(فارس)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x