۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸

کشف علت سرطانی شدن جهش‌های ژنتیکی

محققان مراکز تحقیقات سرطان واقع در واشنگتن و نیویورک در بررسی‌های خود دریافتند که چگونه جهش‌های ژن SF3B1 موجب سرطان می‌شوند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان آمریکایی به دنبال تحقیقات خود، دریافتند که چگونه یک جهش در ژن SF3B1، منجر به ابتلای افراد به انواع سرطان‌ها می‌شود. این ژن، نوعی عامل تقسیم سلولی است و بیشتر مواقع دچار جهش می‌شود.

این ژن جهش‌یافته در بیشتر سرطان‌ها، مانند انواع سرطان‌های خون، سینه، لوزالمعده، کبد، ملانوما، مثانه و سندرم میلودیسپلاستیک (ناهنجاری در تقسیم سلول بنیادی خون)، دیده می‌شود.

ژن SF3B1، نوعی پروتئین که برای تولید مولکول‌های RNA حیاتی است را کدگشایی می‌کند و به همین دلیل این محققان به بررسی داده‌های توالی RNA گرفته شده از صدها بیمار مبتلا به سرطان‌های مختلف پرداختند. آنها در این بررسی قصد شناسایی مولکول‌های RNA ناهنجار داشتند و سرانجام متوجه شدند که جهش ژن SF3B1 با تولید شکلی ناهنجار از مولکول‌های BRD9 مربوط به RNA، موجب بروز سرطان می‌شود.

این مولکول ناهنجار RNA حاوی توالی‌های کدگشایی نشده DNA است که در پیام‌های ژنتیکی اختلال ایجاد می‌کند. منشاء اصلی این DNA ناهنجار، عاملی ویروسی است که به‌تازگی وارد ژنوم انسان شده است.

محققان این دو مرکز تحقیق سرطان در آمریکا می‌گویند، وجود مولکول BRD9 برای سرکوب تومورهای بسیاری از سرطان‌ها، مانند ملانومای چشم (نوعی سرطان ملانوما که چشم را بیمار می‌کند)، لوسمی مزمن لنفاوی (نوعی سرطان خون) و سرطان لوزالمعده، مهم است.

آنها سپس با استفاده از فناوری کریسپر و ژن‌درمانی اولیگونوکلئوتید، فرآیند بیماری‌ها را معکوس کردند. کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق‌پذیر در باکتری‌هاست که آنها را قادر به کشف DNA ویروس و بعد نابودشان می‌کند. دانشمندان با استفاده از این فناوری می‌توانند تغییراتی در DNA سلول‌ها ایجاد کنند.

این محققان می‌گویند، بسیاری از جهش‌های ژنتیکی سرطان‌زا که تاکنون شناخته‌اند در ژن SF3B1 رخ می‌دهد و این نوع جهش ژنتیکی در ایجاد سرطان‌های گوناگون، نقش مهمی دارد.

برای محققان هنوز مشخص نیست که چرا ژن SF3B1 دچار جهش می‌شود و بهترین روش درمانی آن چیست. اما آنها به لطف پیشرفت در فناوری تعیین توالی DNA، قدرت محاسبه و مهندسی ژنوم کریسپر می‌توانند تشخیص دهند که چگونه جهش‌های ژنی SF3B1، سرطان‌زا شده و جلوی فرآیند سرکوب تومورها را می‌گیرند.

محققان با این کشف می‌توانند روش‌های درمانی مناسبی برای بیماران مبتلا به سرطان ناشی از جهش ژن SF3B1 بیابند.

یکی از این روش‌ها می‌تواند اصلاح و تغییر DNA مولکول در سلول‌های این بیماران و کاهش یا پیشگیری از روند رشد تومور و در نتیجه درمان آنها باشد.

به گزارش طبنا، این محققان آمریکایی امیدوارند بتوانند با این کشف، روش‌های درمانی مناسبی برای بیماران خود بیابند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments