۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
جلسه کمیته فنی قرارگاه فتح به‌میزبانی سازمان امدادونجات برگزار شد

ولی‌پور: نگذاشته‌ایم مشکلی در پاسخ‌گویی به حوادث پیش آید

جلسه‌ کمیته‌ فنی قرارگاه فتح با حضور رئیس سازمان امدادونجات، فرمانده‌ قرارگاه عملیاتی فتح و شهردار منطقه 9 تهران در سازمان امدادونجات برگزار شد.

به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امدادونجات در این جلسه ضمن ارائه‌ توضیحاتی درباره‌ تاریخ شکل‌گیری جمعیت هلال‌احمر گفت: «سازمان امدادونجات مجری وظایف حاکمیتی‌ای است که به هلال‌احمر واگذار شده است.»

ولی‌پور به فعالیت‌های سازمان امدادونجات در دو بخش لجستیک و عملیات اشاره کرد و ادامه داد: «بر اساس استانداردها باید معادل ۲ درصد از جمعیت کشور اقلام ذخیره داشته باشیم؛ اما حادثه‌ها پی‌درپی باعث شده که این میزان تحقق پیدا نکند. با همه‌ این‌ها اما به‌پشتوانه‌‌ همراهی مردم و کمک دستگاه‌های نظامی نگذاشته‌ایم که مشکلی در پاسخ‌گویی به حوادث به‌وجود آید.»

او اضافه کرد: «تعداد دستگاه‌های ناوگان امدادی ما ۵۶۰۰دستگاه است. به‌دنبال نوسازی این ناوگان هستیم. ۱۶بالگرد آماده‌به‌کار داشتیم که در هفته‌های اخیر توانستیم دوفروند را به چرخه‌ عملیات بازگردانیم و در هفته‌ آینده هم یک فروند دیگر اورهال می‌شود. امیدواریم تا آخر پاییز بتوانیم با ۲۰فروند بالگرد امدادرسانی کنیم.»

رئیس سازمان امدادونجات گفت: «۴۲هزار امدادگر و نجات‌گر در هلال‌احمر فعالیت می‌کنند. ۱۰هزار نفر از این تعداد در پایگاه‌ها مستقرند و بقیه‌ افراد متناسب با بروز حوادث در صحنه حاضر می‌شوند. در مجموع هم ۶۰۰هزار عضو فعال در جمعیت هلال‌احمر حضور دارند.»

ولی‌پور افزود: «ایران جز ۱۰کشور حادثه‌خیز دنیاست. آن‌طورکه پیش‌بینی‌های موسسه‌های بین‌المللی نشان می‌دهد، طی ۲۰سال آینده تعداد قربانیان آسیب‌های اجتماعی از قربانیان حوادث طبیعی بیش‌تر می‌شود. ما در هلال‌احمر بر همین اساس برنامه‌ریزی‌‌های لازم را انجام داده‌ایم.»

سرهنگ پاسدار رضا گرشاسبی فرمانده‌ قرارگاه عملیاتی فتح نیز در این جلسه با قدردانی از میزبانی سازمان امدادونجات گفت: «امدادگران در بحران‌ها فداکارانه حاضر می‌شوند و نقش موثری دارند.»

او ادامه داد: «موج سوم کرونا در جریان است. به کادر درمان فشار مضاعفی وارد شده است. ۶۲۰طلبه در قالب گروه‌های جهادی ۱۵نفره برای خدمات‌رسانی در بیمارستان‌ها حاضر شده‌اند. همچنین ۱۰۰نفر از آن‌ها برای کفن‌و‌دفن اموات کرونایی در بهشت‌زهرا حاضر شده‌اند.»

سرهنگ گرشاسبی مطرح کرد: «برای گذر از این دوران باید همه در کنار هم به دولت کمک کنیم. قرار بر این است که انجام کمک‌های مومنانه بیش‌تر شود. امیدواریم با برگزاری جلسه‌های بیش‌تر شاهد هم‌افزایی اثرگذارتری باشیم.»

فرمانده‌ قرارگاه عملیاتی فتح گفت: «باید بر کاهش سفرها در این ایام تاکید شود. طرح کاهش حضور کارمندان ادارات برای این است که مردم در خانه بمانند. بسیجی‌ها برای بیماریابی فعال‌تر خواهند شد. ایستگاه‌هایی برای توزیع لوازم بهداشتی درنظر گرفته شده است. همچنین قرار است ۳۰۰خودرو توسط سپاه، ناجا و وزارت بهداشت آماده شود تا با حضور در سطح شهر تذکرهای لازم را به مردم بدهند.»

سیدمصطفی موسوی‌لاری شهردار منطقه ۹ تهران نیز در این نشست گفت: «سیستم یکپارچه‌ شهری برای فعالیت هماهنگ ضروری است. پرداختن به مباحث امنیتی بیش‌تر از قبل اهمیت پیدا کرده است.»

او ادامه داد: «پیش‌بینی‌هایی برای زلزله‌ تهران صورت گرفته است. با همه‌ این‌ها اما باید توجه داشت هر فردی که مسئولیتی دارد جز آسیب‌دیدگان خواهد بود.»

موسوی‌لاری عنوان کرد: «برای این موضوع باید از خارج تهران امداد داشته باشیم تا با کمک آن‌ها بتوانیم حادثه را مدیریت کنیم.»

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x