۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴

پیشنهاد تهیه طرح جامع عملیاتی مبارزه با مواد مخدر/نباید اجازه ورود مواد مخدر به کشور را دهیم

جانشین فرمانده ناجا گفت: نباید صرفا به تدوین دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغ آن بسنده کنیم؛ مصوبات نشست ها و جلسات، بایستی با "همه جانبه نگری"، تهیه، تدوین و اجرایی شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه خبری پلیس، سردار ” قاسم رضایی” در نودومین نشست اعضای کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا اظهار داشت: بر روح بلند و ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) درود و رحمت می فرستیم و یاد و خاطره شهدای گلگون کفن هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و حریم نظم و امنیت به ویژه سپهبد شهید “حاج قاسم سلیمانی” را گرامی می داریم و برای مقام معظم رهبری “مدظله العالی” آرزوی طول عمر توام با صحت و سلامتی داریم.

وی با اشاره به پیشینه تشکیل کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا تاکید کرد: معتقدم که نباید صرفا به تدوین دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغ آن بسنده کنیم؛ مصوبات اینگونه نشست ها و جلسات بایستی با “همه جانبه نگری”، تهیه، تدوین و اجرایی شود؛ در واقع اینکه مصوبات چنین نشست هایی به سرانجام برسد و عملیاتی شود حائز اهمیت می باشد؛” مصوبه نویسی” نکنیم؛ اجرای مصوبات به نتیجه ” عینی”  و ” عملی”برسد.

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه تصویب مصوباتی که قابلیت اجرا و عملیاتی شدن نداشته باشد به نوعی به منزله ” وقت تلف کردن” است، تاکید کرد: دستور کار چنین نشست هایی با دقت احصاء، بررسی و پیرامون آن تبادل نظر صورت می گیرد، بنابراین هیچ دلیلی پذیرفته نیست که مصوبات کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا بر زمین بماند و اجرایی نشود، قطعا دستگاه های مسئول بایستی در خصوص “کم کاری ها” پاسخگو باشند.

سردار رضایی با بیان اینکه وظایف سنگینی بر عهده ما است، عنوان کرد: همه ما موظف هستیم که راه شهدا را ادامه دهیم و از آرمان ها و ارزش های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تا پای جان صیانت کنیم و با توجه به مسئولیت و وظیفه ای که پذیرفته ایم باید “پاسخگو” باشیم و” کم کاری ” ، “اهمال” و “کوتاهی” در پیگیری امور و انجام وظایف از ما قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه ما در قبال تامین امنیت و آرامش مردم وظیفه داریم، تاکید کرد: تا پای جان برای امنیت، آرامش و آسایش این مردم پیش می رویم و به گونه ای عمل می کنیم که خواب بر چشم دشمنان این آب و خاک حرام شود.

جانشین فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مبارزه قاطع با مواد مخدر از تاکیدات و انتظارات مقام معظم رهبری “مدظله العالی” است، بیان کرد: مردم نیز از ما انتظار و مطالبه دارند که در مبارزه با قاچاقچیان مواد افیونی و مخدر، شناسایی سرشبکه ها و اعضای اصلی باندهای مواد مخدر، خرده فروشان و … با اقتدار ظاهر شویم.

نباید اجازه ورود مواد مخدر به کشور را دهیم

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به نقش اثرگذار “مشارکت های مردمی” در شناسایی قاچاقچیان مواد مخدر بر تشدید اقدامات مقابله ای تاکید کرد و افزود: تمرکز بر شناسایی، دستگیری و برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر باید با محوریت” اشراف اطلاعاتی” از مبدأ صورت بگیرد، به هیچ عنوان نباید اجازه ورود موادمخدر به کشور را دهیم و در واقع تمرکز ویژه ای بر مرزهای شرقی و حاشیه شرق کشور صورت بگیرد.

سردار رضایی با اشاره بر لزوم ارتقاء سطح “کیفی” اقدامات مقابله ای با مواد مخدر، بیان کرد: ضمن اینکه اجرای چنین طرح هایی نباید “مقطعی” باشد و استمرار آن از الزامات است؛ هزینه جرم نیز بایستی افزایش یابد و قانون گذاران به گونه ای قوانین را تصویب کنند که با در نظر گرفتن مجازات کافی، قوانین لحاظ شده “بازدارنده” باشد.

 لزوم به کارگیری تجهیزات نوین و پهپادی در مبارزه با مواد مخدر

جانشین فرمانده ناجا بر لزوم به کارگیری تجهیزات نوین و پهپادی در فرآیند مبارزه با مواد مخدر، تأکید و تصریح کرد: بهره گیری از تجهیزات نوین و فناوری های روز ضمن کاهش خطای انسانی، به افزایش کشفیات و تسریع در انجام ماموریت ها کمک شایانی می کند.

وی برخورد با خرده فروشان مواد مخدر را نیز از اولویت های اصلی برشمرد و گفت: خرده فروشان مواد مخدر بدانند که در تیررس پلیس و قانون هستند و با قاطعیت با آنان برخورد می شود؛ از طرفی اجرای طرح های جمع آوری معتادان متجاهر  نیز با جدیت دنبال می شود.

 وی افزود: بررسی ها حاکی از این است که بخش اعظمی از سرقت های خرد توسط، معتادان متجاهر صورت می گیرد؛ بنابر این بر  ایجاد ظرفیت و مراکز  کافی باز پروری و نگهداری معتادان متجاهر تاکید داریم؛ در شرایطی که شاهد شیوع ویروس کرونا در کشور هستیم، با رعایت پروتکل های بهداشتی، فرآیند جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر با ایجاد مراکز کافی بازپروری و نگهداری آنان، محقق شود؛ پذیرفته نیست که به بهانه های مختلف این افراد در شهرها رها باشند و زمینه آسیب های مختلف اجتماعی را فراهم کنند، لازم است که دستگاه های مختلف اعم از بهزیستی ها، شهرداری ها و سایر ارگان ها در راستای ساماندهی معتادان متجاهر اقدام کنند.

وی با طرح پیشنهاد لزوم تهیه طرح جامع عملیاتی مبارزه با مواد مخدر گفت:  بر مبنای این طرح، منابع، اعتبارات و تجهیزات متولیان امر، تخصیص یابد و متولیان باید بر مبنای  انتظارات، پاسخگوی عملکرد خود باشند، موضع ما در مبارزه با مواد مخدر مشخص است؛ “قاطع” هستیم و “مقتدر”، بنابراین نتیجه اقداماتمان در حوزه مبارزه با مواد مخدر بایستی ملموس باشد و در جامعه دیده شود.

گفتنی است، پیش از سخنان سردار “قاسم رضایی”؛ جانشین فرمانده ناجا ، اعضای کمیته مقابله با ورود و عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا گزارشی از اهم اقدامات صورت گرفته، ارائه کردند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments