۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸

چرا نمی‌توان واکس آنفلوانزای دایمی تولید کرد؟

محققان دانشگاه راکفلر در نیویورک، علت اینکه چرا نمی‌توان واکسن آنفوانزای دایمی تولید کرد را بررسی کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، ما هر سال مجبوریم برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا، واکسن بزنیم. اما چرا نمی‌توان واکسنی تولید کرد که مانند واکسن‌های دیگر مانند فلج اطفال یا سرخک، از بدن به مدت طولانی محافظت کند؟

علت این موضوع این است که ویروس آنفلوانزا، دایما تغییر کرده و تکامل می‌یابد و واکنش سیستم ایمنی بدن امسال نمی‌تواند سال بعد هم موثر عمل کند. حتی گاهی‌اوقات ویروس‌های آنفلوانزا به سرعت تغییر می‌کنند و ممکن است واکسن استفاده شده در همان سال هم نتواند از بدن به‌خوبی مراقبت کند و به همین دلیل این ویروس همچنان خطرناک باقی می‌ماند.

محققان دانشگاه راکفلر به بررسی علت اینکه چرا تولید واسکن آنفلوانزا تا این اندازه سخت است، پرداخته‌اند و به این نتیجه رسیدند که سیستم ایمنی بدن به جای بهبود حافظه خود در برابر نسخه قدیمی ویروس، با استفاده از سلول‌های ایمنی که چیزی از ویروس قبلی به یاد ندارند، به نوع جدید ویروس واکنش نشان می‌دهد.

اکنون محققان می‌خواهند بدانند که چگونه می‌توانند به سیستم ایمنی بدن کمک کنند تا از حافظه و آموخته‌های قبلی خود استفاده کند و در نهایت، تولید واکسن‌های بهتر ممکن شود.

این محققان به بررسی رفتار سلول‌های ایمنی موش‌های آزمایشگاهی پس از دریافت دو بار واکسن آنفلوانزا پرداختند. سلول‌های ایمنی که متشکل از سلول‌های لنفوسیت‌ بی و گلبول‌های سفید خون هستند، پادتن ترشح می‌کنند. پادتن‌ها، پروتئین‌هایی هستند که به مهاجم‌هایی مانند ویروس‌ها حمله کرده و از صدمات آنها به سلول‌های دیگر جلوگیری می‌کنند.

سلول‌های لنفوسیت‌ بی، زمانی که بدن عفونی یا ایمنی‌سازی می‌شود، وارد سلول‌های موجود در مراکز زایگر –ساختارهای تخصص‌ یافته‌ای که در غدد لنفاوی هستند- می‌شوند و در آنجا جهش یافته و می‌توانند با مهاجمان جدید مبارزه کنند. سلول‌های لنفوسیت‌بی که در وضعیت خوبی قرار گرفته‌اند، پادتن‌هایی تولید می‌کنند که به بخشی از ویروس می‌چسبند و آن را از کار می‌اندازند.

ایده‌آل این است که وقتی بدن واکسینه می‌شود، سلول‌های لنفوسیت بی وارد این مراکز شده و بتوانند نسخه‌های متفاوت ویروس‌های آنفلوانزا را شناخته و نابود کنند. اگر محققان بتوانند سلول‌های ایمنی را در برابر ویروس‌های آنفلوانزا تا این اندازه کارآمد کنند، آنها می‌توانند واکسن دایمی آنفلوانزا تولید کنند.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه راکفلر درصدد هستند، جهش‌های موجود در لنفوسیت‌های بی را بررسی کرده تا به نوعی پادتن دست یابند که در برابر انواع متفاوت ویروس‌های آنفلوانزا و همچنین ایدز، واکنش موثر نشان دهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x