۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲

چاووش اوغلو: آنکارا و برخی کشورهای اروپایی مخالف تحریم‌ها علیه ایران هستند

وزیر امور خارجه ترکیه درباره موضع آنکارا در قبال تحریم آمریکا علیه ایران نیز خاطرنشان کرد که هم آنکارا و هم برخی کشورهای اروپایی با آن مخالف هستند و مردم ایران بیش از همه از آن تأثیر می‌پذیرند.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، مولود چاووش‌اوغلو در نوزدهمین نشست دوحه و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رویکرد آنکارا نسبت به اقدام آمریکا برای اعمال تحریم علیه ترکیه به‌دلیل خرید اس‌ــ‌۴۰۰ از روسیه چه خواهد بود، گفت: هیچ مشکلی با تحریم و تهدید قابل حل نیست. مقامات آمریکا نیز باید این را درک کنند.

وی در ادامه افزود: ترامپ هم با اعمال تحریم مخالفت دارد، ولی اگر تحریم وضع کنند، ترکیه مجبور است واکنش متقابل نشان دهد. سعی داریم مشکل موجود را با درک یکدیگر از طریق گفت‌وگو حل کنیم.

چاووش‌اوغلو در رابطه با قطعنامه مجلس سنای آمریکا برای تأیید حوادث سال ۱۹۱۵ به‌‌عنوان «نسل‌کشی ارامنه» نیز تصریح کرد: سیاستمدارانی که در خصوص وقایع تاریخی اطلاعات محدود دارند، نباید درباره این حوادث قضاوت کنند. سنای آمریکا این تصمیم را به‌دلیل ناراحتی از عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه و با هدف جلب رضایت لابی‌های ارامنه در آمریکا گرفته است.

او با بیان اینکه ترکیه روابط خوبی با روسیه دارد، اما در برخی موضوعات از جمله بحران سوریه، جزیره کریمه و لیبی با مسکو اختلاف نظر دارد، گفت: بحران در لیبی و سوریه، برای ترکیه و روسیه موضوعاتی برای رقابت نیستند. موضوعاتی وجود دارد که ترکیه و روسیه در مورد آنها هم‌عقیده هستند و مواردی هم وجود دارد که اختلاف نظر دارند. کسی نمی‌تواند بگوید که ترکیه و روسیه درباره سوریه و لیبی با هم رقابت می‌کنند. اگرچه در مورد سوریه اختلاف نظراتی داریم اما با هم تلاش می‌کنیم که راه‌حل پایدار برای این کشور پیدا شود.

چاووش‌اوغلو افزود: این ی.پ.گ. است که در این منطقه به‌دنبال تغییر بافت اجتماعی است، هم از نظر قومی‌و هم از نظر ایدئولوژیک. چرا از ۳۵۰ هزار کرد سوری که در ترکیه به‌سر می‌برند، بیش از ۲۰۰ هزار کردی که در شمال عراق هستند به نقاط تحت کنترل ی.پ.گ. بازنگشتند؟ زیرا ی.پ.گ. آنان را به ترک آن مناطق مجبور کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه درباره موضع آنکارا در قبال تحریم آمریکا علیه ایران نیز خاطرنشان کرد که هم آنکارا و هم برخی کشورهای اروپایی با آن مخالف هستند و مردم ایران بیش از همه از آن تأثیر می‌پذیرند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments