۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد داد:

پرداخت یارانه واردات نهاده دامی به مصرف کننده یا تولید کننده

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه با وجود اختصاص ارز 4200 تومانی هنوز محصولات کشاورزی گران است به دلیل نرسیدن نهاده های دامی ارزان به تولیدکننده است.

سید جواد ساداتی نژاد، نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش قیمت محصولات کشاورزی آیا مردم با حقوق و دستمزدهای مشخصی که دارند مواد مورد نیاز خود را تهیه کنند، اظهار کرد: در حال حاضر در شرایط اقتصادی خوبی قرار نداریم و هزینه ها بسیاری بالا و هزینه ها خیلی پایین است و بنابراین دولت در تامین مواد اساسی خانوار باید شرایطی را برآورده کند.

وی ادامه داد: یکی از پیشنهاداتی که در مجلس وجود دارد و چند روز آینده مورد بررسی قرار می گیرد این است که باید بتوان کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را بتوان با یک نرخ تضمینی یا ترجیحی به صورت کارت خرید الکترونیکی یا شیوه هایی که طرح خواهد شد، تامین کند تا فرد خیالش راحت باشد که می تواند پروتئین و اقلام مورد نیاز اساسی را با نرخ مناسب تامین می کند و این دغدغه ای است که مجلس از روز اول داشته و به زودی هم طرحی از کمیسیون بودجه در این زمینه به صحن خواهد آمد.

ساداتی نژاد افزود: به همین دلیل این حرف بسیار درستی است، وضعیت اقتصادی الان مناسب نیست و راه آن این است که تمهیدی داشته باشیم تا این اقلام اساسی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی درباره دلایل آشفتگی قیمت کالاهای اساسی گفت: فرض کنید در مورد گوشت مرغ و تخم مرغ که اقلام مصرفی و ضروری در سفره مردم است، چرا قیمت آن به این شکل است؟ دولت که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این بخش اختصاص می دهد؟ دلیل آن این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده پرداخت می شود تا به دست مرغدار برسد، موضوع این است که نهاده با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود اما به دست تولیدکننده نمی رسد.

وی تصریح کرد: پس این مرغدار مجبور است سویایی را که باید ۲۷۰۰ تومان بخرد تا مرغ را با قیمت پایین عرضه کند این نهاده را ۱۳ هزار تومان تهیه می کند! وقتی با این قیمت می خرد قیمت مرغ را هم به قیمت همان نهاده ۱۳ هزار تومانی عرضه می کند.

ساداتی نژاد تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که یارانه از واردات حذف شود و به انتهای زنجیره بیاید. یعنی با به تولیدکننده بدهند یا به مصرف کننده که همان کارت اعتباری است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که دولت با وضعیت کسری بودجه می تواند چنین یارانه ای را تامین کند؟، گفت: ما اعتقاد داریم که می تواند به این دلیل که این یارانه از میزان ارز ۴۲۰۰ تومانی ترجیحی واردات، کمتر است یعنی اگر یارانه واردات را حذف کند با ۵۰ درصد آن می توان این یارانه را تامین کند.

خبرنگار: محمدسیاح

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments