۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در نشست خبری عنوان کرد:

پلمب موقت حدود ۱۷ هزار واحد صنفی، صنعتی و کارگاهی نقض کننده پروتکل های بهداشتی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: تاکنون بیش از 2 میلیون و 600 هزار واحد صنفی مورد بازرسی کارشناسان بهداشت محیط قرار گرفته و 40 هزار واحد به دستگاه قضایی معرفی شدند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، مهندس محسن فرهادی در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن ۲۶ سپتامبر، روز جهانی بهداشت محیط، در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک به بهداشت‌کاران سلامت محیط در سراسر کشور، اظهار کرد: شعار سال امسال روز جهانی بهداشت محیط، “راهبرد کلیدی نظام سلامت در برابر همه گیری بیماری ها” است. این شعار، نقش بهداشت محیط را در برابر تمام بیماری ها به خصوص بیماری کرونا بیشتر آشکار می کند.

وی افزود: وقتی یک بیماری، واکسن و درمان قطعی ندارد، باید به رعایت پروتکل‌ های بهداشتی و پیشگیری و کنترل عوامل محیطی روی بیاوریم. همکاران بهداشت محیط در سراسر کشور به این وظیفه مهم مشغول هستند و علاوه بر کنترل های مستقیم محیطی، مانند کنترل آب شرب، غذا، پسماند بیمارستانی، هوا و پروتوهای یونیزان و غیریونیزان و سایر موارد، از ابتدای اسفند سال گذشته که رسما دچار اپیدمی کرونا در کشور شدیم، تلاش های بی وقفه ای انجام دادند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد صنفی، صنعتی و کارگاهی مورد بازرسی کارشناسان بهداشت محیط قرار گرفته و ۴۰ هزار واحد که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کردند، به دستگاه قضایی معرفی شدند. حدود ۱۷ هزار واحد نیز به صورت موقت پلمب شد.

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه

وی با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی اصل بسیار مهمی است، گفت: متاسفانه در دو سه هفته اخیر، رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش یافته و این موضوع به گسترش آمار و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ را به همراه دارد.

ابتلای ۱۴۵۲ تن از بازرسان بهداشت محیط به کرونا

مهندس فرهادی تصریح کرد: مراسم تدفین متوفیان کرونا با نظارت های بهداشت محیطی انجام می شود. لذا، یکی از نقاطی که همکاران بهداشت محیط بیشترین فعالیت را انجام می دهند، در برگزاری مراسم تدفین از دست رفتگان کرونا بود. تاکنون، ۱۴۵۲ نفر از همکارانم که به کار نظارت مشغول بودند، به بیماری کرونا مبتلا شدند که برخی بهبود یافته و برخی هنوز بیمار هستند. همکاران ما به اماکن مختلف سر می زنند، به شهرهای مختلف اعزام می شوند، در مراسم تدفین شرکت می کنند و به طور کلی، در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند. بنابراین، نظارت ها، نظارت بر پسماند عفونی ناشی از کرونا و کنترل ها و ماموریت هایی که انجام می شود، منجر می شود همکاران بهداشت محیط بیشتر در معرض باشند.

وی افزود: رعایت بهداشت فردی و پروتکل های بهداشتی، در ابتدا، سلامت مردم و سپس، سلامت کسانی که به آنها خدمت ارائه می دهند را تامین خواهند کرد.

با کاهش رعایت پروتکل ها، مجبور به اعمال مجازاتها هستیم

مهندس فرهادی در رابطه با اعمال جریمه ها برای متخلفین رعایت پروتکل ها تصریح کرد: قوانین متعددی در این زمینه وجود دارد که همکاران ما نیز می توانند این مجازات ها را اعمال کنند. همچنین، ستاد ملی مقابله با کرونا نیز قوانین مختلفی گذاشته است که از جمله آن می توان به تعطیلی واحدهای صنفی و یا درج در پرونده کارمندان مشاغل دولتی اشاره کرد. همچنین، توبیخ، کسر یک سوم از حقوق، درج در پرونده و سایر مراتب بیشتر می تواند برای فرد متخلف اعمال شود. اعمال مجازات بر خلاف میل ما است، اما با کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، شاید مجبور به اعمال مجازات ها باشیم.

دستورالعمل های بهداشتی برای مراسم اربعین

وی در پاسخ به سوالی درخصوص نحوه اجرای پروتکل ها در برگزاری مراسم عزاداری اربعین، بیان کرد: دستورالعمل ها همان هایی است که برای تاسوعا و عاشورا به تصویب ستاد ملی کرونا و شخص رئیس جمهور رسید و همه آن دستورالعمل ها برای اربعین نیز کماکان پابرجا است. برپا کردن ایستگاه صلواتی، دسته روی، پیاده روی، عزاداری در اماکن سربسته، ممنوع است. همچنین، کماکان عبور از مرزها نیز با ممنوعیت مواجه است و حتی برای اتباع خارجی نیز دستورالعملی ارسال کرده ایم که حتی اتباع خارجی اجازه خروج را نداشته باشند. البته اینکه فقط بگوییم ممنوع است نمی تواند مشکلی را حل کند. رعایت کردن نکات بهداشتی توسط عزادارن شرط اساسی خواهد بود. همانطور که در طول مراسم تاسوعا و عاشورا شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی بودیم، امیدواریم در مراسم اربعین هم این نکات رعایت شود.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در ادامه سخنان خود با اشاره مجدد به پلمب ۱۷ هزار واحد متخلف به شکل موقت، عنوان کرد: حجم عمده ای از این واحدها سفره خانه هایی هستند که اقدام به عرضه مواد دخانی می کنند. برخوردهای ما ادامه خواهد داشت. اما از سوی دیگر باید کاری کنیم تا تقاضای این مواد دخانی کاهش یابد. متقاضیان این مواد باید بدانند که کرونا یک بیماری تنفسی است و استفاده مشترک از قلیان باعث افزایش انتقال بیماری خواهد شد.

بیشترین میزان رعایت پروتکل ها در بخش دولتی است

وی با اشاره به اینکه بیشترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی مربوط به بخش های دولتی بوده است، تاکید کرد: علت آن این است که بسیاری از اقدامات در بخش های دولتی با ابلاغ دستورالعمل ها رعایت می شود. رعایت این نکات بهداشتی تا حدود ۸۰ درصد در دستگاه های دولتی و اجرایی اتفاق افتاده است.

مهندس فرهادی در پاسخ به سوالی درخصوص بی خطرسازی پسماندها در بیمارستان ها گفت: کلیه پسماندهای تولیدی چه در شهرها و چه در روستاها در جریان اپیدمی کرونا مشکوک به عفونی تلقی می شود. با اطمینان بالایی می گویم که همه بیمارستان های دولتی و خصوصی فعال در کشور که حدودا ۹۶۰ بیمارستان هستند، به جز یک یا دو مورد بیمارستان روانپزشکی، همه پسماندهای عفونی تولید شده در بیمارستان به وسیله دستگاه های بی خطرساز بی خطر شده و سپس برای امحاء به شهرداری ها تحویل داده می شود.

وی افزود: در حاشیه شهرها نیز در شرایط فعلی و کرونایی هم به شهرداری ها و هم وزارت کشور اعلام کرده ایم که بازیافت دستی زباله و زباله گردی ممنوع است. البته این موضوع به صورت غیررسمی دیده می شود. تاکنون سه یا چهار نامه مکتوب به شهرداری تهران و سایر شهرداری ها ارسال شده است.

افزایش ۳ برابری پسماندهای یکبار مصرف

وی با اشاره به اینکه حجم پسماند یکبار مصرف افزایش یافته است، گفت: نسبت به قبل از شیوع کرونا میزان پسماند یکبار مصرف حدودا سه برابر شده است که همین موضوع می تواند مدیریت پسماند را با مشکل روبرو کند.

توصیه اکید به تامین تهویه مناسب در اماکن سربسته در فصل سرد سال

وی در پاسخ به سوالی درخصوص اهمیت تهویه مناسب در آستانه آغاز فصل سرد سال در مراکزی مانند مدارس، تاکید کرد: در مورد مدارس و محل هایی که آزمون های گسترده برگزار می شود، اعلام می کنیم که اگر محل، تهویه مناسبی ندارد، حداقل پنجره ها باز گذاشته شود، اما با توجه به سرد شدن هوا امکان انجام این کار نیز از بین می رود. در نتیجه توصیه اکید ما به تامین تهویه مناسب برای این مکان ها است. تهیه تهویه ساده تا پیچیده کار سختی نخواهد بود. تهویه های مناسب و مقرون به صرفه ای وجود دارد که می توانند نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

برگزاری جلسات حضوری و همایش‌ها، همچنان ممنوع

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه برگزاری هر گونه همایش و جلسه حضوری بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا ممنوع است، اظهار کرد: در هر جایی که با خبر شدیم جلسه ها حضوری برگزار می شود، اقدام به تعطیلی آن کردیم و یا مانند جلسه امروز سعی در برگزاری مجازی آن داشته ایم. در صورتیکه افراد بر اثر ضرورت مجبور به برگزاری مراسم ها بودند، با تعداد کم و شرط فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک، این جلسه برگزار شده است.

وی با اشاره به فعالیت بازرسان بهداشت محیط در مدارس، خاطرنشان کرد: برخی از مدارس زیرساخت های خوبی دارند، اما در برخی نقاط نیز کلاس ها کوچک بوده و شرایط سخت تر است. تاکنون ۱۲۴۵ مدرسه کشور توسط همکاران ما به طور موقت از حالت حضوری به غیر حضوری تبدیل شده است. البته ما موافق تعطیلی آموزش نیستیم، اما از مدارس و آموزش و پرورش خواسته ایم تا مشکلات موجود در این مدارس را برطرف کنند.

مهندس فرهادی در خصوص برگزاری مراسم عزاداری در آرامستان ها، تاکید کرد: از ابتدای شیوع کرونا درخواست ما این بوده است که مراسم های معمول در آرامستان متوقف شود. البته اغلب این آرامستان ها پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند.

وی گفت: از زمانی که متوفی قطعی یا مشکوک به کرونا وارد آرامستان می شود، در زمان غسل و کفن و دفن نظارت ها توسط کارشناسان بهداشت ما انجام می شود. در صورتی هم که متوفی در بیمارستان فوت شده باشد، کارشناس بهداشت محیط که مستقر در بیمارستان ها است، نظارت های کافی را انجام می دهد و حتی آمبولانسی که متوفی را از بیمارستان منتقل می کند، مهر و موم شده تا در مسیر باز نشود. همانگونه که اشاره شد در این زمینه مشکلی وجود ندارد، اما هنگام مراسم تدفین که ممکن است تجمع خانواده ها به وجود آید، کنترل ها دشوار خواهد شد. البته ما به خانواده داغدار حق می دهیم، اما در حال حاضر مشکل ما عدم رعایت فاصله گذاری در زمان تدفین متوفی است./۲۰۷

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments