۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰
براساس اعلام وزارت بهداشت و درمان؛

کرونا در کجا زودتر از بین می رود؟

براساس اعلام وزارت بهداشت ماندگاری کرونا ویروس روی سطح خارجی ماسک بیش از 7 روز است. همچنین شست و شوی دست به مدت 20 ثانیه منجر به تخریب ساختار ویروس نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت خبرگزاری سلامت، یکی از عوامل انتقال ویروس کرونا لمس سطوح آلوده و برخورد دست با چشم، دهان و بینی عنوان شده است. به همین منظور از ابتدایی‌ترین توصیه‌هایی که با شروع اپیدمی کرونا به مردم داده شد، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون و یا مواد ضدعفونی کننده بود. اما نکته‌ای که به دغدغه مردم تبدیل شد، میزان ماندگاری این ویروس بر روی سطوح مختلف بود.  در جدولی که توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت و درمان منتشر شد میزان ماندگاری این ویروس روی سطوح و دماهای مختلف مشخص شده است. این جدول براساس مطالب منتشر شده در مجله پزشکی «لنست» تدوین شده است.

در این جدول ذکر شده که منظور از ماندگاری (مقاومت) ویروس، حفظ قابلیت بیماری‌‌زایی آن بوده و قابلیت بیماری‌زایی بر روی سلول‌های کشته شده در محیط آزمایشگاه سنجیده شده است.

در این مطالعه میزان مقاومت ویروس بر اساس دما در محیط کشت آزمایشگاهی با رطوبت ۶۵ درصد به این شکل است که ویروس کرونا در حداقل دمای چهار درجه سانتی گراد مقاومتی بیش از ۱۴ روز دارد. بر همین اساس ویروس در دمای ۲۲  درجه می‌تواند بیش از ۱۴ روز زنده بماند. با افزایش دما  تا ۳۷ درجه مدت زمان پایداری ویروس کرونا به دو روز، دمای ۵۶ درجه ۳۰ دقیقه و ۷۰ درجه تا ۵ دقیقه کاهش می‌یابد.

در بخش دیگر این تحقیق با احتساب دمای ۲۲ درجه و رطوبت ۶۵ درصد در محیط آزمایشگاه میزان پایداری کرونا بر روی سطوح مختلف اندازه گیری شده است. بر این اساس این ویروس می‌تواند به مدت ۳ ساعت روی سطح کاغد زنده بماند. میزان مقاومت ویروس کرونا روی چوب و پارچه ۲ روز، روی شیشه ۴ روز و استیل و پلاستیک به مدت ۷ روز است.

نکته قابل توجه در این مطالعه بررسی میزان ماندگاری ویروس کرونای در سطح داخلی و خارجی ماسک است. بر این اساس کرونا می‌تواند تا ۷ روز در سطح داخلی ماسک و بیشتر از ۷ روز روی سطح خارجی آن زنده بماند. به عبارتی ماندگاری ویروس با احتساب شرایط درنظر گرفته شده در این مطالعه روی سطح ماسک حتی از شیشه و چوب هم بیشتر است.

این موضوع نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گرفته و به مردم اطلاع رسانی شود چراکه گاه شاهد استفاده‌های غیراصولی از ماسک و یا رها کردن آن در سطح شهر هستیم. اتفاقی که می‌تواند ماسک را از ابزاری محافظتی به عاملی برای انتشار ویروس بدل کند.

ستون دیگری هم در این جدول به چشم می‌خورد که مقاومت ویروس کرونا را بر اساس انواع مواد ضدعفونی کننده بررسی کرده است. بر اساس این مطالعه مدت زمانی که ویروس کرونا می‌تواند در برابر هیپوکلریت رقیق شده ۵ درصد (وایتکس رقیق شده) و الکل رقیق شده ۷۰ درصد مقاومت کند، ۵ دقیقه است. نکته عجیب اینکه در این تحقیق میزان پایداری ویروس کرونا در برابر آب و صابون با دمای ۲۲ درجه ۱۵ دقیقه عنوان شده است! در توضیحات و تفسیر این جدول امده است که پیش از این ادعا شده بود که ۲۰ ثانیه تماس ویروس کرونا با آب و صابون منجر به از بین رفتن ساختار آن می‌شود اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ۲۰ ثانیه شست و شوی صحیح با آب و صابون ویروس را می‌شوید و می‌برد اما ساختار آن را تخریب نمی‌کند.

همچنین عنوان شده است که اسیدی و قلیایی بودن محیط (معادل PH از ۳ تا ۱۰ در درمای ۲۲ درجه سانتی گراد) در از بین بردن ویروس تاثیری نداشته است. در نتیجه ویروس کرونا به تغییرات PH در این بازه مقاوم است.

پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments