۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۶
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

ویروس انگلیسی به کشورهای همسایه ایران رسیده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه ویروس انگلیسی به کشورهای همسایه ایران رسیده است، گفت: بیماری های تنفسی دیر یا زود به همه جا ورود خواهند کرد و ما باید پروتکل ها را بسیار جدی بگیریم و اجازه ندهیم تجمعاتی رخ دهد که سبب شیوع مجدد بیماری شود.

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری که امروز در استودیو سلامت این وزارتخانه برگزار شد، ضمن تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی که توام با تغییر سبک زندگی بوده، گفت: تحقق این موضوع سبب شده هموطنانمان در سراسر کشور در صحت و سلامت بمانند و آمار کاهشی شود.

وی به کاهش میزان ورودی بیمارستان ها به کمتر از یک چهارم اشاره و عنوان کرد: میزان مرگ و میر ها هم در کشور حداقل به یک سوم کاهش پیدا کرده است اما نکته بسیار مهم توجه به تجربیاتی است که طی ۱۰ تا ۱۱ ماه گذشته داشتیم؛ در اواخر اردیبشهت ماه شرایط بسیار خوبی را شاهد بودیم اما بعد از آن درصد رعایت پروتکل ها به حدود ۲۷ درصد رسید و مجددا شاهد خیز جدید بیماری در سطح کشور بودیم.

دکتر رییسی  با تکید بر اینکه تجمعات می تواند مهم ترین عامل سرایت بیماری باشد، بیان کرد: خوشبختانه اکنون بیش از ۴۰۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و حدود ۴۳ شهر نارنجی هستند که ۱۸ شهر مربوط به استان مازندران است، این آمار نشان دهنده آغاز پیک سوم در مازندران بوده که مردم استان باید بسیار مراقب باشند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با بیان اینکه آمار کرونا در مازندران به این معنا نیست که دیگر استانها نباید پروتکل ها را رعایت کنند، به اجتناب از ساده انگاری تاکید و بیان کرد: در این چند ماه متوجه شدیم که اگر ویروس را جدی نگرفته و ساده انگاری کنیم دوباره میزان مرگ و میر بعد از ۲ تا ۳ هفته افزایش خواهد یافت.

وی همچنین با اشاره به اینکه سه نکته مهم درخصوص کرونا وجود دارد که همواره باید به آن توجه شود، گفت: باتوجه به سرد شدن هوا و بسته بودن در و پنجره ها، تهویه در فضاهای بسته مناسب نخواهد بود بنابراین باید دورهمی های خانوادگی را به حداقل رسانده و یا درکل حذف کنیم.

دکتر رییسی ادامه داد: نکته دوم اینکه با تغییر رنگ شهرها نباید دچار ساده انگاری شویم چراکه ممکن است مجددا شاهد خیز بیماری باشیم؛ نگرانی سوم بحث جهش ویروس است، ویروس انگلیسی به کشورهای همسایه ایران رسیده است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت تاکید کرد: بیماری های تنفسی دیر یا زود به همه جا ورود خواهند کرد و ما باید پروتکل ها را بسیار جدی بگیریم و اجازه ندهیم تجمعاتی رخ دهد که سبب شیوع مجدد بیماری شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments