۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۸
در گفت‌وگو با خبرگزاری سلامت مطرح شد؛

پخش فیلم‌های جشنواره «رشد» از «شاد» منوط به اجازه تهیه‌کننده‌ها است

روح‌الله مالمیر: براساس طرح اولیه، بعد از اینکه فیلم‌ها در هیات انتخاب بررسی شدند، آن‌هایی که صلاحیت ورود به بخش مسابقه را دارند برای پخش از طریق «شاد» کاندید می‌شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، با توجه به پابرجا ماندن شرایط کرونایی و لزوم حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، رویدادهای فرهنگی و هنری کشور نیز به سمت برگزاری آنلاین می‌روند. پس از جشنواره فیلم کودک و نوجوان و جشنواره مستند سینما حقیقت، زمزمه‌هایی از برگزاری آنلاین جشنواره فیلم رشد؛ قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی ایران، به گوش می‌رسد. همچنین احتمال پخش فیلم‌های این جشنواره از طریق برنامه «شاد» وجود دارد. به همین منظور با روح‌الله مالمیر؛ مسئول اجرایی و دبیرخانه جشنواره فیلم رشد، گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

روح‌الله مالمیر؛ مسئول اجرایی و دبیرخانه جشنواره فیلم رشد درخصوص نحوه برگزاری جشنواره و جزئیات ارسال آثار گفت: ما در حال انجام کارهای مربوط به پنجاهمین دوره جشنواره فیلم رشد هستیم. فیلم‌ها از استان‌ها به ما ارسال می‌شوند اما تنها مشکلی که وجود دارد این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت شفاهی به ما اعلام کرده که کارهای مربوط به جشنواره را انجام بدهیم اما هنوز اجازه کتبی برای برگزای آنلاین صادر نشده است. فرصت ارسال آثار تا ۳۰ مهرماه است و احتمالاً تا پانزدهم آبان نیز تمدید شود اما تا زمانی که مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگرفته‌ایم، نمی‌توانیم فراخوان خود را از طریق روزنامه‌ها و صدا و سیما منتشر کنیم.

او افزود: ما هنوز با فیلمسازان به توافق نرسیده‌ایم که فیلم‌های آن‌ها از طریق برنامه «شاد» منتشر شود. براساس طرح اولیه، بعد از اینکه فیلم‌ها در هیات انتخاب بررسی شدند، آن‌هایی که صلاحیت ورود به بخش مسابقه را دارند برای پخش از طریق «شاد» کاندید می‌شوند. البته این منوط به این است که تهیه‌کننده این فیلم‌ها مجوز این کار را بدهند.

مالمیر اظهار داشت: فیلم‌هایی که به دست ما می‌رسند به سه دسته تقسیم می‌شوند. بخش اول، دانش‌آموزی است که فیلم‌های آن از طریق معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش برای ما ارسال می‌شوند که ارسال این دسته آثار تا ۳۱ شهریور به پایان می‌رسد. بخش دوم دانشجو معلم‌ها هستند که از طریق پردیس‌های فرهنگیان فیلم‌های خود را به دبیرخانه جشنواره می‌فرستند. بخش سوم هم مربوط به معلمان فیلمساز است که آثار خود را از طریق معاونت پژوهشی استان‌ها برای ما ارسال می‌کنند. بخش آخر هم شامل بخش آزاد و بین الملل می‌شود که این گروه از طریق فراخوان آثار خود را برای ما می‌فرستند.

او در پایلن تاکید کرد: ما در حال آماده‌سازی و کدبندی فیلم‌ها هستیم و به احتمال زیاد تا دو هفته آینده هیات انتخاب، کار خود را آغاز خواهند کرد. همه اتفاقات تابع شرایط کرونا است. ما در طرح جشنواره پنجاهم، دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان را در قالب کارگاه‌هایی داریم و اگر تعداد علاقه‌مندان به شرکت در این دوره‌ها در شهر تهران تا ۵۰ نفر باشد، کارگاه‌ها را در به صورت حضوری و با فاصله‌گذاری اجتماعی در سینما فلسطین برگزار می‌کنیم اما در مورد استان‌ها هنوز تصمیم‌گیری انجام نشده است.

گفت‌وگو: پرستو خلعتبری

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments