۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹

پلیس نیجریه پس از ناآرامی ها دستور بسیج گسترده را صادر کرد!

پلیس نیجریه روز شنبه پس از چند روز ناآرامی و تظاهرات در مورد سواستفاده‌های پلیس که منجر به کشته شدن 69 نفر شد، بسیج فوری همه افسران را اعلام کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، مقام ارشد پلیس نیجریه روز شنبه پس از چند روز ناآرامی و تظاهرات در مورد سواستفاده‌های پلیس که منجر به کشته شدن ۶۹ نفر شد، بسیج فوری همه افسران را برای بازپس گیری فضای عمومی از عناصر جنایی که به عنوان معترضان مطرح می‌شوند اعلام کرد.

این دستور پلیس نیجریه می‌تواند تنش‌‎ها را در پرجمعیت ترین کشور آفریقا پس از بدترین آشفتگی در سال‌های گذشته افزایش دهد. در بیانیه‌ای، بازرسان پلیس نیجریه م.آدامو، به همکارانش دستور داد بر فضای عمومی تسلط داشته باشند در حالی که اعلام کرد دیگر هرج و مرج کافی است.

نیجریه‌ای ها عصر سه شنبه با وحشت تماشا می‌کردند که چگونه سربازان به سوی جمعیت مسالمت آمیز از تظاهرکنندگان جوانی که سرود ملی را در بزرگترین شهر این کشور، لاگوس می‌خوانند، شلیک می‌کنند و سازمان عفو بین‌الملل حداقل ۱۲ کشته را گزارش می‌دهد.

برخی از مردم نیجریه مأیوس شدند و سپس رئیس جمهور محمد بوهاری را به دلیل عدم ذکر قتل‌ها انتقاد کردند و در عوض به شهروندان نسبت به تضعیف امنیت ملی هشدار دادند. دولت و پلیس نیجریه تأکید کرده‌اند که اعتراضات، اگرچه خیرخواهانه بود، توسط اراذل و اوباشی که در طی دو روز پس از شلیک سربازان، وسایل نقلیه و مشاغل را غارت و سوزاندند، ربوده شد.

پلیس نیجریه در برابر مردم این کشور

صحنه‌های موجود در نیجریه با جنبش Black Lives Matter در ایالات متحده سازگار شده است و تیراندازی توسط سربازان موجب محکومیت سریع بین المللی شد.

برخی از نیجریه‌ای ها هشدار داده‌اند که با اقدام نکردن علیه نیروهای امنیتی، رئیس جمهور می تواند سو استفاده‌های بعدی را القا کند.

دستور جدید پلیس نیجریه حتی در حالی صادر شد که برای اولین بار روز شنبه در شهر لاگوس، شهری با حدود ۲۰ میلیون نفر که در آن ثروت درخشان و فقر خردکننده در تضاد شدید است، شکایات ناشی از نابرابری و فساد اداری ممنوع اعلام شده بود.

در این بیانیه آمده است که بازرس کل پلیس به شهروندان مطیع قانون دستور می‌دهد که وحشت نکنند بلکه بیشتر به پلیس بپیوندند … تا از جوامع خود در برابر عناصر جنایتکار محافظت کنند.

در جای دیگری در لاگوس، برخی از جوانان شنبه دوباره به خیابان‌ها ریختند، اما این بار برای پاکسازی برخی از آوار پس از آشوب ایجاد شده بسیج شدند. وسایل نقلیه سوخته در بعضی از نقاط شهر باقی مانده بودند.

پلیس نیجریه در برابر مردم این کشور

مونیکا دده، یکی از داوطلبان گفت: صدمات زیادی به تجارت مردم وارد شده و قلب ما از آن رنج می‌برد.

وی در مورد راه پیشرفت در نیجریه گفت، ما هنوز هم شنیده خواهیم شد، ما ساکت نخواهیم شد، ما قطعاً برای آن‌چه که به عنوان جوانان نیجریه به آن اعتقاد داریم، فشار خواهیم آورد. ما بخشی از سیستم هستیم، ما بخشی از این حکومت هستیم.

 

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x