۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

وقت مقابله جهانی با تحریم‌های آمریکا فرا رسیده است

یک رسانه دولتی چین با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و چین نوشت وقت مقابله جهانی با تحریم‌های گزنده آمریکا علیه کشورهای مختلف دنیا فرا رسیده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، گلوبال تایمز روز دوشنبه در مطلبی نوشت آمریکا هفته گذشته به بهانه روابط معمول و منطقی تجاری چین با ایران، پنج شهروند چین و شش شرکت این کشور را مورد تحریم قرار داده است، اینها اقداماتی مزخرف است که دنیا باید به آن نه بگوید.

روزنامه تصریح کرد این اولین بار نیست که واشنگتن دست به چنین اقدامی‌می‌زند آمریکا قبلا در ماه جولای نیز شرکت نفتی جوهای جنرونگ را به دلیل خرید نفت از ایران تحریم کرده است.

نشریه تاکید کرده است با نظرداشت تحریم‌های یکجانبه ای که آمریکا علیه چین در نظر گرفته وقت آن رسیده است که این کشور نیز راهبرد همکاری فزاینده با دنیا را برای مقابله با این اقدامات آمریکا پیش بگیرد.

روزنامه ادامه می‌دهد مبارزه با تحریم‌ها باید به یک راهبرد جهانی تبدیل شود کشورها باید سامانه‌ها و نظام‌هایی را دنبال می‌کند که تحریم‌های آمریکا را در هم می‌کوبد باید به برتری آمریکا با استفاده از ابزار تحریم در دنیا پایان داده شود.

گلوبال تایمز خاطر نشان کرده است همراهی توام با سکوت دیگر نمی‌تواند راهبرد قابل قبولی برای جامعه بین المللی باشد باید نظام مبارزه با تحریم‌های آمریکا شکل گیرد باید کاری کرد که تحریم‌ها بی اثر و خنثی شود و آمریکا در این راهبرد یکه و تنها بماند.

روزنامه چینی می‌نویسد: اگر همه شرکت‌ها و کشورهایی که مورد تحریم قرار گرفته اند با یکدیگر متحد باشند و همکاری کنند، نظام تحریم‌ها و دیوار فشارهای اقتصادی آمریکا فرو می‌ریزد و دیگر کاری از دست واشنگتن ساخته نیست.

گزارش تاکید می‌کند که اکنون ترس کشورها و شرکت‌ها بخاطر این است که آمریکا بر نظام مالی جهان سیطره پیدا کرده و سوئیفیت را تحت اختیار خود گرفته است.

گلوبال تایمز نوشت چین باید بسرعت و با فوریت تمام، نظام پرداختی خود را ایجاد کند تنها در این صورت است که سلطه آمریکا بر نظام مالی دنیا تضعیف می‌شود و شرکت‌های چینی از این پس بدون نگرانی و هراس می‌توانند با هر کشوری که از سوی آمریکا تحریم شده است، همکاری و تبادلات تجاری داشته باشند.

روزنامه تصریح کرد شاید از لحاظ فنی نتوان نظامی‌مانند سوییفت برقرار کرد اما نظام‌های پرداختی جدید می‌توانند بر اساس وضعیت سرمایه گذاری،  تجارت و سهمیه بندی‌های تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر همکاری کنند.

گلوبال تایمز خواستار آن شده است که چین یک نظام مالی جهانی برای پرداخت‌ها با مشارکت اروپا، کشورهای خاورمیانه، آسیای جنوب شرقی، روسیه و آفریقا ایجاد کند این نظام مالی می‌تواند دیوار تحریم‌ها را فرو بریزد.

روزنامه خاطر نشان کرده است پیشتر نیز دیدیم که کشورهای فرانسه،  آلمان و انگلستان اینستکس را راه اندازی کرده اند تا با ایران معاملات تجاری داشته باشند با وجود این نظام‌های مالی جدید لازم است که چین هم فورا دست بکار شود و نظام پرداختی خود و جهان را ایجاد کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments