۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵

وعده اروپایی‌ها در برجام در حد حرف است

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی می‌گوید فرانسه از عهده مدیریت برجام بر نمی‌آید و وعده‌هایش در حد حرف باقی می‌ماند.

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به گفت‌وگو  تلفنی ۱۰۰ رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور فرانسه و وعده‌های این کشور برای بازگشت به برجام، گفت: در حال حاضر شاهد فعال شدن کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت انفرادی هستیم، تک گویی و موردی رفتار کردن اروپایی‌ها زمانی شروع شد که جمهوری اسلامی‌ایران از برخی از موارد تعهدات خود در برجام خارج شده و مورد به مورد تعهدات را انجام نمی‌دهد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس اظهارکرد: گام‌های چندگانه ایران برای اروپایی‌ها گران تمام شده، آنها متوجه هستند که اگر اصل تعهد منتفی شود برای اروپا هزینه دارد در عین حال اگر مناقشه یا نا امنی در خلیج فارس یا در سایر معابر رخ دهد، دود آن مستقیما به چشم ۲۷ کشور اتحادیه اروپا می‌رود.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی‌ادامه داد: اروپا می‌داند قربانی اول هر اتفاقی در برجام آنها هستند چرا که برجام مسئله مهم بین المللی بوده که شکست آن آسیب‌های زیادی به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: وقتی مکرون یک ساعت تلفنی با رئیس جمهور ایران صحبت می‌کند حاکی از آن است که او فهمیده ممکن است چه اتفاقی رخ دهد زیرا آمریکایی‌ها بی اعتنا به آسیب‌ها و بدون مشورت با اروپا از برجام خارج شده و فرقی برای ترامپ ندارد که با این خروج چه اتفاقی در اروپا می‌افتد.

یوسفیان ملا با اشاره به وابستگی و حرف شنوی شرکت‌های اروپایی از آمریکا، گفت: با توجه به رویه شرکت‌های اروپایی، بعید به نظر می‌رسد که فعالیت، قول و وعده‌های آنها قابل قبول و اثر گذار باشد، چرا که اقدامات اروپایی‌ها  در حد حرف باقی مانده و نتواسته چند شرکت را در ایران نگه دارند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه دولت فرانسه قادر نیست به شرکت‌های خود امر و نهی کند، گفت: وعده اروپایی‌ها در حد حرف است آنها قدرت اجرایی کردن وعده‌های خود را ندارد، تا زمانی که اروپایی‌ها حساب خود را از آمریکا جدا نکنند نمی‌توانند در به سرانجام رساندن برجام موفق شوند.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت از گفت‌و‌گوی تلفنی ۱۰۰ دقیقه‌ای میان حسن روحانی و امانوئل مکرون، روسای‌جمهور ایران و فرانسه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهور، روحانی در این گفت‌و‌گوی تلفنی، «عادی‌سازی روابط نفتی و بانکی» را گام اول تعهدات مورد انتظار ایران از اروپا توصیف کرده است. روحانی در این گفت‌وگو تاکید کرده که اروپا فرصت‌های زیادی را از دست داده است. او احیای تعهدات برجامی‌را به کاهش‌های تحریم‌های نفتی و بانکی مشروط کرده است.

امانوئل مکرون نیز در این تماس تلفنی، سفر نماینده ویژه روحانی به پاریس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «فرانسه همه تلاش خود را در راستای تامین منافع ایران در برجام و عادی‌سازی روابط اقتصادی تهران با دیگر کشورها به کار خواهد گرفت.»

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of