Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
بازدید: 127

کاهش مشکلات شناختی در افراد مسن با استفاده از بازی‌های فکری

بررسی‌های محققان دانشگاه ادینبورگ انگلستان نشان می‌دهد، بازی‌های غیردیجیتال، مانند بازی‌های فکری قدیمی، می‌توانند توانایی شناختی افراد مسن را حفظ کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، بازی‌های فکری فقط برای سرگرمی نیستند، آنها در تیز و پویا نگهداشتن ذهن هم نقش دارند. در بررسی‌های متعدد محققان مشخص شده که یک ساعت بازی می‌تواند قدرت توجه و وضعیت شناختی افراد را بهبود بخشد.

بازی‌های دیجیتال، مانند بازی‌های کامپیوتری، فواید بسیاری برای افراد مسن دارند. آنها، از اپلیکیشن‌های آموزش ذهن گرفته تا بازی‌های ویدیویی سه‌بعدی، می‌توانند از ابتلا به نقص خفیف شناختی در افراد مسن پیشگیری کنند و حتی کاهش شناختی مربوط به سن را در افراد، معکوس کنند.

اما آیا فقط بازی‌های دیجیتالی موثر هستند؟

اخیرا محققان دانشگاه ادینبورگ، به بررسی فواید بازی‌های آنالوگ مانند بازی‌های فکری تخته‌ای، معماها و حل جداول در بهبود وضعیت شناختی افراد، به‌ویژه افراد مسن پرداختند و متوجه اثربخشی آنها شدند.

این محققان، وضعیت ذهنی و شناختی ۱۰۹۱ داوطلب ۸۳ ساله را بررسی کردند. در واقع این بررسی از ۱۱ سالگی آنها شروع شد و آنها سال‌ها بعد، در ۷۰، ۷۳، ۷۶ و ۷۹ سالگی‌شان هم با استفاده از ۱۴ آزمون شناختی استاندارد مورد سنجش قرار گرفتند.

در این سال‌ها، به‌ویژه در دهه۷۰ سالگی داوطلبان، آنها به بازی‌های مختلف مانند بازی‌های فکری تخته‌ای، شطرنج، حل جدول تشویق می‌شدند. نتیجه این بررسی نشان داد که هرچه داوطلبان بیشتر درگیر بازی‌های فکری و این دست فعالیت‌ها می‌شدند، قدرت تفکرشان بهبود می‌یافت و از بروز مشکلات شناختی در کهنسالی در امان می‌ماندند.

اکنون محققان در حال بررسی انواع فعالیت‌هایی هستند که می‌تواند وضعیت ذهن و شناختی افراد مسن را در بهترین حالت حفظ کند.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه ادینبورگ می‌گویند، افزودن بازی‌های فکری به فعالیت‌های فیزیکی و داشتن سبک زندگی سالم مانند پرهیز از مصرف سیگار یا نوشیدنی‌های الکلی، می‌تواند سلامت ذهن افراد را در تمام عمرشان حفظ کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of