۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۲

چین کاندیدای واکسن COVID-19 را به کیم جونگ اون داد!

یک تحلیلگر آمریکایی روز سه شنبه با استناد به دو منبع اطلاعاتی ناشناس ژاپنی گفت: رهبر كره شمالی کیم جونگ اون و خانواده‌اش واكسن آزمایشگاهی ویروس کرونا چین را تهیه کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، یک تحلیلگر آمریکایی روز سه شنبه با استناد به دو منبع اطلاعاتی ناشناس ژاپنی گفت: رهبر کره شمالی کیم جونگ اون و خانواده‌اش واکسن آزمایشگاهی ویروس کرونا چین را تهیه کرده است.

هری کازیانیس، کارشناس کره شمالی در اتاق فکر مرکز منافع ملی در واشنگتن گفت که کیمزها و چند مقام ارشد کره شمالی واکسینه شده‌اند.

وی افزود که مشخص نیست کدام شرکت نامزد دارویی خود را به کیمزها عرضه کرده و اینکه آیا ایمنی آن ثابت شده است یا خیر.

کازیانیس در مقاله‌ای برای رسانه اینترنتی نوشت: کیم جونگ اون و چندین مقام عالی رتبه دیگر در خانواده و شبکه رهبری کیم به لطف یک نامزد واکسن تهیه شده توسط دولت چین در طی دو تا سه هفته گذشته برای ویروس کرونا واکسینه شده اند.

وی با استناد به دانشمند پزشکی آمریکا پیتر جی هوتز گفت که حداقل سه شرکت چینی از جمله Sinovac Biotech Ltd، CanSinoBio و Sinophram Group در حال تولید واکسن ویروس کرونا هستند.

هیچ یک از واکسن‌های چین برای کیم جونگ اون آزمایش فاز سوم را آغاز نکرده‌اند!

سینوفرام می‌گوید نامزد آن توسط تقریباً یک میلیون نفر در چین مورد استفاده قرار گرفته است، اگرچه هیچ یک از شرکت ها به طور علنی آزمایشات بالینی فاز ۳ داروهای تجربی COVID-19 خود را آغاز نکرده بودند.

کیم جونگ اون و واکسن چینی

برخی از کارشناسان شک داشتند که کیم از واکسن تجربی استفاده کند.

چوی جونگ هون، متخصص بیماری های عفونی که از کره شمالی جدا شده است، گفت: حتی اگر یک واکسن چینی قبلاً تصویب شده باشد، هیچ دارویی کامل نیست و او هنگامی که پناهگاه‌های زیادی دارد که می‌تواند انزوای تقریبا کامل را تضمین کند، این خطر را نمی کند.

مارک باری، تحلیلگر شرق آسیا و سردبیر دستیار مجله بین المللی صلح جهانی، گفت که کیم واکسن‌های اثبات شده اروپایی را به واکسن‌های تهیه شده توسط پکن ترجیح می‌دهد.

باری در توئیتر گفت: خطر بسیار زیاد است. اما او از تهیه تجهیزات محافظت شخصی چینی خوشحال است.

کره شمالی هیچ‌گونه آلودگی به ویروس کرونا را تأیید نکرده است، اما سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی (NIS) گفته است که شیوع بیماری در آنجا نمی‌تواند منتفی باشد زیرا این کشور قبل از بسته شدن با چین منبع بیماری همه گیر تبادل تجاری و مردمی داشته است. مرز در اواخر ژانویه بسته شد.

مایکروسافت ماه گذشته گفت که دو گروه هک کره شمالی بدون مشخص کردن شرکت‌های هدف، سعی کرده‌اند به شبکه تولیدکننده واکسن در چندین کشور نفوذ کنند. منابع به رویترز گفتند که آن‌ها شامل دارو ساز انگلیسی AstraZeneca هستند.

NIS هفته گذشته اعلام کرد که تلاش کره شمالی برای حمله به تولیدکنندگان واکسن COVID-19 کره جنوبی را خنثی کرده است.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments