۲۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸

چرا در قرنطینه بیشتر خسته می‌شویم؟

بیشتر مردم در شبکه‌های اجتماعی از این شکایت دارند که با وجود بودن در قرنطینه و بیکاری، بیشتر از هر زمان دیگر خسته هستند. اما چرا اینگونه است؟

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بنا به گفته محققان، این احساس خستگی، ناشی از بار فکری بیش از حدی است که به دلیل ویروس کرونا همه را به خود گرفتار کرده است و ربطی به بار فیزیکی ندارد.

خستگی معمولا دو علت ذهنی و فیزیکی دارد. مثلا، پس از ۵ کیلومتر دویدن آنقدر خسته می‌شویم که به استراحت نیاز داریم و ممکن است همین خستگی را هم هنگام بیماری احساس ‌کنیم.

همچنین بررسی‌ها نشان داده است که وضعیت بد روحی مانند اضطراب می‌تواند در فرد احساس خستگی ایجاد کند. به همین دلیل، شیوع ویروس کرونا که شرایط جامعه را پیچیده و ما را مضطرب کرده است، باعث می‌شود بدون اینکه فعالیت خاصی انجام داده باشیم احساس خستگی کنیم.

برای برطرف کردن این خستگی باید خودمان را با شرایط فعلی تطبیق دهیم که البته این کار مراحلی دارد. درست مانند افرادی که به یک کشور جدید مهاجرت می‌کنند.

در مرحله اول این تطبیق‌پذیری باید فکر و احساس‌مان را در مورد روش‌ زندگی و کاری که در گذشته داشتیم به کنار بگذاریم. این کار معمولا ۴ یا ۵ روز طول می‌کشد.

البته در حال حاضر، بسیاری از افراد در روز‌های اول زندگی در قرنطینه احساس افسردگی و اندوه می‌کنند. این احساس کاملا طبیعی است. حال روحی آنها پس از گذشت چند روز، بهتر می‌شود.

برای اینکه بتوانید سریع‌تر به شرایط جدید عادت کنید، بهتر است خاطرات روز و احساس‌تان در مورد آن را بنویسید. این کار کمک می‌کند که تمام افکارتان را به روی کاغذ آورده و ذهن‌تان را کمی آرام کنید.

معمولا تطبیق‌پذیری کامل با شرایط جدید در زندگی، حدود سه ماه طول می‌کشد. اما مرحله اول آن حدود ۳ هفته پس از تغییر رخ می‌دهد و فرد در مسیر و احساس مناسبی قرار می‌گیرد. پس از گذشت از این مرحله، دلسردی هم از میان می‌رود.

روش دیگری که کمک می‌کند فرد از بودن در قرنطینه خسته نشود و احساس اندوه نکند، مشاهده افرادی است که می‌توانند به‌سرعت خود را با شرایط ناراحت‌کننده وفق دهند. این افراد، خودشان کنترل زندگی‌شان را به‌دست می‌گیرند.

موضوع دیگری که ما را در قرنطینه خسته می‌کند، نگرانی ناشی از احتمال بیماری و شرایط نامعلومی است که در آن گرفتار شده‌ایم. این وضعیت موجب خواب بد و بی‌کیفیت می‌شود که آن نیز خستگی و نگرانی را شدت می‌بخشد.

در اینگونه مواقع ورزش کردن در خانه به شما کمک می‌کند که احساس بهتری نسبت به شرایط موجود داشته باشید و جسم‌تان به دلیل تحرک، خسته شده و شب‌ها خواب راحتی تجربه کنید.

به گزارش گروه سلامت طبنا، با تطبیق‌پذیری و کنترل احساسات‌تان می‌توانید خستگی ناشی از روزهای قرنطینه را از خود دور کنید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x