۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از تبعات حذف ارز 4200 تومانی خبر داد:

چندبرابر شدن قمیت دارو و بحران اجتماعی!

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اینکه دارو به دلیل اختلاف قیمت در داخل و خارج موجب قاچاق آن می شود درست است اما با حذف ارز 4200 تومانی گرانی حاکم و بحران های اجتماعی رقم خواهد خورد.

یحیی ابراهیمی، نماینده مردم دلفان و سلسله در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، با بیان اینکه اقشار ضعیف زیر بار فشار اقتصادی هستند، افزود: گفته می شود تخصیص ارز یارانه‌ای به واردات دارو موجب اختلاف قیمت اقلام دارویی با کشورهای همسایه و شکل گیری قاچاق شده است و من این مساله را تکذیب نمی‌کنم، اما با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی، اقشار ضعیف بیشترین آسیب را خواهند دید.

وی ادامه داد: یقین داشته باشید وقتی بخواهیم قیمت دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی را آزاد کنیم، تبعات این کار برای اقشار ضعیف بیش از اقشار مرفه خواهد بود.

ابراهیمی با تاکید بر انیکه سیستم های نظارتی نباید اجازه رانت و فساد را بدهند، تصریح کرد: باید از این سیستم ها بخواهیم وظیفه نظارتی خود را به درستی انجام دهند. اگر این نهادها کار خود را به درستی انجام دهند دیگر نیازی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: اگر این ارز برداشته شود ظلم در حق مردم است و ممکن است به دنبال آن بحران‌های اجتماعی هم رخ دهد. چراکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارویی که مردم با قیمت ۵۰ هزار تومان تهیه می کردند به ۵۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد که غیرقابل قبول است.

ابراهیمی گفت: برای اینکه بتوانیم تفاوت ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی با ۱۷ هزار تومانی را جبران کنیم باید سیستم دقیقی داشته باشیم که در حال حاضر در دسترس ما نیست.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x