۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳

چقدر ورزش برای سلامت مغز لازم است؟

بررسی‌های علمی متعددی نشان داده است که ورزش برای سلامت بدن و عملکرد مغز بسیار مفید است و اخیرا محققان دانشگاه آیوا در تحقیقات خود به این پرسش که چقدر ورزش برای سلامت مغز لازم است، پاسخ داده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، تحقیقات نشان می‌دهد، ورزش می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند، سوخت‌وساز بدن را افزایش دهد و موجب سلامت مغز شود.

اثرات مثبت ورزش روی سلامت مغز، به‌ویژه حافظه و دیگر توانایی‌های شناختی کاملا مشخص شده است تا جایی‌که محققان بر این باورند می‌توان جلوی بسیاری از مشکلات شناختی ناشی از بالا رفتن سن را با ورزش گرفت.

اما این سوال که چه مقدار ورزش برای سلامت مغز و ذهن لازم است یا دوام اثرات مثبت روی مغز چقدر است، همیشه مطرح بوده و محققان در این خصوص بررسی‌های گوناگونی انجام داده‌اند.

اخیرا محققان دانشگاه آیوا، در مورد اندازه و نوع ورزش مناسب عملکرد سالم مغز بررسی‌هایی انجام داده و به نتایجی دست یافته‌اند.

آنها در مورد اندازه ورزش مناسب حافظه کاری بزرگسالان، روی ۳۴ شرکت‌کننده بین ۶۰ تا ۸۰ ساله تحقیق کردند. حافظه کاری، شکلی از حافظه کوتاه‌مدت است که نقش مهمی در فرآیندهای تصمیم‌گیری دارد. محققان از داوطلبان خواستند که با استفاده از دوچرخه‌های ثابت، دو جلسه، یکبار سبک و بار دیگر سنگین، ورزش کنند.

آنها فعالیت مغزی این افراد را با استفاده از اسکن‌های ‌MRI، بررسی کردند و همچنین از داوطلبان، آزمون حافظه گرفتند. نتیجه نشان داد که ارتباط سه ناحیه از مغز که مربوط به ذخیره‌سازی و به یاد آوردن خاطرات است، در برخی از افراد فقط پس از یک دور ورزش بسیار بهتر شد. در واقع ورزش می‌تواند بلافاصله روی عملکرد ذهن و حافظه کاری فرد موثر باشد.

در بررسی بعدی، محققان به داوطلبان دو برنامه ورزشی ۱۲ هفته‌ای دادند. آنها باید هفته‌ای سه بار، ۵۰ دقیقه با دوچرخه ثابت ورزش می‌کردند. این گروه از داوطلبان به دو دسته تقسیم شدند. یک گروه باید سبک و گروه دیگر نسبتا سنگین ورزش می‌کردند.

محققان دانشگاه آیوا، در پایان تحقیق متوجه شدند که ورزش می‌تواند روی عملکرد بهتر مغز اثر مثبت بگذارد و این تاثیر بلافاصله پس از یکبار ورزش در هفته خود را نشان می‌دهد اما تصور اینکه هر چه ورزش سنگین‌تر باشد، عملکرد مغز بهتر می‌شود، اشتباه است. با ورزش‌های سبک و کوتاه‌مدت هم می‌توان سلامت مغز را تضمین کرد.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند برای سالم نگهداشتن مغز، نیازی نیست حتما به ورزش‌های سنگین و به مقدار زیاد بپردازید، همان ورزش‌های سبک روزانه هم می‌تواند سلامت مغز و ذهن‌تان را تضمین کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments