۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷

کشف علت گسترش سرطان سینه به استخوان‌ها

محققان دانشگاه نوتردام در ایندیانا (آمریکا) یک جفت پروتئین کشف کردند که معتقدند این پروتئین‌ها موجب گسترش سرطان سینه به استخوان‌ها می‌شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، وقتی سرطان سینه به استخوان‌ها گسترش می‌یابد، درمان بیمار تقریبا غیرممکن می‌شود. سلول‌های سرطان سینه می‌توانند به صورت خاموش در استخوان‌ها باقی بمانند و هنگام درمان سرطان سینه، خود را از نابودی نجات دهند.

متاسفانه این سلول‌های خاموش هر لحظه ممکن است فعال شده و شروع به تولید تومور‌های بدخیم کنند. در این زمان نمی‌توان به راحتی تکثیر سلول‌های سرطانی را تشخیص داد و جلوی فعالیت آنها را گرفت.

به‌تازگی، دانشمندان دانشگاه نوتردام آمریکا توانسته‌اند، یک جفت پروتئین شناسایی کنند که سلول‌های سرطانی را به استخوان‌ها گسترش داده و سرطان سینه را تا مرحله متاستاز پیش ببرند. در واقع متاستاز زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های سرطانی به اندام‌های دیگر بدن گسترش می‌یابد و فرد در خطر مرگ حتمی قرار می‌گیرد.

یکی از پروتئین‌های شناخته‌شده CXCL5 نامگذاری شده است و این پروتئین وقتی به گیرنده خود، یعنی پروتئین دیگر به نام CXCR2، می‌چسبد، علامتی مبنی بر رشد سلول‌های سرطانی ارسال می‌کند.

این بررسی نشان داد که این دو نوع پروتئین در تولید سلول‌های سرطانی سینه نقش دارند و همچنین این سلول‌ها را به سرعت به سراسر استخوان‌ها و مغز استخوان‌های بدن گسترش می‌دهند.

سلول‌های سرطانی سینه وقتی وارد استخوان‌ها می‌شوند، سازوکار متفاوت از تومورهای اصلی خود دارند. بنابراین مقابله با آنها هم اقدامات متفاوتی می‌طلبد.

تقریبا ۷۳درصد از زنانی که بر اثر سرطان سینه جان خود را از دست داده‌اند، در مرحله گسترش این بیماری به استخوان‌هایشان قرار داشتند.

محققان برای بررسی چگونگی پیشگیری از رشد تومورها و حذف آنها، روی نمونه‌های آزمایشگاهی بررسی کردند. آنها در این تحقیق، دریافتند که پروتئین CXCL5 نقش تکثیرکننده سلول‌های سرطانی را دارد. در گذشته مشخص شده بود، پروتئین CXCR2 هم به درمان‌های شیمیایی پاسخ مناسب نمی‌دهد.

بنابراین محققان روی عملکرد این دو نوع پروتئین متمرکز شدند و دریافتند این پروتئین‌ها در کنار هم موجب تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شوند.

این محققان در بررسی بیشتر متوجه شدند، وقتی جلوی فعالیت گیرنده CXCR2 گرفته می‌شود، علامت‌دهی CXCL5 مهار می‌شود و بدین ترتیب سلول‌های سرطانی سینه در استخوان‌ها تکثیر نمی‌شوند.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه نوتردام می‌گویند، آنها با این کشف می‌توانند روشی برای پیشگیری از گسترش سلول‌های سرطانی سینه به استخوان‌ها یافته و جلوی متاستاز سرطان سینه یا هر سرطان دیگری که به استخوان می‌زند را بگیرند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of