۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

کرونا، چرخه خدمات غیرکرونایی بیمارستان امام حسین(ع) را متوقف نکرد

دکتر منافی با بیان این که کرونا شرایط دشواروپیچیده ای را برای کادر درمان ایجاد کرده، بحران کرونا را متفاوت توصیف کرد و افزود: مزمن شدن روند اپیدمی کووید ۱۹ چرخه ارائه خدمات به بیماران غیرکرونایی را در بیمارستان امام حسین(ع) متوقف نکرده است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر منافی ضمن مقایسه زلزله دلخراش بم با بحران کرونا اظهار کرد: هر چند که آن زمان حجم بیماران ارجاع شده به بیمارستان امام حسین(ع) کم نبود ولی مشکل جسمی زلزله دیدگان دربازه زمانی کوتاه مدتی برطرف شد و بیمارستان به حالت عادی ارائه خدمت برگشت، در بحران کووید ۱۹ نزدیک به یکسال است که کادر درمان و بهداشت در خط مقدم مقابله با کرونا برای کاهش آلام و درمان بیماران شب و روز ندارند.

دکتر منافی ادامه داد: تا به امروز شروع و خاتمه تمام بحران ها دربازه زمانی محدودی ایجاد شده ولی تفاوت اصلی کرونا با سایر بحران های پزشکی زمان طولانی و مزمن شدن این بیماری است.

رییس بیمارستان امام حسین(ع) با بیان این که کادر درمان به دلیل حجم بالای مبتلایان و طولانی شدن کرونا دچار خستگی و فرسودگی شده اند، توجه بیش از پیش مردم به رعایت توصیه ها و هشدارها باهدف ریشه کنی کرونا خواستار شد.

رییس بیمارستان امام حسین(ع) با اشاره به ارائه خدمات تخصصی بیمارستان امام حسین(ع) به عنوان بیمارستانی جامع گفت: این بیمارستان در شرایطی که ارائه خدمت به بیماران غیر کرونایی را در تخصص های مختلف متوقف نکرد، بار عظیمی از  در درمان  مبتلایان به کووید ۱۹ را نیز به دوش کشید.

وی در ادامه به روایت تلخ ترین خاطره خود در دوران شیوع کرونا پرداخت و گفت: به طورکلی سخت ترین لحظات برای کادر درمان زمانی است که با تمام توان تلاش می کنند، از هر راهی برای درمان وارد می شوند ولی نمی توانند بیماران را از بحران نجات دهند. یکی از تلخ ترین خاطراتم مربوط به یکی از دستیاران طب اورژانس بود، دستیاری فداکار که شبانه روز پای کار بود و از هیچ کوششی برای خدمت به بیماران مبتلا به کووید دریغ نمی کرد. متاسفانه به کرونا مبتلا شد و با توجه به بیماری زمینه ای که با آن درگیر بودند فاز سخت کرونا را تجربه کرد، علیرغم این که بر کرونا چیره شد ولی متاسفانه یکی از چشمهایشان درگیر عفونت ناشی ازکرونا شد و مجبور به تخلیه چشم این همکار جوانمان شدیم. دکتر منافی ادامه داد: زنده ماندن این دستیار ایثارگرو شکست کرونا روی شیرین این خاطره است ولی در عین حال از دست دادن عضوی از بدنشان نیز باعث تاثر فراوان شد.

رییس بیمارستان امام حسین(ع) ضمن یادآوری روزهای سخت کرونایی، از دست دادن هموطنانی که متاسفانه در بین آن ها جوان تر ها، مادران باردار و یا حتی نوزادانی که هنوز چشم به جهان نگشوده اند، دیده می شود، تلخی روزهای کاری کادر درمان و مدافعان سلامت را در کنار حجم بالای ارائه خدمت گوشزد کرد.

 وی بهبودی بیماران خصوصا افرادیکه دوره سخت کرونا را تجربه می کنند را شیرین ترین خاطره کادردرمان از کرونا دانست و گفت: بیمارانی را هم داشتیم که وارد فاز سخت کرونا شده بودند و همه از این بیماران قطع امید کرده بودند، بازگشت این بیماران به زندگی زیباترین و دلچسب ترین لحظات کاری کادر درمان است.

دکتر منافی با اشاره به این که بیمارستان امام حسین(ع) ارائه خدمت به ۱۱ هزار بیمار بستری کرونا را در کارنامه درخشان کاری خود ثبت کرده تاکید کرد: این بیمارستان علاوه بر درمان سایر بیماران غیرکرونایی ظرفیت بالایی برای پذیرش بیماران مبتلا به کووید را دارد.

وی افزایش همدلی مردم و مسئولان را یکی از مواردی دانست که در سایه تلخ کرونا ایجاد شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  با اشاره به این که هیچ دولتی در بحران ها نمی تواند ادعا کند که تمامی تصمیماتی که گرفته شده است به طور کلی درست و کاربردی بوده است، کرونا را مشکل وبحرانی جهانی توصیف کرد و تلاش جمعی مردم و مسئولان را برای ریشه کنی این پاندمی مطلوب دانست.

دکتر منافی با اشاره به این که حتی کشورهای پیشرفته نیز درمقایسه با ایران درکنترل کرونا موفق تر از ایران نبوده اند تاکید کرد: طبیعتا تجارب مبارزه با اپیدمی کرونا باعث حساسیت زایی بیشتر مسئولان و سیاستگذاران شده و در ادامه تقویت زیرساخت های بهداشتی و درمانی را نیز به دنبال دارد.

وی در ادامه با بیان این که کرونا باعث شده تا بیشتر قدر داشته های معمول زندگی را بدانیم خاطرنشان کرد: ویروس کووید ۱۹   دلیلی شد تا حتی قدر یک دورهمی و یا مسافرت خانوادگی را بهتردرک کنیم.

 رییس بیمارستان امام حسین(ع) در ادامه یکی از مهمترین نگرانی های کادر درمان خصوصا پرستاران را استرس ناشی ازابتلا به کرونا دانست و افزود: شاید اگر پای صحبت کادر بهداشت و درمان بنشینیم بتوانیم راجع به هر فردی و مشکلاتی که در این دوران با آن دست و پنجه نرم کرده، یک کتاب بنویسیم.

وی با بیان این که خوشبختانه بار اپیدمی کرونا کاهش یافته است اظهار امیدواری کرد که زمستان ۹۹ همچنان با کاهش بار بیماری سپری شود و نوروز را با شرایط عادی آغاز کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments