۰۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

چگونه از اضطراب ناشی از اخبار مربوط به کرونا در امان بمانیم؟

همه‌گیری ویروس کرونا و پیامدهای آن، بیشتر مردم گرفتار شیوع این ویروس را نگران کرده و در این میان رسانه‌های اجتماعی به این اضطراب دامن می‌زنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، این روزها بسیاری از مردم دایما اخبار رسانه‌ها در مورد شیوع کرونا را پیگیری می‌کنند و نمی‌توانند لحظه‌ای از این خبرها دور بمانند و این وضعیت کافی است تا آنها گرفتار وحشت و اضطراب بیش از حد شوند.

روانشناسی از دانشگاه شیکاگو در آمریکا می‌گوید، اضطراب ناشی از این اخبار بد کرونایی می‌تواند موجب بیماری قلبی در افراد شود.

ویروس کرونا به شکل بی‌سابقه‌ای تمام زندگی افراد جوامع گرفتار به آن را تحت تاثیر قرار داده است. مردم نگران ابتلا به این بیماری هستند. آنها ممکن است حتی از سرفه‌های معمولی همسایه خود، تماس با سطوح مختلف و رفتن به مکان‌هایی مانند سوپرمارکت‌ها هم وحشت داشته باشند. چون نمی‌دانند چه اتفاقی برایشان می‌افتد. معمولا واکنش مغز در برابر این نوع شک و تردید، نگرانی و اضطراب بیش از حد است.

معمولا واکنش مغز در برابر این فکر که «چه می‌شود، اگر»، اضطراب است. مغز هنگام مشاهده یک تهدید مرئی،‌ بلافاصله تصمیم‌گیری کرده و از میان مبارزه یا فرار، یکی را انتخاب می‌کند. اما وقتی آن دچار شک و تردید و عدم قطعیت می‌شود، احساس می‌کند نمی‌تواند شرایط را کنترل کند و مشکلات اضطرابی از این زمان شروع می‌شوند.

برخی از افراد هنگام اضطراب، دست به واکنش‌های نادرست می‌زنند. مثلا تصمیم می‌گیرند کالاهای بیشتری در خانه ذخیره کنند یا بیشتر به شنیدن اخبار مشغول شوند. اما آنها به جای این کار باید بپذیرند که در اینگونه مواقع قدرت عمل کمی دارند و با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

همچنین رسانه‌های اجتماعی با ارائه لحظه به لحظه اخبار می‌توانند اضطراب افرادی را که دایما با این خبرها در تماس هستند را به شدت افزایش دهند.

از طرفی ارتباط افراد با رسانه‌های اجتماعی همیشه منفی نیست. بلکه آنها با استفاده از اطلاعات ارائه‌شده توسط این رسانه‌ها می‌توانند از حمایت‌های اجتماعی بیشتری از ناحیه دوستان، خانواده و متخصصان برخوردار شوند.

درضمن شنیدن اخبار مربوط به بیمارانی که از ویروس کرونا درمان شده‌اند، می‌تواند احساس خوبی به افراد دهد. متخصصان می‌گویند، در این دوران که مجبور به فاصله‌گیری اجتماعی و دور ماندن از افراد دیگر جامعه هستیم، صلاح نیست که از رسانه‌های اجتماعی هم فاصله بگیریم.

بهترین راهکار برای کنترل اضطراب ناشی از اخبار بد، استفاده هوشمندانه از این رسانه‌هاست. در واقع باید رسانه‌ای را که انتخاب ‌کنیم، از اعتبار بالایی برخوردار باشند و در روز نیم ساعت به اخبار گوش دهیم یا حداکثر ۱۰ مقاله مطالعه کنیم. باقی روز را به انجام دادن کارهای مورد علاقه‌مان اختصاص دهیم و بدین ترتیب از اضطراب ناشی از اخبار بد در امان بمانیم.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of