Sunday 15 September 2019 | یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
بازدید: 63

کشف علت خواب‌آلودگی مبتلایان به آلزایمر

محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند، علت اینکه افراد مبتلا به آلزایمر خواب‌آلوده هستند، از بین رفتن آن دسته از سلول‌های مغزی است که وظیفه‌اش، بیدار نگهداشتن فرد است.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوز‌تودی، بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر در طول روز تمایل زیادی به خواب دارند، حتی اگر خواب شبانه کاملی را گذرانده‌ باشند.

در واقع محققان، بر اساس ارتباط‌های بین خواب‌آلودگی بیش از حد و بیماری‌های تحلیل‌ برنده عصبی می‌توانند الگوهای خواب فرد را بررسی کرده و احتمال بیماری آلزایمر را پیش‌بینی کنند.

اما همیشه این سوال مطرح بوده که چه افراد مبتلا به آلزایمر تا این اندازه خواب‌آلوده می‌شوند.

بررسی جدید محققان آمریکایی نشان داده، آن دسته از سلول‌های مغزی که وظیفه بیدار نگهداشتن ما را به عهده دارند، در بیماری آلزایمر از بین می‌روند. در واقع تجمع بیش از حد پروتئین تائو (tau) موجب این تغییرات در مغز می‌شود.

در بیماری آلزایمر، پروتئین‌های تائو پیچیدگی‌هایی به وجود می‌آورند که منجر به اختلال در ارتباط بین عصب‌ها (سلول‌های مغز) شده و سلامت این سلول‌ها را به خطر می‌اندازد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند، این بررسی نشان می‌دهد که آن نواحی از مغز که باعث بیدار ماندن فرد می‌شود در اثر تجمع پروتئین تائو (نه پروتئین آمیلوئید)، از همان مراحل اولیه بیماری آلزایمر، دچار تحلیل می‌شوند. پروتئین آمیلوئید، پروتئین دیگری است که می‌تواند در بیماری آلزایمر، سمی شود.

محققان مغز ۱۳ فرد فوت شده بر اثر بیماری آلزایمر و ۷ فرد فوت شده دیگر را که به تحلیل عصب در مغز مبتلا نبودند، بررسی کردند.

آنها دریافتند مقدار پروتئین تائو در ناحیه لوکوس سیرولئوس، بخش هیپوتالاموس جانبی و هسته تکمه‌ای پستانی مغز این بیماران به شدت افزایش داشته است. همچنین این افزایش پروتئین موجب از دست رفتن ۷۵درصد از عصب‌های این بخش از مغز شده است.

این کشف مهم است، زیرا نشان می‌دهد که فقط یک هسته از مغز دچار تحلیل نشده، بلکه کل شبکه مربوط به تنظیم خواب و بیداری فرد آسیب دیده‌ است.

همچنین محققان با بررسی مغز ۷ فرد فوت شده از بیماری فوق هسته‌ای پیشرونده و بیماری کورتیکوباسال، که دو نوع از بیماری‌های زوال عقل هستند، دریافتند که در مغز این افراد هم پروتئین تائو بسیار افزایش داشته است.

محققان در این بررسی‌ها متوجه شدند، تجمع بسیار زیاد پروتئین تائو در ساقه مغز، که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر رخ می‌دهد، باعث تغییر رفتار و اختلال خواب در افراد مبتلا می‌شود.

به گزارش طبنا، این تحقیق نشان می‌دهد که پروتئین تائو، نقش مهمی در ایجاد خواب‌آلودگی و کاهش شناختی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر دارد.

مترجم: نادیا زکالوند

 

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of