۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰

چرا ویروس کرونا ایران را به سختی درگیر کرده است؟

آیا تحریم‌های آمریکا را برای تشدید کووید-19 باید مقصر بدانیم یا خود تهران مقصر آن است؟

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از ALJAZEERA، طبق آمار رسمی، حداقل شش نفر در هر ساعت در ایران در اثر COVID-19 فوت می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران به یکی از مراکز گسترش ویروس کرونا تبدیل شده است، که آمار تلفات جانی در این هفته از سه هزار نفر گذشته و مبتلایان به بیش از پنجاه هزار نفر رسیده‌اند.

با گسترش ویروس در ایران، دولت به دلیل نحوه‌ی پاسخ‌گویی‌اش نسبت به این بحران، به‌خصوص در مورد نحوه‌ی برخورد با اوضاع در شهر قم، شهری که شیوع این ویروس از آنجا شروع شد، بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. همچنین ایران به دلیل گزارش تعداد کمتری از مبتلایان نیز متهم شده است.

اما سید محمد مرندی، تحلیل‌گر سیاسی ایران، ادعا می کند که دولت به محض کشف اولین پرونده، اقدام به مبارزه با ویروس کرد. به گفته‌ی او، ایران اولین کیت تشخیص کرونا را در ۱۷ فوریه دریافت کرد. در ۱۹ فوریه، اولین مبتلا را کشف کرد و در همان روز نیز آن را اعلام کردند، از آن روز مبارزه با کرونا شروع شد. دولت ایران واکنش خود را بد انجام نداد، دولت ایران ، به محض اینکه متوجه شد مشکل چیست ، شروع به مقابله با آن کرد ، اما آنها دامنه آن را نمی دانند. او همچنین ذکر کرد که این تحلیل را کاملا بی‌طرفانه انجام داده است.

مرندی تحریم های آمریکا را دلیل دشواری ایران در گرفتن کیت و همچنین کمبود تجهیزات پزشکی در این کشور مقصر دانست. او افزود: ایالات متحده با ممنوعیت استفاده ایران از بخش بانکی، با منع ایران از خرید کالاها از شرکتهای مهم دارویی، ویروس کرونا را برای مردم ایران مسلح کرده است. ایالات متحده شرایط زیادی را برای شرکت‌های مختلف دارویی در سراسر جهان وضع کرده است که  با توجه به آن، آنها با ایران همکاری نخواهند کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا او با ادعاهای مقام معظم رهبری ایران، مبنی بر اینکه ویروس کرونا یک سلاح شیمیایی است که توسط آمریکایی ها ایجاد شده، موافق است یا خیر، گفت که نمی‌داند منشأ این ویروس کجا است.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments