۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳

کاهش ۲۸ میلیون متر مکعبی آبخوان‌های عمیق گلستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه بارش‌ها در استان منجر به افزایش آب آبخوان‌های عمیق نشده است، از کاهش 28 میلیون متر مکعبی آبخوان‌های عمیق این استان در سال آبی جاری خبر داد.

به‌گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محسن حسینی” اظهار کرد: از ابتدای سال آبی تا کنون ۵۰۶ میلی‌متر بارش در استان اتفاق افتاده که نسبت به متوسط بارش در بلندمدت افزایش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد، اما این افزایش بارش‌ها منجر به افزایش عمق آبخوان‌های عمیق نشده است.

وی با بیان اینکه آبخوان‌های عمیق استان گلستان از ابتدای سال آبی تا کنون ۲۸ میلیون متر مکعب کاهش داشته است، اظهار کرد: روان‌آب در برخی رودخانه‌های استان تا ۴۸ درصد افزایش و در برخی موارد تا ۴۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان، میزان آب تجدیدپذیر استان را ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: سرانه آب استان به ازای هر نفر حدود ۱۳۰۰ متر مکعب بوده که نسبت به سرانه کشور کمتر است.

وی ادامه داد: میزان مصرف بخش‌های مختلف از بیش از ۲ میلیارد متر مکعب مصرف فعلی استان، ۱۰ درصد در بخش شرب، ۸۴ درصد در بخش کشاورزی، ۳ درصد محیط زیست و ۳ درصد نیز در بخش صنعت بوده است.

حسینی در خصوص آخرین وضعیت سد نرماب خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ با جابجایی سایت جنگلده بالا و تملک اراضی، بدنه سد پیشرفت بیشتری داشته و آبگیری اولیه سد نیز در پایان سال ۹۹ انجام می‌شود، اما برای افتتاح کامل سد نیاز به تملک اراضی بیشتری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در رابطه با زهکشی اراضی اولویت‌دار استان یادآور شد: زهکشی اراضی با هدف بهبود خاک و کنترل سیلاب انجام می‌شود که تاکنون ۱۰ هزار هکتار از زهکشی اراضی اولویت‌دار به اتمام رسیده و ۷۸ هزار هکتار حد فاصل گنبد به آق‌قلا نیز در دست مطالعه است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x