Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
بازدید: 100

چهارمین روز ناآرامی‌ها؛ اعتراض سراسری در لبنان

همزمان باچهارمین روزتظاهرات اعتراض آمیز لبنانی‌ها در بیروت و شماری از شهرهای دیگر این کشور، نظامیان بازنشسته لبنانی نیز برای برگزاری تظاهرات ظهر امروز در میدان الشهداء بیروت فراخوان داد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، پس از آغاز تظاهرات شامگاه پنجشنبه شماری از لبنانی‌ها تا صبح جمعه، تقریبا ناآرامی‌ها در فواصل زمانی مختلف همچنان ادامه داشت و تظاهرات کنندگان در خیابان‌ها حضور داشته و سرنشینان خودروها و موتور سواران با سر دادن شعار و بوق‌های ممتد اعتراض خود را ابراز می‌کردند.صبح روز گذشته و امروز (یک شنبه) خیابان‌های فرعی بیروت و مناطقی که از مرکز شهر فاصله دارند، در مقایسه با دو روز نخست اعتراضات، آغاز آرام تری داشتند.

از روز گذشته بیشتر اعتراضات به خیابان‌های اصلی بیروت و راههای ارتباطی مهم پایتخت کشیده شده است.

این در حالی است که همچنان بسیاری از راههای ارتباطی مسدود است و تظاهرات در طرابلس (شمال) صور و صیدا (جنوب)، البقاع (شرق) نیز  ادامه دارد.

پس از آنکه سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی شب گذشته از استعفای وزیران خود در کابینه حریری خبر داد، تظاهرات کنندگان در “جل الدیب”  در بیروت از استعفای وزرای این حزب ابراز شادمانی و اعلام کردند تا تحقق خواسته‌هایشان به تظاهرات ادامه خواهند داد.

در میدان “النور” طرابلس که مرکز تظاهرات مردم این استان به شمار می‌آید، تظاهرات کنندگان شعارهایی در تایید استعفای نمایندگان حزب نیروهای لبنانی سر داده و استعفای تمام مقامات لبنانی را خواستار شدند.

روز گذشته تعدادی از استادان دانشگاه، دانشجویان، پزشکان و کارشناسان حقوقی نیز با ملحق شدن به تظاهرات کنندگان دولت حریری را به حذف مالیات‌ها فراخواندند.

اما میدان “ریاض الصلح” در نزدیکی مقر نخست وزیری در مرکز بیروت یکی از پرازدحام ترین مناطق پایتخت از آغاز تظاهرات بود و بنابر اعلام خبرگزاری رسمی‌لبنان شب گذشته تعداد تظاهرات کنندگان در آن از مرز چند هزار نفر فراتر رفته و تا خیابان‌ها و میدان‌های اطراف امتداد یافت؛ تظاهرات کنندگان در این محل مردم را به حضور پرقدرت در خیابان‌ها دعوت می‌کنند.

در حالی که از شامگاه پنجشنبه یعنی آغاز تظاهرات تا پایان روز جمعه به آتش کشیدن لاستیک‌ها یکی از مهم ترین اقدامات تظاهرات کنندگان برای مسدود کردن خیابان‌ها بود، از روز گذشته این اقدام به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بسیاری از تظاهرات کنندگان در بیروت و طرابلس جوانان را از این اقدام منع کرده و تظاهرات مسالمت آمیز و در آرامش را خواستار شدند.

این در حالی است که “ریا حسن” وزیر کشور  لبنان از همان آغاز تظاهرات، آزادی بیان را حق مردم دانسته و از آنان خواست از وارد کردن خسارت به اموال عمومی‌و خصوصی خودداری کنند.

روز گذشته فرماندهی ارتش لبنان نیز با صدور بیانیه ای مردم این کشور را به تظاهرات مسالمت آمیز فراخوانده و با درخواست‌های برحق آنان اعلام همبستگی کرد.

به دنبال این موضع ارتش لبنان، برخی تظاهرات کنندگان در بیروت با اعطای گل از نیروهای ارتش و نیز نیروهای امنیتی تشکر کردند.

تظاهرات کنندگان لبنانی در برخی نقاط با برپایی چادر شب‌ها نیز در خیابان‌ها مانده و تاکید دارند تحصن و تظاهرات تا تحقق خواسته‌هایشان به شکل مستمر و شبانه روزی ادامه خواهد یافت.

در این میان برخی فعالان در شبکه‌های اجتماعی چهره‌های فرهیخته را به ملحق شدن به تظاهرات کنندگان فراخوانده و معتقدند تظاهرات خودجوش مردمی‌به منظور ادامه، باید ساماندهی شود.

در هر حال یکی از ویژگی‌های بارز تظاهرات جاری در لبنان مشارکت پیر و جوان در آن است به این معنی که تعداد زیادی سالخورده در کنار جوانان و نوجوانان در تظاهرات حضور دارند.

این در حالی است که جونی منیز کارشناس سیاسی لبنانی روز گذشته در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینکه هیچ حزب و یا گروه قدرتمندی حامی‌تظاهرات مردمی‌نیست، بلکه این تظاهرات خودجوش است، پیش بینی می‌شود در روزهای آینده فروکش کند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of