۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
رئیس مجلس در جمع خبرنگاران:

پایبندی به تعهدات و قوانین بین‌المللی موضوع مهم اجلاس بین‌المجالس / روابط نزدیکی با صربستان داریم

رئیس مجلس شورای اسلامی‌ گفت: در سفر به صربستان و حضور در اجلاس بین‌المجالس نحوه تعهدات بین‌المللی و روش تبعیت از این قوانین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

محمدسیاح-خبرنگار پارلمانی طبنا(خبرگزاری سلامت)، علی لاریجانی پیش از ترک کشور به مقصد صربستان با حضور در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب افزود: این سفر شامل دو بخش می‌شود، یک بخش مربوط به حضور در اجلاس بین المجالس و بخش دیگر مربوط به همکاری‌های دو پارلمان ایران و صربستان می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی‌ با بیان اینکه حضور در کنفرانس سالانه اجلاس بین المجالس در دستور کار ما قرار دارد، ادامه داد: اجلاس بین المجالس جزء معدود اجلاس‌هایی است که مجالس دنیا دور هم جمع می‌شوند و درباره موضوعات مهم بین‌المللی تصمیم گیری می‌کنند، امسال موضوع اساسی نحوه تعهدات بین‌المللی و روش تبعیت از قوانین است.

وی با تاکید براینکه تبعیت از قوانین بین المللی از موضوعات گمشده امروز است، اظهار کرد: در چند سال اخیرعملا قوانین و تعهدات بین المللی زیرپا گذاشته می‌شود، از این رو فکر می‌کنم این موضوع از مسائل اساسی دنیای امروز است تا قوانین و تعهدات بین الملی محترم شمرده شود.

لاریجانی گفت: در این سفر تعدادی از همکاران هم حضور دارند تا در بخش‌هایی چون امور زنان، جوانان، موضوعات مهم و گوناگون دنیا شرکت و بحث کنند.

رئیس مجلس با اشار به همکاری‌های دو جانبه بین ایران و صربستان، اظهار کرد: روابط دوستانه همیشه مدنظر کشور ما بود این کشور از گذشته با ما روابط نزدیک داشت، بعد از تحولاتی که در بالکان صورت گرفت، صربستان روابط خود را با ما حفظ کرد و در مجامع بین المللی مشارکت نزدیکی با هم داشتیم؛ از مدت‌ها پیش بحث بود مذاکرات همکاری دو کشور و توسعه همکاری اقتصادی ساماندهی شود.

وی تاکید کرد: طبیعتا حضور در این کنفرانس مجالی است که با روسای کشورهای مختلف گفت‎وگو‌هایی داشته باشیم، در شرایط فعلی که بهم ریختگی در روابط بین المللی را آمریکایی‌ها باعث شدند، گفت‎وگو با مسئولان کشورهای مختلف هم از جهت روشنگری و هم همکاری‌های دو جانبه موضعیت دارد، این اجلاس فرصتی است که با روسای پارلمان‌ها در زمینه قانون همچنین در باره معضلات منطقه‌ای، بین‌المللی و همکاری دو جانبه با کشور در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی صحبت شود.

وی ابراز امیدواری کرد: تقریبا ملاقات با بسیاری از مسئولان پارلمان‌های کشورهایی که با ما می‌تواند همکاری دو جانبه داشته باشند هماهنگ شده، امیدواریم که با حضور و تقسیم کار در این زمینه توفیق حاصل شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of