۰۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر تکمیل زیرسامانه‌های جامع روابط کار تاکید کرد

با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در نخستین نشست اعضای شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی تحول راهبردی، موضوع‌های دارای اولویت و اساسی و تحولی در حوزه فعالیت معاونت ها، سازمان‌ها، صندوق‌ها و بانک‌ها بررسی شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این نشست در حوزه اشتغال، پیگیری کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا، حمایت از کسب و کار‌های پراشتغال از محل بند الف تبصره ۱۸، پیگیری موضوع اشتغال پایدار روستاییان و عشایر از جمله محور‌هایی بود که بر آن تاکید شد.
همچنین در حوزه فرهنگی و ورزشی نیز موضوع خسارت‌هایی که به باشگاه‌های ورزشی کارگران وارد شده و اقدامات صورت گرفته در خصوص واکسیناسیون کارگران بررسی شد.
عبدالملکی در این نشست بر تکمیل زیرسامانه‌های جامع روابط کار تاکید کرد و گفت: در صورت تکمیل آن ۱۳ میلیون کارگر می‌توانند از خدمات این زیرسامانه‌ها منتفع شوند.
تکمیل پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان و شناسنامه‌دار کردن همه ردیف‌های بودجه از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود که عبدالملکی بر آن‌ها تاکید کرد.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در حوزه مهارتی، راه اندازی نهضت آموزش‌های مهارتی برای توسعه اشتغال، موضوعات مربوط به فناوری و تکمیل و راه‌اندازی زیرساخت‌های مربوطه، همچنین در حوزه تامین اجتماعی طرح درمان و حل مشکل بیمه شدگان باید به طور جدی پیگیری شود.
عبدالملکی تصریح کرد: ده‌ها موضوع به عنوان موضوع‌های اولویت دار در این نشست احصاء شده که تحولی و اساسی هستند.
وی اظهار داشت: تلاش ما این است که سهم بخش تعاون را افزایش داده و سند توسعه تعاون را اجرا کنیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: همچنین به سمت تقویت بانک توسعه تعاون خواهیم رفت، علاوه بر این برنامه‌ریزی‌هایی را اجرا خواهیم کرد تا از بازار سرمایه به نفع تعاونی‌ها استفاده کنیم.
وی افزود: یک اقدام نوآورانه نیز تحت عنوان تولید شاخص‌های کسب و کار‌های تعاونی طراحی کرده ایم که اگر این شاخص‌ها تولید شوند می‌توانند به صورت فصلی یا شش ماهه گزارش دهند که آیا فضای کسب و کار به نفع تعاونی‌ها هست یا خیر.
عبدالملکی تاکید کرد: چنانچه فضای کسب و کار کشور بهبود یابد، می‌توانیم به افزایش سهم تعاونی‌ها برسیم.
وی تصریح کرد: در حوزه الکترونیکی کردن کار‌ها در حوزه تعاون اقدامات خوبی صورت گرفته است که در صورت اتصال این بخش به سامانه ثبت شرکت ها، کار سرعت خواهد گرفت و از ۷۷ به ۷ روز کاهش پیدا می‌کند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، بر تقویت و توسعه فرهنگ تعاون و آموزش تعاونی‌ها تاکید کرد و گفت: توسعه مشاغل خانگی با روش‌های نوین با محوریت راهبران شغلی از محور‌هایی است که بر آن تاکید داریم.
به گفته وی، راهبران شغلی کسانی هستند که کل زنجیره را پوشش می‌دهند و کسب و کار خانگی را در یک زنجیره قرار می‌دهند.
عبدالملکی تصریح کرد: این الگو پیش از این اجرا شده است و تجربه موفقی در این حوزه وجود دارد، علاوه بر این به عنوان مسئول دبیرخانه شورای عالی اشتغال به دنبال یک تقسیم کار ملی در حوزه اشتغال هستیم که هر یک از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی بتوانند سهم خود را در این حوزه انجام دهند.
ایجاد نظام واقعی سه جانبه گرایی با اجماع همه گروه‌ها از جمله دیگر موضوعاتی بود که وی بر آن تاکید و بیان کرد: در حوزه حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده نیز از طریق بهزیستی، کار‌های معیشتی آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد.
راه اندازی سامانه جامع اشتغال ایرانیان با همکاری معاونت اشتغال، ارتباط مستمر با رسانه ها، منتقدان و ایجاد بنیادی برای گفتگو‌های اجتماعی نیز از اقدامات اولویت داری است که عبدالملکی بر آن‌ها تاکید کرد.
وی در خصوص بهبود وضع معیشت بازنشستگان و کارگران و برنامه ریزی‌های که در این بخش صورت خواهد گرفت، نیز گفت: باید سیاست‌های کلان به نحوی اصلاح شود که تورم نداشته باشیم، چنانچه مسئله تورم حل شود بخش زیادی از مشکلات کارگران و بازنشستگان حل خواهد شد، امروز یک چرخه معیوبی به نام تورم شکل گرفته، هر زمانی که تورم افزایش می‌یابد افراد نیز تقاضای افزایش درآمد دارند که این مسئله باعث افزایش کسری بودجه صندوق‌ها و دولت می‌شود، بنابراین باید چرخه‌های خلق فقر را که مهم‌ترین آن تورم است از طریق سیاست‌های کلان اقتصادی متوقف کنیم.
وی افزود: یک دستور کار جدی نیز برای نشست بعدی شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی تحول راهبردی تدوین کرده‌ایم که در هر یک از مجموعه‌های وزارتخانه دو کمیته شامل ضابطه زدایی و تمرکز زدایی و کمیته مبارزه با فساد و تعارض منافع شکل گیرد و از این طریق بتوانیم ضوابطی را که در اختیار ماست و دست و پا گیر است، حذف کنیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: واگذاری و تمرکز زدایی اموری که قابل واگذاری به استان‌ها است نیز انجام می‌شود.
وی افزود: کمیته مبارزه با فساد و تعارض منافع که جزو وعده‌های دولت است نیز در این حوزه راه اندازی و نتایج اقدامات مربوطه در نشست بعدی ارائه خواهد شد.
وی همچنین در خصوص مصوبات این نشست نیز گفت: سعی می‌کنیم تا دو هفته آینده نتایج برخی از راهکار‌های ارایه شده را به اطلاع مردم برسانیم.
بر اساس این گزارش درابتدای این نشست مدیرکل حوزه وزارتی با معرفی اعضای شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی تحول راهبردی گزارش کوتاهی از عملکرد هریک از معاونین روسای سازمان ها، صندوق‌ها و بانک‌ها ارائه کرد.
در ادامه نشست، معاونین، روسای سازمان ها، صندوق‌ها و بانک‌ها گزارشی از موضوعات اساسی و تحولی حوزه تحت مدیریت خود و نیز چالش‌های پیش رو به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه کردند.
در این نشست همچنین اسماعیل زارعی کوشا به عنوان مدیرکل جدید دفتر وزارتی و علی اکبر رضایی به عنوان رئیس جدید مرکز حراست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی معرفی شدند و از خدمات داود کرمی مدیر کل سابق دفتر وزارتی و محمدرضاعلایی رئیس سابق مرکز حراست قدردانی شد

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments