۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱

پزشکی قانونی مرجع اعلام آمار نهایی تلفات تصادفات است

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی‌معاونت اجتماعی قوه قضائیه گفت: سازمان پزشکی قانونی مرجع اعلام آمار نهایی کشته‌های تصادفات است و پلیس آمار کشته‌های سر صحنه حوادث رانندگی را اعلام می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، رضا مسعودی ‌فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص اختلاف نظر پلیس و پزشکی قانونی در اعلام آمار کشته‌های حوادث رانندگی اظهار داشت: ممکن است مصدومان حوادث رانندگی بر سر صحنه تصادف فوت نکنند و در زمان انتقال به بیمارستان یا در بیمارستان فوت کنند که همه اینها در آمار جانباختگان تصادفات که پزشکی قانونی اعلام می‌کند، لحاظ می‌شود اما در آمار اولیه پلیس نیست.

مسعودی فر خاطر نشان کرد: همچنین ممکن است شماری از مصدومان حوادث رانندگی بعد از گذشت مدت زمانی بعد از وقوع تصادف فوت کنند که پلیس از این آمار بی اطلاع است؛ بنابراین آمار پلیس آماری است که بر سر صحنه اتفاق می‌افتد، ولی چون پزشکی قانونی گواهی فوت و جواز دفن را صادر می‌کند، آمار نهایی توسط پزشکی قانونی اعلام می‌شود.

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی‌معاونت اجتماعی قوه قضائیه گفت: بهتر است برای ایجاد اعتماد بیشتر و بیان آمارهای متفاوت که در رسانه‌ها توسط پلیس و پزشکی قانونی اعلام می‌شود، با هماهنگی‌های لازم، یک کار گروهی مشترک که همه دستگاه‌های ذیربط در آن حضور داشته باشند، انجام و آمار جانباختگان تصادفات از این طریق اعلام شود.

به گفته مسعودی فر در ۶ ماهه نخست امسال ۱۱۶ هزار و۲۳۳ مورد تصادفات رخ داد که در سال گذشته هم در همین مدت ۱۲۵ هزار و ۸۲۸ مورد تصادفات رخ داده بود که امسال هفت درصد کاهش را نشان می‌دهد اما در تصادفات منتهی به فوت یک درصد افزایش داشته ایم که هزار و ۹۱۹ مورد تصادفات فوتی در ۶ ماهه اول امسال منجر به کشته شدن ۲ هزار و ۱۶ نفر شده است.

وی با بیان اینکه ۲۴ درصد تلفات ناشی از تصادفات مربوط به موتورسواران است و ما مکلف هستیم در حوزه ساماندهی موتورسواران برنامه‌ریزی کنیم، افزود: از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۶ بیش از ۵۰ هزار موتورسوار در کشور کشته شدند و برای ساماندهی موتورسواران باید در امر اخذ گواهینامه‌ها مداخله صورت گیرد.

مسعودی فر تاکید کرد: بیشترین تلفات موتورسواران در استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و اصفهان به وقوع می‌پیوندد و از ۱۱ میلیون موتورسیکلتی که در سطح کشور تردد می‌کنند، ۹ میلیون موتورسیکلت به سن فرسودگی رسیده اند و بر اساس قانون هوای پاک باید از چرخه خارج شوند. همچنین تنها ۴ میلیون گواهینامه موتورسیکلت تاکنون صادر شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments