۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱

کاهش ۱۴ درصدی ذخایر آبی سدهای مازندران

ذخایر پشت سد‌های مازندران امسال در مقایسه با پارسال ۱۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

به گزارش اجتماعی خبرگزاری سلامت (طبنا)، محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: ۲۲۹ میلیون متر مکعب آب پشت سد‌های استان ذخیره شده که در مقایسه با پارسال ۱۴ درصد کاهش داشته است.

او با بیان اینکه بیشترین کاهش در سد شهید رجایی ساری گزارش شده که نگران کننده است، افزود: ۶۱ میلیون متر مکعب آب پشت سد شهید رجایی ساری ذخیره شده که در مقایسه با پارسال ۳۷ میلیون متر مکعب کمتر است.

یخکشی این آمار‌ها را نگران کننده دانست و ادامه داد: بیشترین حجم بارش‌های اخیر در مناظق غربی استان بوده و سد شهید رجایی که نقش مهمی در تامین آب مناطق مرکزی استان دارد از این بارش‌ها کم نصیب شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: ۱۰ سد استان مجموعا ۴۴۰ میلیون متر مکعب آب معادل ۱۵ درصد آب‌های سطحی استان را تنظیم می‌کنند که در برنامه دراز مدت نقش سد‌ها در مهار آب‌های سطحی باید به ۴۰ درصد برسد.

او با بیان اینکه مجوز ساخت دو سد زارم‌رود و سجادرود گرفته و مطالعات آن انجام شده است، افزود:عملیات اجرایی سد زارم رود آغاز شده است و سد سجادرود نیز تا ماه آینده آغاز می‌شود.

یخکشی ساخت سد کسلیان و آزارود را نیز جزو برنامه‌های اولویت‌دارشرکت آب منطقه‌ای دانست و گفت: مطالعات سد کسیلیان انجام و ردیف بودجه آن نیز دریافت شده است و منتظر مجوز محیط زیست در گام پایانی هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران سد آزارود در تنکابن نیز مطالعات آن به اتمام رسیده است و در لیست سد‌های عملیاتی قرار دارد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments