۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳

ایجاد لخته خونی یکی از اثرات ویروس کرونا روی کبد است

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در عوارض کبدی موضوع نگران کننده این است که ویروس کرونا می‌تواند باعث افزایش انعقاد شده و در رگ اصلی کبد با ایجاد لخته، ترمبوز ایجاد کند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از سامانه ۴۰۳۰؛ دکتر ناصر ابراهیمی ‌دریانی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد بزرگسالان درباره بر تاثیر ویروس کرونا روی کبد، اظهار کرد: ویروس کرونا ویروسی است که به همه جای بدن حمله می‌کند و دستگاه گوارش و کبد هم از این قاعده مستثنی نیستند. اواخر اسفند و روزهای اول فروردین در بیمارستان امام بیمارانی را داشتیم که با اختلالات آنزیم‌های کبدی مراجعه می‌کردند.

رییس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی اضافه کرد: اندازه گیری آنزیمی‌ به اسم SGOT و SGPT نشان می‌داد که میزان آن در برخی از بیماران بالا رقته است، برای ما جای تعجب بود که علت این موضوع چیست، اما بعد از مدتی متوجه شدیم که علائم تنفسی بیمار هم بروز و حتی اختلالات کار کبد و PT هم نمود پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بیمارانی هم بودند که دچار حالت کلستاز می‌شدند یعنی با زردی و خارش بدن مراجعه می‌کردند و بعد متوجه شدیم که بیماری کرونا می‌تواند کبد را هم درگیر کند ولی علاوه بر ویروس کرونا داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می‌شوند هم ممکن است عوارض کبدی داشته باشند، به دلیل اینکه ویروس کرونا سیستم التهابی بدن را فعال می‌کند، به طبع مانند هر ویروس دیگری نظیر هیپاتیت B و C که التهاب زا هستند، این التهاب می‌تواند در کبد اثر بگذارد.

ایجاد لخته خونی یکی از اثرات ویروس کرونا روی کبد است

ابراهیمی‌ دریانی افزود: چیزی که هنوز مشخص نشده گایدلاین خاصی است که بگوید چطور باید این عوارض را درمان کرد، با این حال خوشبختانه تا امروز موردی نداشتیم که بیمار بعد از بهبودی مانند هپاتیت B و C عوارض بیماری داشته باشد.

رییس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی تایید کرد: در این بیمارستان بیشتر با علائم گوارشی این بیماری مواجه بودیم و در بیش از ۵۰ درصد مراجعه بیماران، علائمی‌ از جمله بی اشتهایی، درد شکمی‌ و اسهال دیده می‌شد.

وی اضافه کرد: حتی ممکن است قبل از شروع علائم کرونا مانند تب، سرفه، گلو درد و تنگی نفس، این ۵۰ درصد با اسهال مراجعه کرده باشند. ما در آن زمان هنوز آشنایی کاملی با این بیماری نداشتیم و بیمارانی بودند که با اسهال‌های شدید مراجعه می‌کردند، ابتدا فکر می‌کردیم که این افراد دچار بیماری عفونی دیگری هستند.

ابراهیمی‌ دریانی با بیان اینکه ممکن است بررسی PCR حلق بیماران در تشخیص کرونا منفی ولی آزمایش مدفوع مثبت باشد یا برعکس، گفت: بیمارانی داشتیم که بعد از بهبودی، PCR ناحیه حلق شان منفی می‌شد، اما هنوز در مدفوع این ویروس را دفع می‌کردند، باید بدانیم که ویروس کرونا علاوه بر اسهال، استفراغ، دل درد می‌تواند با خونریزی همراه باشد. بیمارانی در بیمارستان امام داشتیم که با استفراغ یا اسهال‌های خونی مراجعه می‌کردند و پس از کولونوسکوپی مشخص می‌شد ضایعات در کلون اینها به صورت خونریزی دهنده وجود دارد.

رییس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی افزود: در عوارض کبد چیزی که نگران کننده بود و گزارشاتی درباره آن وجود دارد این است که به دلیل اینکه ویروس کرونا باعث افزایش انعقاد می‌شود، می‌تواند در رگ اصلی کبد با ایجاد لخته، ترمبوز ایجاد کند.

وی اضافه کرد: به همین علت به کسانی که در معرض خطر بالا قرار داشتند سعی کردیم هپارین بدهیم تا از انتشار لخته جلوگیری کند تا عارضه خطرناکی ایجاد نشود. اینها علائمی ‌بود که در دستگاه گوارش و کبد بیماران کرونا شاهد بودیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments