۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

پیوستن به FATF؛ بستگی به وضعیت کشور دارد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هر کشوری برای الحاق به قراردادهای بین المللی شرایطی داردو ما هم از این مستثنی نیستیم و برای همین هم باید از حاشیه سازی در این موارد از جمله FATF خودداری شود.

محمود عباس زاده مشکینی، نماینده مردم مشکین شهر در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر  انتقاد از ملحق نشدن ایران به FATF افزود: هر کشوری شرایط خاص، نظام ارزشی و تاریخ خود را دارد و برای توسعه و پیشرفت خود باید پارادایم های ویژه خود را داشته باشد. FATF یا به تعبیری پروتکل بین المللی، بستگی به اهداف راهبردی دارد و طبیعتا یکسری اهدافی را دنبال می کند که بستگی دارد این اهداف چقدر با آرمان ها و پارادایم های سیاسی ملت و پاردایم های اقتصادی یک کشور سازگاری داشته باشد.

وی افزود: اینکه به یک قراردادی بپیوندیم یا نپیوندیم، طبق قانون اساسی ما یک فرآیندی تعریف شده دارد؛ در همین راستا مجلس یک وظایف و اختیاراتی دارد و شورای عالی امنیت ملی نیز طبق قانون، یکسری وظایف و اختیاراتی دارد؛ دبیر شورای عالی امینت ملی شخص آقای رئیس جمهور است و مصوبات شورای عالی امنیت ملی نهایتا به  امضاء مقام معظم رهبری می رسد.

عباس زاده تصریح کرد: اصولا این موارد که کاملا تخصصی و دارای وجهه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و بین المللی است و با مصالح اقتصادی کشور، با امنیت ملی کشور، با پارادایم های سیاسی کشور در بعد خارجی و داخلی ارتباط دارد و همچنین به طور اعم با بحث امنیت ملی کشورمان مرتبط است، در این موارد باید اصولا فرآیند کارشناسی و تصمیم گیری دقیقی را طی کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی با اشاره به مسائل امنیتی کشور، اظهار کرد: مواردی که به مسائل امنیت ملی ارتباط دارند و خیلی حساس هستند، اصولا در شورای عالی امنیت ملی کشور هم مطرح می شود که  شخص رئیس جمهور دبیر این مجموعه هستند. ما انتظار داریم این موارد بیش از اینکه به رسانه ها کشیده شود و به تعبیری در آستانه انتخابات، جناح ها و شخصیت ها بخواهند این موارد را به این صورت مطرح کنند، دقت کنند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments