۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰

کاهش بذرگیری بذرهای ایرانی

انتخاب بذر سالم وضدعفونی بذر در افزایش عملکرد کیفی محصولات کشاورزی بسیار مهم است و به علت کاهش بذرگیری بذرهای ایرانی، واردات بذرها در دستور کار قرار گرفته است.

در ادامه بازدید عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در نمایشگاه ادوات کشاورزی، حنانه نگارنده تولیدکننده و توزیع کننده بذر و کود در نمایشگاه ادوات کشاورزی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری سلامت(طبنا)مازندران،
با اشاره به اهمیت بذر در کشت و کیفیت محصول تولیدی اظهار کرد:
بذر مهمترین نهاده تولید است و نقش زیادی در افزایش یا کاهش محصول دارد، بذرهای آلوده پس از کاشت با رشد خود گسترش عوامل بیماری زا را نیز به همراه داشته و با نفوذ به سنبله گندم موجب آلودگی دانه و در نتیجه بذر سال بعد خواهد شد.

وی گفت: نزدیک به یک‌هزار مدل تنوع بذر داریم که بذر سبزیجات،صیفی‌جات،گل،کاکتوس و گیاهان دارویی،میوه های استوایی، درختچه که به صورت بسته بندی های خانگی و فله هستند و تمامی بذرها با بالاترین و بهترین کیفیت در مازندران،گلستان و سطح کشور توزیع می‌شود.

این تولید کننده بخش بذر کشاورزی گفت: در بسته های بذر در مزرعه سبزشمال و آذرسبزینه، مقدار کود و بذرها درهرپاکت نسبت به شرکت های دیگه خیلی بیشتر است.

نگارنده افزود: قیمت بذرها نسبت به نوسانات بازار مقداری تغییرکرده اما باز ما سعی کردیم که حجم بذر در پاکت را حفظ کنیم و باکمترین سود به فروش برسانیم.
همچنین هم در فروشگاه ها هم به صورت فروش حضوری و عمده و خرده فروشی پخش می‌کنیم تا با حذف واسطه ها تهیه بذر با قیمت مناسب برای کشاورزان اسان تر شود.

وی ادامه داد: دراین شش سالی که ما در مازندران و گلستان به صورت خیلی حرفه ای درحال کارکردن هستیم و کشاورزان از کیفیت بذرها رضایت داشتند و مجموعا هزار و صد و پنجاه مدل بذر داریم و تنها شرکتی هستیم که با این تنوع بذر و کیفیت داریم.

این تولید کننده بذر در قائمشهر با اشاره به سابقه تولیدی ۶ ساله خود در این عرصه گفت:
ما از سال اول با سه نفر نیرو اغاز به کار کردیم و در حال حاضر با ۱۵ نفر در این زمینه مشغول فعالیت هستیم و مسئولیت ویزیتور راننده پخش و غیره را سعی کردیم به قشر جوان و تازه کار که شغل اولی هستند از آنها استفاده کنیم و تقریباً تمام کسانی که دو سال است که در شرکت ما کار می کند تمامی آنها بیمه هستند اما کسانی که سال اول کار کردن شان است می گذاریم تا کمی سابقه کاری آنها بالاتر برود و سپس آنها را بیمه خواهیم کرد.

نگارنده با اشاره به اصلی ترین چالش تولید کنندگان در شرایط فعلی گفت: برپایی نمایشگاه‌ها کمک بسیاری به تولید کننده ها در فروش محصول می‌کند و بازار فروش دغدغه اصلی تولید کنندگان است که کرونا نیز اسیب زیادی بما وارد کرد.

وی با اشاره به مقوله واردات بذرها گفت: بذر ها با افزایش قیمت روبرو بوده و واردات برخی بذرها نیز دشوار شده است، همچنین به تازگی بذرگیری بذرهای ایرانی خیلی کم شده بود و در این راستا بذرهای وارداتی در دستور کار قرار گرفت که البته بذرهای خاصی مانند بذر بلوبری، گوجه بری، کاکتوس ها هستند اما بیشتر بذر ما مانند سبزیجات و صیفی‌جات تولید داخل است ایرانی هستند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments