۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲

پیروزی قاطع سندرز در ایالت نوادا

نتایج انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت نوادا نشان می‌دهد برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت بیش از ۵۵ درصد کل آرا را کسب کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، برنی سندرز در انتخابات درون حزبی دموکراتها در ایالت نوادا با کسب بیش از ۵۵ درصد کل آرا به یک پیروزی قاطع دست یافته است.

بر اساس این گزارش، برنی سندرز موفق به کسب بیش از ۵۵.۷ درصد آرا در ایالت نوادا شده و جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا با کسب تنها ۱۹.۸ درصد آرا در رتبه دوم قرار گرفته است.

در حالی که شبکه فاکس نیوز گزارش داده است که تام استیر با ۹.۲ درصد و الیزابت وارن با ۸.۳ درصد آرا در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارند ولی سایر رسانه‌های خبری آمریکایی گزارش داده اند که پیت بوتجج در رتبه سوم قرار گرفته و وارن در جایگاه چهارم است.

پیش از این انتخابات درون حزبی دموکراتها در ایالت‌های آیووا و نیوهمپشایر برگزار شده بود که در آیووا پیت بوتجج در رتبه نخست و برنی سندرز در جایگاه دوم قرار گرفته بود. در نیوهمپشایر نیز سندرز پیروز شد و بوتجج رتبه دوم را کسب کرد.

قرار است شنبه آینده نیز انتخابات درون حزبی دموکراتها در ایالت کارولینای جنوبی برگزار شود و پس از آن سوم مارس یعنی ۱۳ اسفندماه نیز به طور همزمان این انتخابات در ۱۴ ایالت برگزار خواهد شد. این انتخابات نقش مهمی‌در مشخص شدن نامزد نهایی حزب دموکرات در رقابت‌های اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ میلادی خواهد داشت.

پیروزی قاطعانه سندرز جایگاه وی را به عنوان نامزد پیشتاز حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تثبیت کرده است.

آمارهای اولیه نشان می‌دهد سندرز در بین جوانان و لاتین تبارها از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و این دو گروه تقریبا یک سوم از جمعیت رای دهنده در ایالت نوادا را تشکیل داده اند.

ایالت نوادا تنها ۰.۹ درصد آرا وکلای انتخاباتی را در اختیار دارد یعنی ۳۶ وکیل انتخاباتی، ولی نتیجه انتخابات در این ایالت از این جهت اهمیت زیادی دارد که اولین ایالت با جمعیت قابل توجه غیر سفیدپوست است که انتخابات حزب دموکرات در آن برگزار شده است.

در ایالت‌های آیووا و نیوهمپشایر بیش از ۹۳ درصد جمعیت را سفیدپوستان تشکیل می‌دهند ولی در ایالت نوادا تنها ۴۹ درصد جمعیت سفیدپوست بوده و بقیه از رنگین پوستان آمریکایی هستند.

به این ترتیب، سندرز با پیروزی در نوادا با کسب ۲۸ موکل انتخاباتی در صدر رقابت‌های حزب دموکرات قرار گرفته است. پیت بوتجج با ۲۲ موکل انتخاباتی در رتبه دوم است و وارن نیز با ۸ موکل و امی‌کلوبوچار نیز با ۷ موکل در رتبه‌های سوم و چهارم هستند.

دونالد ترامپ نیز موفق شده است در انتخابات ایالت نوادا هر ۲۵ موکل انتخاباتی این حزب را به خودش اختصاص دهد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x