Wednesday 8 April 2020 | چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
بازدید: 57
طبنا گزارش می دهد؛

چین در احاطه کرونا

ویروس جدید کرونا، به یک نگرانی جدی بین‌المللی تبدیل شده است. این بیماری که از شهر ووهان در چین از دسامبر ۲۰۱۹ سر بر آورده است تا کنون ۱۷ کشته داشته و صدها نفر را هم آلوده کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت طبنا( خبرگزاری سلامت) این بیماری در اثر ورود یک نوع ویروس ناشناخته جدید از خانواده کروناویروس‌ها به بدن پدید می‌آید و علائمی مانند تب، تنگی نفس و سینه پهلو، سرفه، گلودرد و در برخی از موارد سردرد به همراه دارد.

نگرانی‌ها در خصوص این بیماری زمانی افزایش یافت که ژونگ نانشان، کارشناس دولت چین، انتقال فرد به فرد این ویروس را تایید کرد و اعلام کرد این ویروس می‌تواند از یک شخص به فرد دیگر سرایت کند.

کشورهای مختلف برای مقابله با این بیماری اقداماتی را انجام داده اند اما مقامات چین عنوان کرده اند که اگر این بیماری گسترش پیدا کند قادر نخواهند بود از گسترش آن به سایر کشورها جلوگیری کنند.
این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت این بیماری را از نوع کرونا ویروس ها طبقه بندی کرده است .

در واقع کرونا ویروس ها از طریق سرفه،عطسه، تماس فیزیکی منتقل می شوند آنها خانواده گسترده از ویروس ها هستند که انواع مختلف دارند و طیفی از بیماری های عفونی از سرماخوردگی تا سارس را به دنبال دارد.

کارشناسان می گویند این بیماری از یک فروشگاه فروش غذای حیوانات دریایی که آبزیان زنده داشته است شروع شده و انتقال فرد به فرد این بیماری نیز محرز شده است.هر چند باید گفت پس از شیوع این بیماری این فروشگاه تعطیل شده است.

در حال حاضر تردد در فرودگاه چین،هنگ کنگ با معاینات پزشکی امکان پذیر است و حتی در آمریکا افرادی که از چین به فرودگاه این کشور وارد می شوند مورد معاینه پزشکی قرار می گیرند و تا به حال یک آمریکایی که چین به آمریکا برگشته بود به این بیماری مبتلا شده است .

مقامات چینی تلاش می کنند مانع از تکرار شیوع سارس که در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در این کشور اتفاق افتاد شوند .

سارس در آن زمان ۸ هزار نفر را مبتلا کرد و ۷۷۴ نفر را نیز کشت.

اما دکتر محمد رضا احمدی متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، در خصوص کاهش ریسک ابتلا به این بیماری می گوید: بشستن دیت ها با اب و صابون یکی از راههایی است که ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد به همین دلیل در هر بار خروج از منزل و بازگشت به خانه حتما دست های خود را با صابون بشورید.

وی تاکید کرد : دهان و بینی خود را هنگام عطسه یا سرفه بپوشانید و گوشت و تخم مرغ را نیم پز مصرف نکنید و حتما ان را کامل بپزید.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه هیچ اطمینانی برای عدم ورود این بیماری به کشور وجود ندارد تاکید کرد: از تماس با افرادی که علائمی مانند آنفولانزا دارند بپرهیزید و ز تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری کنید

ووی اضافه کرد: ویروس کرونا از چین شروع شده و به کشورهای شرق آسیا، عربستان، ایالات متحده و در اروپا به فرانسه و ایتالیا رسیده و با سرعت هم رو به گسترش است اما تا به حال در ایران هیچ نمونه ای از ابتلا به این بیماری مشاهده نشده است اما با این حال باید جوانب احتیاط را رعایت کرد.
احمدی تاکید کرد: افرادی که قصد دارند به چین سفر کنند از رفتن به فروشگاههای حیوانات بپرهیزند و در روستاها نیز از حیوانات دوری کنند‌.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of